Η Πληροφορική στο δημοτικό σχολείο

Το μάθημα της Πληροφορικής στο Δημοτικό Αράχωβας

Οδηγίες για τους γονείς των παιδιών που θέλουν να εγκαταστήσουν το TuxPaint στον υπολογιστή τους.

Το Tux Paint είναι ένα ελεύθερο, βραβευμένο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας από 3 εως 12 ετών. Συνδυάζει μια εύχρηστη διεπαφή, διασκεδαστικά εφέ ήχου, και μια ενθαρρυντική μασκότ κινούμενων σχεδίων η οποία καθοδηγεί τα παιδιά καθώς χρησιμοποιούν το πρόγραμμα. Τα παιδιά έχουν στη διάθεσή τους ένα κενό καμβά και μια ποικιλία εργαλείων σχεδίασης που βοηθούν τη δημιουργικότητά τους.

Είναι ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιήσαμε στα μαθήματά μας και πολλοί μαθητές ζήτησαν οδηγίες για να το εγκαταστήσουν και σπίτι τους.

Οδηγίες για Windows xp, 2000, vista & 7

Μπορούμε  να κατεβάσουμε το λογισμικό δωρεάν από  εδώ.

Κατεβάζουμε τα 2 αρχεία Tux Paint-0.9.22 και Τux Paint-stamps-2014.08.23 στον υπολογιστή μας.

Εγκαθιστούμε πρώτα το πρώτο  αρχείο.

Εγκαθιστούμε κατόπιν  το  δεύτερο αρχείο για να εκατασταθούν και οι σφραγίδες.

Πληκτρολογήστε σωστά τις φράσεις

Ένας υπολογιστής

Φτιάξτε το παρακάτω παζλ

Συσκευές εξόδου

Συμπληρώστε το παζλ με τις συσκευές εξόδου του υπολογιστή:

Για το Β επίπεδο (κριτήρια αξιολόγησης blogs)

5η Συνεδρία

2η δραστηριότητα

Πατήστε εδώ για να δείτε τον πίνακα με τα κριτήρια αξιολόγησης των blogs όπως συντάχθηκαν από την ομάδα μου.

Για το Β επίπεδο (on line ερωτηματολόγιο)

Συνεδρία 5

Δραστηριότητα 1

Πατήστε εδώ για να δείτε το ερωτηματολόγιο για τα δίκτυα.

Ασκήσεις στο Word

Τα παρακάτω αρχεία αποτελούν υλικό από άλλους ιστότοπους.

Κατεβάστε το παρακάτω αρχείο στον υπολογιστή σας και αποθηκεύστε το στον φάκελο της τάξης σας με την εντολή αποθήκευση ως. Κατόπιν πραγματοποιήστε αυτό που σας ζητάει η άσκηση.

copy- paste Λεξικό_μικρό (υλικό από www.androul.com)

πρόσωπο_ζώο_πράγμα

Τα μέρη του λόγου

Αποκοπή και επικόλληση

αντιγραφή-επικόλληση-ηρωες

“Λίγο ακόμα” από τη Β΄τάξη

Οι μαθητές της Β΄τάξης  διάλεξαν στίχους από το ποίημα του μαθήματος της Γλώσσας «Λίγο ακόμα» του Γιώργου Σεφέρη και τους εικονογράφησαν με το λογισμικό TuxPaint. Απολαύστε τις ζωγραφιές τους στο βίντεο που ακολουθεί:

Κάρτες για τη γιορτή της μητέρας από τη Δ΄ τάξη του Δημοτικού σχολείου Αράχωβας

Οι μαθητές των τμημάτων Δ1, Δ2 του Δημοτικού σχολείου Αράχωβας δημιούργησαν στο Power Point κάρτες για τη γιορτή της μητέρας, χρησιμοποιώντας και κινούμενες εικόνες. Χρόνια πολλά μητέρες!!!

[slideboom id=1767419&w=425&h=370]

Η γιορτή της μητέρας από τους μαθητές των τάξεων Α1, Α2 και Β του Δημοτικού σχολείου Άσπρων Σπιτιών

Οι μαθητές της Α΄και Β’ τάξης του Δημοτικού σχολείου Άσπρων Σπιτιών εύχονται Χρόνια πολλά στις μαμάδες τους με υπέροχες κάρτες. Χρόνια πολλά μανούλες!

Χρόνια πολλά μαμά!!! Από τους μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Β1, Β2 του Δημοτικού σχολείου Αράχωβας.

Οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Β1, Β2 του Δημοτικού σχολείου Αράχωβας, εύχονται στις μανούλες Χρόνια πολλά με κάρτες που ζωγράφισαν στο Tux Paint. Χρόνια πολλά μανούλες.