Καλως ήλθατε!!

Καλώς ήλθατε στο σεμινάριο για τη δημιουργία ιστολογίου στο ΠΣΔ

blogs.sch .gr

Οδηγοί από το ΠΣΔ

Χρήση Ιστολογίου ως εκπαιδευτικό εργαλείο

Οδηγός δημιουργίας και διαχείρισης Ιστολογίου

Ασκήσεις για την διαχείριση Ιστολογίου

Οδηγός χρήσης κοινωνικής δικτύωσης

Εισαγωγή πολυμέσων

Για την εισαγωγή εικόνας σε άρθρο/σελίδα, κατά την συγγραφή του άρθρου/σελίδας πατήστε το κουμπί Προσθήκη πολυμέσων.
Για ανέβασμα από τον υπολογιστή στο παράθυρο που θα εμφανιστεί επιλέξτε «Μεταφόρτωση αρχείων». Στην συνέχεια πατήστε το κουμπί «Επιλογή Αρχείων» και επιλέξτε το αρχείο που θέλετε.

Μικροεφαρμογές

Οι μικροεφαρμογές (widgets) είναι μεμονωμένες περιοχές περιεχομένου που μπορούν να προστεθούν σε περιοχές που δέχονται μικροεφαρμογές. Οι περιοχές αυτές ονομάζονται πάνελς ή μπάρες ή στήλες. Συνήθως οι περιοχές αυτές βρίσκονται είτε στην αριστερή είτε στην δεξιά στήλης άλλα κάποια θέματα υποστηρίζουν και πανελς μικροεφαρμογών στο υποσέλιδο ή στην κορυφή της σελίδας.
Υπάρχει πληθώρα διαθέσιμων μικροεφαρμογών που σας επιτρέπουν να προσθέσετε επιπλέον πληροφορία στο ιστολόγιο σας για παράδειγμα, «Πρόσφατα Σχόλια», «Κατηγορίες», «Βίντεο», «Μενού» κ.α.

Διαφορές άρθρων και σελίδων

Αλλαγή τίτλου και λογότυπου

Προσαρμογή του τίτλου, του λογότυπου και του εικονιδίου ιστολογίου

Στο πάνελ «Ταυτότητα Ιστολογίου», μπορείτε να αλλάξετε τον τίτλο, τον υπότιτλο, το λογότυπο και το εικονίδιο ιστολογίου. Για παράδειγμα, για να ανεβάσετε ένα λογότυπο ή εικονίδιο ιστολογίου, επιλέξτε την «Επιλογή Λογοτύπου» ή «Επιλογή Εικονιδίου Ιστολογίου».

Δημιουργία σελίδας

οι Σελίδες χρησιμοποιούνται συνήθως ως στατικές, δηλαδή με σχεδόν σταθερό περιεχόμενο. Μπορούμε για παράδειγμα να βάλουμε μία σελίδα με πληροφορίες με το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας και μία άλλη με τα στοιχεία επικοινωνίας του σχολείου. Οι σελίδες δεν κατηγοριοποιούνται όπως τα άρθρα, ούτε μπαίνουν ετικέτες σε αυτές. Οργανώνονται μόνο ιεραρχικά δηλαδή σαν κύριες σελίδες και από κάτω από κάθε μία μπορούν να προστεθούν και άλλες υπο-σελίδες.

Για να διαχειριστείτε τις σελίδες του ιστολογίου σας μεταβείτε στο διαχειριστικό περιβάλλον και από το κάθετο μενού επιλέξτε «Σελίδες -> Όλες οι σελίδες».

Τα άρθρα και τα χαρακτηριστικά τους

Το βασικό περιεχόμενο ενός ιστολογίου το αποτελούν τα άρθρα (πρώην δημοσιεύσεις)

help

• Τα άρθρα  όταν δημιουργούνται εμφανίζονται στο ιστολόγιο κατά χρονολογική σειρά. Άρα έχουμε μία αρχειοθέτηση από το πιο νέο στο πιο παλιό. Ακόμη τα άρθρα μπαίνουν σε κατηγορίες και μπορούν να πάρουν και ετικέτες. Τις κατηγορίες μπορούμε να τις παρομοιάσουμε με τα περιεχόμενα ενός βιβλίου, με αλφαβητική σειρά των κατηγοριών διότι έτσι εμφανίζονται και τις ετικέτες ως ευρετήριο λέξεων. Οι ετικέτες και αυτές παρουσιάζονται αλφαβητικά με την κατάλληλη μικροεφαρμογή. Αυτές οι δύο ταξινομήσεις των άρθρων κατηγορίες και ετικέτες τα κάνει εύκολα στην αναζήτηση και την οργάνωσή τους.
  • Τα άρθρα είναι βασικό το βασικό συστατικό περιεχόμενο ενός ιστολογίου και πέρα από το κείμενο μπορούν να περιέχουν εικόνες, video, συνδέσμους κ.α. ενώ μπορούν να χαρακτηριστούν με την βοήθεια κατηγοριών και ετικετών.
    Κάθε νεοσύστατο ιστολόγιο έχει κοινό τρόπο προβολής, με τα άρθρα να εμφανίζονται στην Αρχική Σελίδα με τα πλέον πρόσφατα στην κορυφή της

Δημιουργία ιστολογίου στο sch (video)

Προσοχή στα Πνευματικά Δικαιώματα

Πνευματική Ιδιοκτησία Προστασια - Δωρεάν φωτογραφία στο PixabayΓια τη δημοσίευση ισχύουν  τα παρακάτω σύμφωνα με το Ν. 2121/93, τον «Οδηγό Πνευματικής Ιδιοκτησίας για δασκάλους» του ΟΠΙ (Οργανισμός Πνευματικής Ιδιοκτησίας 2014) και (Μανούσου, Χαρτοφύλακα, Ιωακειμίδου, Παπαδημητρίου & Καραγιάννη 2020δ):

1. Δεν μπορεί να χρησιμοποιεί έργο τρίτου χωρίς την άδειά του, εκτός αν η χρήση, στην οποία σκοπεύει να προβεί καλύπτεται από κάποια εξαίρεση ή περιορισμό που προβλέπει ο νόμος. Έτσι, επιτρέπεται υπό προϋποθέσεις η ελεύθερη αναπαραγωγή έργων σε εκπαιδευτικά βιβλία, η χρήση τους στη διδασκαλία ή σε εξετάσεις, καθώς και η παράθεση σύντομων αποσπασμάτων

Δημιουργία ιστολογίου στο sch

Τα βήματα για την δημιουργία Ιστολογίου ενός μέλους του ΠΣΔ, ή/και στην πρόσβαση στην διαχείριση Ιστολογίου είναι τα εξής:

1. Ανοίξτε μέσω φυλλομετρητή Ιστού (web browser) την σελίδα https://blogs.sch.gr
  2. Πατήστε πάνω σε ένα :
    • είτε στο Σύνδεση στο επάνω μενού της σελίδας
    • είτε στο πλαίσιο Σύνδεση που υπάρχει στο εικονίδιο του μενού επιλογών
  3. Θα μεταφερθείτε στην σελίδα πιστοποίησης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο όπου συμπληρώνετε το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό πρόσβασης (password) που διαθέτετε στο ΠΣΔ και πατάτε το κουμπί Σύνδεση.

Μετά την πιστοποίηση σας με τα στοιχεία του ΠΣΔ επιστρέφετε ξανά στην αρχική σελίδα του blogs.sch.gr ως συνδεδεμένος χρήστης. Αν μεταβούμε στο κάτω μέρος δεξιά, Τα ιστολόγια μου και επιλέξουμε, Μετάβαση στον ιστότοπο τότε θα δούμε ότι ο ιστότοπος σας έχει δημιουργηθεί αυτόματα με διεύθυνση URL: https://blogs.sch.gr/onomaxristi (στο παράδειγμα μας https://blogs.sch.gr/evitavita).

Στη αρχική σελίδα μετά την σύνδεση σας έχετε πρόσβαση σε διάφορα στοιχεία που αφορούν τον λογαριασμό σας στο blogs.sch.gr (όπως να δείτε τα μηνύματά σας, να δείτε τους φίλους σας ή νέα αιτήματα φιλίας, τις ομάδες που έχετε εγγραφεί και νέες προσκλήσεις). Για παράδειγμα επιλέγοντας, Επεξεργασία προφίλ μπορείτε να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σας, να επεξεργαστείτε το προφίλ σας, και να ορίσετε ποιος έχει πρόσβαση σε ποιες πληροφορίες του προφίλ σας.