Αναστάσιος Μελιόπουλος

Δάσκαλος του 1ου 8/θ Δημοτικού Σχολείου Άργους Ορεστικού

Διαδραστικές ασκήσεις και Θεωρία για την Ε και Στ τάξη του Δημοτικού

Στο blog αυτό θα βρείτε τα εξής:

1. ΘΕΩΡΙΑ

Όλα τα πειράματα σε μορφή βίντεο, οι παρατηρήσεις, τα συμπεράσματα και οι απαντήσεις του ΤΕ του «Ερευνώ και Ανακαλύπτω»  (Φυσικής) της Ε και Στ τάξης.

Επίσης σε κάθε ενότητα δίνονται οι πληροφορίες του βιβλίου μαθητή, ενώ σε ορισμένες και άλλες επιπλέον.

Όλη η ύλη της Γεωγραφίας της Ε” και της Στ” σε μορφή παρουσιάσων με πολλές υπερσυνδέσεις και βίντεο.

Όλη η νέα ύλη των Θρησκευτικών για όλες τις τάξεις σε μορφή παρουσιάσων με πολλές παραπομπές της Αγίας Γραφής και βίντεο είτε με τους βίους των Αγίων και τα Θαύματα είτε με τα Απολυτίκια των Αγίων.

Σε κάθε διαφάνεια υπάρχουν κουμπιά πλοήγησης. Να μη χρησιμοποιήτε τα βελάκια του πληκτρολογίου.

Κάντε κλικ για να βρεθείτε στο αντίστοιχο μάθημα

Φυσική Ε Θεωρία

Φυσική Στ Θεωρία

Γεωγραφία Ε θεωρία

Γεωγραφία Στ θεωρία

Θρησκευτικά Γ, σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα σπουδών.

Θρησκευτικά Δ, σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα σπουδών.

Θρησκευτικά Ε, σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα σπουδών.

Θρησκευτικά Στ, σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα σπουδών.

2. Διαδραστικά κουιζ για τα παιδιά του Δημοτικού.

Θα τα βρείτε και στο σάιτ του 1ου Δημοτικού Σχολείου Άργους Ορεστικού

Κάντε κλικ στις παρακάτω ενότητες για να μεταφερθείτε απευθείας στο κουιζ που σας ενδιαφέρει.

Διαθέσιμες είναι οι ενότητες

Φυσική Ε

Φυσική Στ

Γεωγραφία Ε

Γεωγραφία Στ

Ανάλογα/ αντιστρόφως ανάλογα ποσά

Επίσης για «ιστορικούς» λόγους υπάρχει η παλιά Φυσική της Ε  και Στ΄τάξης. Τα κουιζ αυτά καλύπτουν και ένα μεγάλο μέρος της νέας ύλης. Απλά κάποιες ενότητες δε διδάσκονται πλέον ή μεταφέρθηκαν από την μία τάξη στην άλλη.

Παλιά Φυσική Ε

Παλιά Φυσική Στ

Βέβαια η πλοήγηση μπορεί να γίνει και με την πλαϊνή στήλη.

Αρχίστε λοιπόν την εξερεύνηση.

Καλή μάθηση

Και επειδή η ζωή δεν είναι μόνο μάθηση, αλλά και διασκέδαση και ένα βιντεάκι που έκανα πέρυσι με την τάξη μου για την ασφαλή ποδηλασία

Δεν υπάρχουν σχόλια »

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.