AEE

Θέμα :«Αξιολόγηση Εκπαιδευτικού Έργου της σχολικής μονάδας – Διαδικασίες αυτοαξιολόγησης κατά το σχολικό έτος 2014-15 – Οδηγίες και κατευθύνσεις»

Κοινοποιούμε εγκύκλιο του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Αλέξανδρου Δερμεντζόπουλου, η οποία παρέχει βασικές οδηγίες και κατευθύνσεις για την υλοποίηση της αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας – Διαδικασία αυτοαξιολόγησης κατά  το σχολικό έτος 2014-15.
Παρακαλούμε να αποτελέσει θέμα ειδικής συνεδρίασης των Συλλόγων Διδασκόντων και να εφαρμόζονται πιστά τα όσα αναφέρονται σ’ αυτή.
Θέμα:«Δυνατότητα εκ νέου πρόσβασης στο «ΔΙΚΤΥΟ» του Παρατηρητηρίου της ΑΕΕ για τυχόν τροποποιήσεις – συμπληρώσεις της Ετήσιας Έκθεσης Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου, σχ. έτους 2013-14»
ΣΧΕΤ.: Η, με Α.Π. 155906/Γ1/30-09-2014, εγκύκλιος του κ. Υφυπουργού Παιδείας & Θρησκευμάτων
Κοινοποιούμε εγκύκλιο του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Αλέξανδρου Δερμεντζόπουλου, με την οποία δίδεται δυνατότητα, εκ νέου, πρόσβασης στο «ΔΙΚΤΥΟ» του Παρατηρητηρίου της ΑΕΕ (http://aee.iep.edu.gr), από 30-09-2014 έως 15-10-2014 σε όλες τις σχολικές μονάδες Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης, προκειμένου οι Διευθυντές / Προϊστάμενοι των σχολικών μονάδων να επικαιροποιήσουν, να τροποποιήσουν ή να συμπληρώσουν την ετήσια έκθεση αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου για την εφαρμογή της ΑΕΕ της σχολικής τους μονάδας, εφόσον διαπιστώσουν προβλήματα στα καταχωρηθέντα στοιχεία της φόρμας που είχαν υποβάλει.
Οι σχολικές μονάδες που θα προβούν σε οποιαδήποτε αλλαγή της ετήσιας έκθεσής τους, οφείλουν να ενημερώσουν σχετικά το σχολικό σύμβουλο που έχει την παιδαγωγική ευθύνη της σχολικής μονάδας.
__________________________________________________________________________________________

Θέμα: «Εφαρμογή του θεσμού της Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της σχολικής μονάδας κατά το σχολικό έτος 2013-2014 – Διαδικασίες»

Με την  αριθμ.  157723/ 23.10.2013/Γ1 Εγκύκλιο του Υφυπουργού Παιδείας  πραγματοποιήθηκαν σε περιφερειακό επίπεδο κατά την περίοδο Οκτωβρίου – Νοεμβρίου 2013 επιμορφώσεις των Σχολικών Συμβούλων και των Διευθυντών Διευθύνσεων ΠΕ και ΔΕ. Ακολούθως οι Σχολικοί Σύμβουλοι θα ενημερώσουν/επιμορφώσουν τους Διευθυντές και τους Εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων της παιδαγωγικής τους ευθύνης, σχετικά με την εφαρμογή του θεσμού της ΑΕΕ.

ΑΕΕ-ΛΑΓOYΔAKOS M.-2012

AEE-ΛAΓOΥΔAKOS. Μ.-2011