Διαδραστικές ασκήσεις και Θεωρία για την Ε και Στ τάξη του Δημοτικού

από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΕΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Κάτω από: | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Στο blog αυτό θα βρείτε τα εξής:

1. ΘΕΩΡΙΑ

Όλες οι παρατηρήσεις, τα συμπεράσματα και οι απαντήσεις του ΤΕ του «Ερευνώ και Ανακαλύπτω» της Ε και Στ τάξης.

Επίσης σε κάθε ενότητα δίνονται οι πληροφορίες του βιβλίου μαθητή, ενώ σε ορισμένες και άλλες επιπλέον.

Μια δουλειά που έκανα σε μορφή power point πριν από αρκετά χρόνια, και τώρα τη μετέτρεψα σε διαδικτυακή σελίδα.

Ολη η ύλη της Γεωγραφίας της Ε”. Παρουσίαση του βιβλίου με συνολικά 560 διαφάνειες. Μια νέα δουλειά που έγινε το 2017.

Σε κάθε διαφάνεια υπάρχουν οδηγίες πλοήγησης.

Κάντε κλικ για να βρεθείτε στο αντίστοιχο μάθημα

Φυσική Ε Θεωρία

Φυσική Στ Θεωρία

NEA ΠΡΟΣΘΗΚΗ

Παρουσιάσεις για το μάθημα της Γεωγραφίας

Γεωγραφία Ε Θεωρία (ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ)

2. Διαδραστικά κουιζ για τα παιδιά του Δημοτικού.

Θα τα βρείτε και στο σάιτ του 1ου Δημοτικού Σχολείου Άργους Ορεστικού

Κάντε κλικ στις παρακάτω ενότητες για να μεταφερθείτε απευθείας στο κουιζ που σας ενδιαφέρει.

Διαθέσιμες είναι οι ενότητες

Φυσική Ε

Φυσική Στ

Γεωγραφία Ε

Γεωγραφία Στ

Ανάλογα/ αντιστρόφως ανάλογα ποσά

Επίσης για «ιστορικούς» λόγους υπάρχει η παλιά Φυσική της Ε  και Στ΄τάξης. Τα κουιζ αυτά καλύπτουν και ένα μεγάλο μέρος της νέας ύλης. Απλά κάποιες ενότητες δε διδάσκονται πλέον ή μεταφέρθηκαν από την μία τάξη στην άλλη.

Παλιά Φυσική Ε

Παλιά Φυσική Στ

Βέβαια η πλοήγηση μπορεί να γίνει και με την πλαϊνή στήλη.

Αρχίστε λοιπόν την εξάσκηση.

Και αν κάνετε λάθη δεν πειράζει, στο τέλος μπορείτε να δείτε τις σωστές απαντήσεις.

Καλή μάθηση

Και επειδή η ζωή δεν είναι μόνο μάθηση, αλλά και διασκέδαση και ένα βιντεάκι που έκανα πέρυσι με την τάξη μου για την ασφαλή ποδηλασία