Φέτος συμπληρώνονται 30 χρόνια από τον θάνατο του Μάνου Χατζηδάκι και η καλοκαιρινή γιορτή μας ήταν αφιερωμένη στη μουσική και το έργο του μεγάλου μας μουσουργού.
Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τα μπλουζάκια που αγόρασαν για τους μαθητές μας αλλά και για τον μπουφέ που ετοίμασαν στο τέλος της γιορτής μας.
Η επίσκεψη του γειτονικού σχολείου στο δικό μας,αποτέλεσε μια ξεχωριστή εμπειρία για μαθητές και εκπαιδευτικούς, αλλά και μια ευκαιρία να δημιουργηθεί ένα δίκτυο συνεργασίας μεταξύ των τριών σχολείων: του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Ανατολικού και του Δημοτικού Σχολείου Πύργων
Το πρόγραμμα της επίσκεψης περιλάμβανε διάφορες δράσεις και δραστηριότητες, σχεδιασμένες με γνώμονα τη συνεργασία και την αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών των τριών σχολείων. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε παιχνίδια συνεργασίας, να χορέψουν μαζί και να τραγουδήσουν, να ανταλλάξουν αναμνηστικά δωράκια, δημιουργώντας έτσι μια ατμόσφαιρα ομαδικότητας και φιλίας.
Μέσα από αυτές τις δράσεις, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν, να μάθουν για τον πολιτισμό και τις παραδόσεις του άλλου σχολείου και να δημιουργήσουν δεσμούς φιλίας και αλληλεγγύης. Πέρα από την εκπαιδευτική τους αξία, αυτές οι εμπειρίες ενισχύουν το αίσθημα κοινότητας και τη συνειδητοποίηση της σημασίας της συνεργασίας και του σεβασμού προς τον άλλο.
Όλοι οι μαθητές έφυγαν γεμάτοι ευχάριστες και πολύτιμες αναμνήσεις και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη σχολική χρονιά, αυτή τη φορά στο Δημοτικό Σχολείο των Πύργων.
Στα πλαίσια της συνεργασίας και της δημιουργίας Δικτύου Σχολείων με όμορες σχολικές μονάδες, επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ολυμπιάδας, για να γιορτάσουμε μαζί την “Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος”
Πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις, όπως ξενάγηση στους χώρους του σχολείου μας, παιχνίδια γνωριμίας και συνεργασίας, χοροί κ.α. Η σημαντικότερη δράση όμως ήταν η δενδροφύτευση οπωροφόρων και καλλωπιστικών φυτών στην αυλή του σχολείου μας.Η κάθε τάξη και των τριών σχολείων (του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Ανατολικού και του Δημοτικού Σχολείου Ολυμπιάδας) υιοθέτησε και φύτεψε το δικό της δέντρο, με την υπόσχεση να το φροντίζει και να το περιποιείται.
Το δέντρο που υιοθετήσαμε εμείς, με τους μαθητές των πρώτων τάξεων, ήταν μία αχλαδιά. Υποσχεθήκαμε ότι θα αναλάβουμε να την φροντίζουμε και ανυπομονούμε να φάμε τα πρώτα αχλάδια που θα μας χαρίσει.
Το σχολείο μας Νηπιαγωγείο Ανατολικού
συμμετέχει στο
Bravo Schools 2024
τον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό
για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους
στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών για
τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!
Ψηφίστε τώρα τις καλύτερες πρωτοβουλίες & δράσεις με στόχο την επιβράβευση των σχολικών προτάσεων.
Αναδείξτε τις καλύτερες πρακτικέςγια να ενταχθεί το σχολείο μας, ως κέντρο ενημέρωσης και αφύπνισης της τοπικής μας κοινότητας στοΔίκτυο Πρεσβευτών των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης!
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα