cropped μελcropped μελΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

education awards stickers 2022 BRONZE ELA sticker 23 bronze

Καλώς ήρθατε στο εκπαιδευτικό μου μπλοκ! Στόχος μου είναι να παρέχω υλικό και εργαλεία που υποστηρίζουν τη σύγχρονη εκπαίδευση, προσαρμοσμένα στις ανάγκες της νέας γενιάς μαθητών. Εδώ θα βρείτε πρωτότυπο περιεχόμενο για μικτή μάθηση, καθώς και τρόπους αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών, όπως οι διαδραστικοί πίνακες, για τη βελτίωση της διδακτικής πράξης. Το περιεχόμενο είναι κατάλληλο τόσο για το σχολείο όσο και για το σπίτι, βοηθώντας τους μαθητές να μαθαίνουν πιο διαδραστικά και αποτελεσματικά.

ΝΕΟ: Φυλλάδια Διαδραστικά Γλώσσας και Μαθηματικών, με τη θεωρία και ασκήσεις (έντυπες και ψηφιακές) και με τις σωστές απαντήσεις online.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

1. Γλώσσα Ε-Στ

f47f0aae 2f53 4eb1 b7d3 d0aa007e0a9b 1Σε κάθε ενότητα παρουσίαση των Γραμματικών και Συντακτικών φαινομένων, Quiz για κάθε γραμματικό και συντακτικό φαινόμενο και οδηγίες για το Σκέφτομαι και γράφω.

Επιπλέον διαδραστικά Φυλλάδια για όλες τις ενότητες. Με τη θεωρία, οδηγίες για την παραγωγή γραπτού λόγου, ασκήσεις έντυπες και ψηφιακές (με QR codes) και τις ενδεικτικές σωστές απαντήσεις (πάλι με QR codes)

2. Μαθηματικά Ε και Στ

9929a931 3fa2 47a0 9c32 2ae32c521013Παρουσίαση θεωρίας, βίντεο, εφαρμογές (όπου υπάρχουν), Quiz, ηλεκτρονικά φυλλάδια και για την Ε επιπλέον το ΤΕ διαδραστικό.

Επιπλέον διαδραστικά Φυλλάδια για όλες τις ενότητες. Με τη θεωρία, ασκήσεις έντυπες και ψηφιακές (με QR codes) και τις ενδεικτικές σωστές απαντήσεις (πάλι με QR codes)

3. Φυσικά (Ερευνώ και ανακαλύπτω) για  Ε ‘ και  Στ’

d4ba5aaa 501e 4849 a424 f8123832a94fΌλα τα πειράματα σε μορφή βίντεο, οι παρατηρήσεις, τα συμπεράσματα και οι απαντήσεις του ΤΕ του “Ερευνώ και Ανακαλύπτω”  (Φυσικής) της Ε και Στ τάξης. Επίσης σε κάθε ενότητα δίνονται οι πληροφορίες του βιβλίου μαθητή, ενώ σε ορισμένες και άλλες επιπλέον.

Quiz επαναληπτικά για τις αντίστοιχες ενότητες με διαφόρων τύπων ασκήσεων κλειστού τύπου

ΝΕΟ   παιχνίδια για ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ και επαναληπτικά από το Quizizz φτιαγμένα από μένα.

Παιχνίδια τύπου ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος για κάθε ενότητα.

4. ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ για   Ε’ και  Στ’

59a81670 7957 427d 9744 cdc740cbc7a5Όλη η ύλη της Γεωγραφίας της Ε’ και της Στ’ σε μορφή παρουσιάσων με πολλές υπερσυνδέσεις, χάρτες και βίντεο.

ΝΕΟ   παιχνίδια για κάθε Μάθημα και επαναληπτικά κατά ενότητα από το Quizizz φτιαγμένα από μένα.

Quiz επαναληπτικά για τα παραπάνω μαθήματα

Βίντεο και διαδραστικό βίντεο για σχεδόν όλες τις ενότητες της Γεωγραφίας. Τα βίντεο είναι από το κανάλι Schoolforall

5. Ιστορία για Γ’ έως Στ’

7e92b7ea 23a4 4ae5 a068 21b1fa4058bfΠολυπαρουσιάσεις , Quiz, βίντεο απλά και διαδραστικά, όπως και παιχνίδια για κάθε ενότητα της Ιστορίας από την Γ έως την Στ’, με υλικό φτιαγμένο στην e-me

ΝΕΟ   παιχνίδια για κάθε μάθημα από το Quizizz φτιαγμένα από μένα.

Σε κάθε ενότητα υπάρχουν επιπλέον Quiz και ιδιαίτερα για τις τάξεις Ε-Στ υπάρχουν και quiz συναδέλφων από το Wordwall και Liveworksheets

Παιχνίδια Ηλεκτρονικά και Επιτραπέζια για την Γ’

Κλασσικά Εικονογραφημένα για όλες τις τάξεις

6. Θρησκευτικά για Γ’ έως Στ’

17ce5146 134f 44ee 8b6d e412d11bb05dΌλη η νέα ύλη των Θρησκευτικών για όλες τις τάξεις σε μορφή παρουσιάσων με πολλές παραπομπές της Αγίας Γραφής και βίντεο είτε με τους βίους των Αγίων και τα Θαύματα είτε με τα Απολυτίκια των Αγίων.

Σε κάθε διαφάνεια υπάρχουν κουμπιά πλοήγησης. Να μη χρησιμοποιήσετε τα βελάκια του πληκτρολογίου.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ KΑTAΣΚΕΥΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ DISNEY ART ATTACK

8bcd88f7 2ce1 4451 92b7 48a37ea61744Οδηγίες για διάφορες κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά.

Δημιουργήστε πύργους, μολυβοθήκες, κουμπαράδες, χριστουγεννιάτικες κατασκευές και πολλά πολλά άλλα ακολουθώντας τις απλές οδηγίες, οι οποίες δυστυχώς είναι στα Αγγλικά. Αλλά οι εικόνες που έχει σας καθοδηγούν βήμα βήμα για να μπορέσετε να τις κατασκευάσετε με τους μαθητές ή με τα παιδιά σας.

Καλή σας διασκέδαση και καλές δημιουργίες.

Τέλος για “ιστορικούς” λόγους υπάρχει η παλιά Φυσική της Ε  και Στ΄τάξης, τα οποία είχαν φιλοξενηθεί στο παλιό σάιτ του 1ου Δ.Σχ. Άργους Ορεστικού και αποτέλεσαν την αρχή της διαδρομής μου στον κόσμο των blog.

Τα κουιζ αυτά καλύπτουν και ένα μεγάλο μέρος της νέας ύλης. Απλά κάποιες ενότητες δε διδάσκονται πλέον ή μεταφέρθηκαν από την μία τάξη στην άλλη. Παλιά Φυσική Ε    και    Παλιά Φυσική Στ

Μην ξεχάσετε να επισκεφτείτε και τα άλλα μου σάιτ για “ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ” , “ΙΗΣΟΥΣ” και “ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ”. Link στο menu

Καλή πλοήγηση

Χωρίς σχόλια

1. Πολλά συγχαρητήρια κ.Μελιόπουλε!!Η απίστευτη δημιουργικότητα και το αίσθημα προσφοράς αποτελούν φωτεινό παράδειγμα για όλους όσοι ασχολούμαστε με τα παιδαγωγικά θέματα.Σας ευχαριστούμε από καρδιάς!

2. Συγχαρητήρια Τάσο.
    Τελικά και στην σημερινή μας εποχή υπάρχουν δάσκαλοι που την εκπαίδευση των παιδιών μας την θεωρούν ακόμη λειτούργημα και οχι δουλειά, γι’ αυτό και βγαίνει αυτό το αποτέλεσμα.
    Το Άργος Ορεστικό μπορεί να είναι μια κουκίδα στον χάρτη της χώρας μας αλλά ο φίλος/δάσκαλος/παιδαγωγός Anastasios Meliopoulος απέδειξε και μάλιστα 2 φορές πως αν εχεις μεράκι, πάθος, οργάνωση, γνώσεις και κυρίως αγάπη γι’ αυτό που κάνεις μπορείς να πετύχεις πολλά.
    Οι μαθητές σίγουρα αισθάνονται περήφανοι για σένα οχι μόνο γιατί τους διδάσκεις αλλα και γιατί προσφέρεις απλόχερα γνώση σε όλους χωρίς να νοιάζεσαι για το κόστος και τον χρόνο σου.
    Η προσφορά σου για μάθηση φαίνεται και ξέρω πως θα συνεχίσεις με τον ίδιο ζήλο για ακόμα περισσότερα.