Αλλάζουμε… όψη

Ο αύλειος  χώρος  αποτελεί βασικό κομμάτι του σχολικού κτιρίου, καθώς σε αυτόν  περνάμε αρκετή ώρα του σχολικού μας χρόνου.

Για τον λόγο αυτό αποφασίσαμε φέτος να τον διαμορφώσουμε και να τον καλλωπίσουμε αποσκοπώντας στη βελτίωση τόσο της ψυχολογικής όσο και της σωματικής κατάστασης των μαθητών, έτσι ώστε να αισθάνονται άνετα, ευχάριστα και ξεκούραστα στον χώρο αυτό.

1717132896288 1717132896301 1717134676419 1717134676431 17171346764441717132896257

«Παίζουμε μαζί- Μαθαίνουμε μαζί»

Οι Special Olympics Hellas προετοιμάζονται για το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός στο χώρο της νοητικής αναπηρίας για το έτος 2024, τους Πανελλήνιους Αγώνες Special Olympics «Λουτράκι 2024», οι οποίοι θα πραγματοποιηθούν 24-29 Μαΐου, στο Λουτράκι, με την υποστήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου και του Δήμου Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων.

Για μία ακόμα χρονιά στηρίζουμε αυτή τη διοργάνωση και δεχόμαστε τη φετινή πρόκληση στέλνοντας το δικό μας μήνυμα ένταξης και ομαδικότητας μέσα από ένα video.

Σπάω τη σιωπή σπάζοντας μπαλόνια

6 Μαρτίου Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Συμμετέχοντας στην Πανελλήνια Δράση “Σπάω τη σιωπή σπάζοντας μπαλόνια” με πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, πήγαμε στην πλατεία του χωριού για να δώσουμε κι εμείς το δικό μας στίγμα κατά της σχολικής βίας. Στις 11:00 ακριβώς σπάσαμε τα μπαλόνια μας στέλνοντας σε όλους το μήνυμα:

“ΜΙΛΑ τώρα, μη φοβάσαι

ήσυχος πια να κοιμάσαι.

Κι αν τον φίλο σου πειράζουν

οι απειλές μη σε τρομάζουν.

ΜΙΛΑ τώρα, μη φοβάσαι

τη σιωπή σου τώρα ΣΠΑΣΕ!!!”

6 Μαρτίου

Δέντρο-λιχουδιά

Ως μέλος του διεθνούς δικτύου ΠΕ «Μαθαίνω για τα Δάση» αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε  στη Δράση «Δέντρο – λιχουδιά για ζωάκια και πουλιά» και να στολίσουμε  στην πλατεία των Αρχαίων Κλεωνών ένα αλλιώτικο χριστουγεννιάτικο δέντρο. Τα στολίδια μας; Νόστιμα φαγητά και λαχταριστές λιχουδιές για τα πουλιά, που τον χειμώνα με το κρύο δυσκολεύονται να βρουν την τροφή τους, δίνοντας έτσι ένα νέο και πιο διευρυμένο νόημα στο γιορτινό κλίμα των ημερών και στο μήνυμα της προσφοράς που το περιβάλλει.

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους γονείς του νηπιαγωγείου, καθώς και τον πολιτιστικό σύλλογο Αρχαίων Κλεωνών για την αρωγή τους στη δράση μας.

Οικολογική συνείδηση λοιπόν και τα Χριστούγεννα!

δέντρο λιχουδιά

Φωτογραφικό υλικό από τη δράση μας:

Δέντρο – λιχουδιά για τα πουλιά

Δημιουργία κάρτας

Κάρτα προς τον Πρωθυπουργό page 0001

Τα παιδιά παίρνουν τον λόγο για το περιβάλλον, γράφοντας  στον Πρωθυπουργό ενόψει της παρουσίας του στο Ντουμπάι για το COP28.

Η διάσκεψη κορυφής του ΟΗΕ για το κλίμα αποτελεί μία παγκόσμια ευκαιρία προκειμένου τα κράτη να επανεξετάσουν και να επαναπροσδιορίσουν την ατζέντα για το κλίμα, το Διεθνές Ίδρυμα για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (FEE) και η ΕΕΠΦ. Αποφασίσαμε λοιπόν να βάλουμε κι εμείς το λιθαράκι μας στην παγκόσμια προσπάθεια, ώστε να διαφυλάξουμε τα περιβαλλοντικά αγαθά και δικαιώματα που μοιραζόμαστε  όλοι.

«Οι Μουσικές Του Κόσμου»

Μουσικές του κόσμου

«Do re mi fa sol, ταξίδι ξεκινώ,

τον κόσμο θα γνωρίσω και θα τραγουδώ»

Με καμήλες, βάρκες, αερόστατα κ.α. κάναμε τον γύρο της Γης (Ελλάδα, Ιταλία,  Αφρική, Ιαπωνία, Ρωσία, Ινδιάνοι, Περού).

Σε κάθε σταθμό γνωρίσαμε τη   μουσική του μέσα από  μουσικοκινητικά παιχνίδια και  την  τοπική εικαστική δημιουργία και λαϊκή τέχνη.

Τα περάσαμε όμορφα….

Ρομποτική στο νηπιαγωγείο

Από τη συμμετοχή μας στην Εβδομάδα Προγραμματισμού EUCodeWeek 2023 –

Μια βόλτα στην πόλη μου

Πρόκειται για ένα επιδαπέδιο παιχνίδι. Με τη βοήθεια της «μελισσούλας» (bee bot) τα παιδιά έκαναν μια “Βόλτα στην πόλη”. Ο κάθε παίκτης με αφετηρία το τετράγωνο του σπιτιού, τραβούσε μια κάρτα- αποστολής με μια εικόνα αντικειμένου και θα πρέπει να οδηγήσει το ρομπότ στο κατάστημα όπου μπορεί να αγοράσει το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Μια βόλτα στην πόλη photo