Το Νηπιαγωγείο μας ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο ” Whether I am a driver or a pedestrian, I faithfully follow the road traffic code ! ” και θέμα την κυκλοφοριακή αγωγή. Στα πλαίσια του προγράμματος, μιλήσαμε για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, γνωρίσαμε τα σημαντικότερα σήματα και συζητήσαμε για τη σημασία του κάθε χρώματος στα φανάρια που συναντάμε στο δρόμο. Ακόμη, αναφερθήκαμε στις σωστές συμπεριφορές που πρέπει να υιοθετούν οδηγοί και πεζοί, στο πώς πρέπει να διασχίζει κανείς σωστά τον δρόμο, καθώς και σε τρόπους αυτοπροστασίας και πρόληψης ατυχημάτων, όπως η χρήση ζώνης.
![etwin](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/06/etwin-300x155.jpg?x99107)
![7](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/06/7-284x300.png?x99107)
Φτιάξαμε φανάρια και αυτοκίνητα από χαρτόνι και αναλάβαμε τους ρόλους οδηγών και πεζών.
![φανάρια](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/06/φανάρια-240x300.jpg?x99107)
Γνωρίσαμε τα σημαντικότερα σήματα που συναντάμε στο δρόμο και παίξαμε παιχνίδια με αυτά.
![σήματα](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/06/σήματα-240x300.jpg?x99107)
Συζητήσαμε για τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούν οι πεζοί όταν διασχίζουν τον δρόμο, φτιάξαμε αφίσα με τους κανόνες και κάναμε έναν περίπατο έξω από το σχολείο, προκειμένου να δούμε στην πράξη πώς πρέπει να κινούμαστε ως πεζοί.
![διασχίζω το δρόμο](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/06/διασχίζω-το-δρόμο-240x300.jpg?x99107)
Συζητήσαμε για τον απαραίτητο εξοπλισμό που πρέπει να έχουν μαζί τους οι ποδηλάτες.
![ποδήλατο](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/06/ποδήλατο-240x300.jpg?x99107)
Καλέσαμε στην τάξη μας αστυνομικούς του Τμήματος Τροχαίας Γρεβενών, για να μας μιλήσουν σε σχέση με την οδική ασφάλεια, και είχαμε την ευκαιρία να μάθουμε νέες πληροφορίες και να διατυπώσουμε τις απορίες μας.
![τροχαία](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/04/τροχαία-240x300.jpg?x99107)
Τέλος, εξασκηθήκαμε στη χρήση του Η/Υ και γνωρίσαμε τους κανόνες σωστής διαδικτυακής συμπεριφοράς.
![fifth activity Evangelia Tsiara kindergarten Kivotos Grevena](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/06/fifth_activity_Evangelia_Tsiara_kindergarten_Kivotos_Grevena-240x300.jpg?x99107)
![safe internet Evangelia Tsiara kindergarten Kivotos Grevena](https://blogs.sch.gr/nipkivotou/files/2024/06/safe_internet_Evangelia_Tsiara_kindergarten_Kivotos_Grevena-240x300.jpg?x99107)