Η Πληροφορική στο δημοτικό σχολείο

Το μάθημα της Πληροφορικής στο Δημοτικό Αράχωβας

Οδηγίες για τους γονείς των παιδιών που θέλουν να εγκαταστήσουν το TuxPaint στον υπολογιστή τους.

Το Tux Paint είναι ένα ελεύθερο, βραβευμένο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας από 3 εως 12 ετών. Συνδυάζει μια εύχρηστη διεπαφή, διασκεδαστικά εφέ ήχου, και μια ενθαρρυντική μασκότ κινούμενων σχεδίων η οποία καθοδηγεί τα παιδιά καθώς χρησιμοποιούν το πρόγραμμα. Τα παιδιά έχουν στη διάθεσή τους ένα κενό καμβά και μια ποικιλία εργαλείων σχεδίασης που βοηθούν τη δημιουργικότητά τους.

Είναι ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιήσαμε στα μαθήματά μας και πολλοί μαθητές ζήτησαν οδηγίες για να το εγκαταστήσουν και σπίτι τους.

Οδηγίες για Windows xp, 2000, vista & 7

Μπορούμε  να κατεβάσουμε το λογισμικό δωρεάν από  εδώ.

Κατεβάζουμε τα 2 αρχεία Tux Paint-0.9.22 και Τux Paint-stamps-2014.08.23 στον υπολογιστή μας.

Εγκαθιστούμε πρώτα το πρώτο  αρχείο.

Εγκαθιστούμε κατόπιν  το  δεύτερο αρχείο για να εκατασταθούν και οι σφραγίδες.

Άσκηση για αποκοπή-επικόλληση

Κατεβάστε το παρακάτω αρχείο στον υπολογιστή σας και αποθηκεύστε το στον φάκελο της τάξης σας με την εντολή αποθήκευση ως. Κατόπιν πραγματοποιήστε αυτό που σας ζητάει η άσκηση.

copy- paste Λεξικό_μικρό

«Λίγο ακόμα» από τη Β΄τάξη

Οι μαθητές της Β΄τάξης  διάλεξαν στίχους από το ποίημα του μαθήματος της Γλώσσας «Λίγο ακόμα» του Γιώργου Σεφέρη και τους εικονογράφησαν με το λογισμικό TuxPaint. Απολαύστε τις ζωγραφιές τους στο βίντεο που ακολουθεί:

Κάρτες για τη γιορτή της μητέρας από τη Δ΄ τάξη του Δημοτικού σχολείου Αράχωβας

Οι μαθητές των τμημάτων Δ1, Δ2 του Δημοτικού σχολείου Αράχωβας δημιούργησαν στο Power Point κάρτες για τη γιορτή της μητέρας, χρησιμοποιώντας και κινούμενες εικόνες. Χρόνια πολλά μητέρες!!!

Η γιορτή της μητέρας από τους μαθητές των τάξεων Α1, Α2 και Β του Δημοτικού σχολείου Άσπρων Σπιτιών

Οι μαθητές της Α΄και Β’ τάξης του Δημοτικού σχολείου Άσπρων Σπιτιών εύχονται Χρόνια πολλά στις μαμάδες τους με υπέροχες κάρτες. Χρόνια πολλά μανούλες!

Χρόνια πολλά μαμά!!! Από τους μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Β1, Β2 του Δημοτικού σχολείου Αράχωβας.

Οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Β1, Β2 του Δημοτικού σχολείου Αράχωβας, εύχονται στις μανούλες Χρόνια πολλά με κάρτες που ζωγράφισαν στο Tux Paint. Χρόνια πολλά μανούλες.

Λογοπαίχνιδο από το Δ1

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα, για να δείτε πώς το Δ1 εινονογράφησε στο μάθημα της Πληροφορικής, το λογοπαίχνιδο που δημιούργησε στο μάθημα της Γλώσσας.

Η Α΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου Αράχωβας ζωγραφίζει την Άνοιξη και το Πάσχα.

Οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 του Δημοτικού Σχολείου Αράχωβας υποδέχονται την Άνοιξη και το Πάσχα, ζωγραφίζοντας λουλούδια και αυγά.

Καλό Πάσχα παιδιά!!!

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This slideshow created with Smilebox

Καλό Πάσχα από τους μαθητές της Α και Β τάξης των Άσπρων Σπιτιών

Οι μαθητές των τμημάτων της Α’ και της Β’ τάξης ζωγράφισαν λουλούδια – χρησιμοποιώντας γεωμετρικά σχήματα και διάφορα είδη μολυβιών- για να υποδεχτούν την Άνοιξη. Άνοιξη χωρίς Πάσχα δε γίνεται φυσικά. Ζωγραφίσαμε λοιπόν και αυγά και σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα!!!

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Make your own free picture slideshow

Καλές Απόκριες από την Ε΄και ΣΤ΄ τάξη Αντίκυρας

Η Ε΄και Στ΄ τάξη Αντίκυρας μας εύχεται καλές Απόκριες με δημιουργίες στο Scratch.

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να μεταφερθείτε στη σελίδα των έργων:

Καταγραφή

Αποκριάτικες φιγούρες από τα τμήματα Α1, Α2, Β1, Β2 του Δημοτικού Σχολείου Αράχωβας

Οι μαθητές τω τάξεων Α΄ και Β΄ μας εύχονται Καλές Απόκριες με υπέροχες ζωγραφιές που δημιούργησαν στο Tux Paint. Δείτε παρακάτω το βίντεο με τις ζωγραφιές των παιδιών.

Μπράβο παιδιά!!!

...