Ο συνθέτης και Διευθυντής των Μουσικών Σχολών του Ωδείου Αθηνών Φίλιππος Τσαλαχούρης επέλεξε τη λέξη «καταρκυθμεύω» για να αναπτύξει σκέψεις που αφορούν στη σχέση της σύγχρονης μουσικής δημιουργίας με τη σύγχρονη ποίηση, σε μια ιδιαίτερη βραδιά που διοργάνωσε η Μουσική Βιβλιοθήκη «Λίλιαν Βουδούρη» την Τρίτη 1 Μαρτίου. Η ομιλία πλαισιώνεται από την παρουσίαση μιας σειράς λιντ για…Συνέχεια ανάγνωσης «Καταρκυθμεύω»: Ανάπτυξη ενός συλλογισμού για τη νέα ελληνικότητα στη μουσική και στη σχέση της με την νέα λογοτεχνία Τσαλαχούρης Φίλιππος, Μεράκου Στεφανία 1 Μαρτίου 2022

«Εμείς, οι μουσικοί, είμαστε εδώ για να υπενθυμίζουμε μέσα από τη μουσική του Σοστακόβιτς τη φρίκη του πολέμου». Ο Ρώσος μαέστρος Τουγκάν Σοχίεφ ανακοίνωσε σήμερα ότι παραιτήθηκε από τη θέση του διευθυντή του Θεάτρου Μπαλσόι της Μόσχας και από την Εθνική Ορχήστρα του Καπιτωλίου της Τουλούζης, λόγω των πιέσεων που δεχόταν να «πάρει θέση» για τον πόλεμο στην Ουκρανία. «Ξέρω ότι…Συνέχεια ανάγνωσης Παραιτήθηκε ο διευθυντής του Θεάτρου Μπολσόι της Μόσχας ! (αναδημοσίευση από τον ιστότοπο εκπαιδευτικών ειδήσεων alfavita)

Αλλάζουμε εμείς,όχι το κλίμα!

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων ¨Φροντίζω το περιβάλλον¨ ,οι μαθητές του Ε’2 εργάστηκαν σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.Δείγμα της δουλειάς τους παρουσιάζεται στο παρακάτω βίντεο. Δείτε στο video.sch.gr

Ο ΜΟΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ (του Φοίβου Δεληβοριά)

Δεν θα ξεχάσω ποτέ που οι γονείς μου –ο πατέρας μου δεν αγάπησε ποτέ άλλη μουσική περισσότερο απ’τη δική του- με πήγαν στο Ηρώδειο 14 χρονών να ακούσουμε το «Άξιον Εστί», που θα παιζόταν για πρώτη φορά εκεί. Ο Μίκης στα 60 του δεν είχε ακόμα τη χαρά να του παραχωρηθεί το Ηρώδειο. Του το…Συνέχεια ανάγνωσης Ο ΜΟΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ (του Φοίβου Δεληβοριά)