Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2023 – 2024
Ιούν 24 14
Οξέα – Βάσεις – Άλατα
Ιούν 24 2
Οι μαθητές/τριες της Στ΄ Δημοτικού την Παρασκευή 31/5/2024 συμμετείχαν σε εκπαιδευτική δράση με θέμα «Σεξουαλική αγωγή». Η δράση υλοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας, από τις επιστημονικές συνεργάτιδες του Ινστιτούτου Ψυχικής και Σεξουαλικής Υγείας Δρ. Θάνου Ασκητή: Ψυχολόγο Ίριδα Παπασταθοπούλου με μεταπτυχιακό τίτλο στην Ψυχοσεξουαλική Θεραπεία & την Ψυχολόγο Δήμητρα Καρυοφύλλη με μεταπτυχιακό τίτλο στην Κλινική και Συμβουλευτική Ψυχολογία.
Ακολούθησε συζήτηση και εποικοδομητικός διάλογος με τους μαθητές/τριες.
THE GREEN CITY
Μάι 24 16
Σύμφωνα με την ανακοίνωση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης, fek pisa-1 fek pisa-1 , οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας θα συμμετέχουν στις Εθνικές Εξετάσεις Διαγνωστικού Χαρακτήρα (Pisa) για το σχολικό έτος 2023-2024, που αφορούν σε θέματα σχετικά με τα περιεχόμενα των προγραμμάτων σπουδών στα γνωστικά αντικείμενα της Νεοελληνικής Γλώσσας και των Μαθηματικών. Σκοπός των εξετάσεων είναι η έγκυρη και αξιόπιστη διάγνωση των γνώσεων, ικανοτήτων και δεξιοτήτων κριτικής των μαθητών και μαθητριών, σύμφωνα με τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα, όπως αυτά αναφέρονται ή περιγράφονται στα Προγράμματα Σπουδών των ανωτέρω γνωστικών αντικειμένων. Το σχολείο μας είναι ένα από τα 330 Δημοτικά Σχολεία της χώρας που επιλέγησαν να συμμετέχουν.
Οι διαγνωστικές εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 22 Μαΐου 2024. Η συμμετοχή των σχολικών μονάδων που έχουν επιλεγεί είναι υποχρεωτική. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων είναι ανώνυμα και δεν συνεκτιμώνται από τους/τις εκπαιδευτικούς κατά την αξιολόγηση της επίδοσης των μαθητών/τριών στα συγκεκριμένα μαθήματα. Σε κάθε περίπτωση το Ι.Ε.Π. αναλαμβάνει να διαφυλάξει το απόρρητο των προσωπικών δεδομένων των μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν στις εξετάσεις, βάσει των διατάξεων του Γενικού Κανονισμού για την Προστασία Δεδομένων.
Η συμμετοχή στις διαγνωστικές εξετάσεις (PISA) αποτελεί μια σημαντική ευκαιρία για το σχολείο, καθώς θα δώσει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες να αξιολογηθούν σε σύγκριση με μαθητές/τριες από άλλες χώρες, να λάβουν πολύτιμα σχόλια για το επίπεδο των γνώσεων και δεξιοτήτων τους, και να συμβάλλουν στην ανάπτυξη της εκπαιδευτικής πολιτικής σε εθνικό επίπεδο.
Στη σχετική ιστοσελίδα του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (http://iep.edu.gr/el/arxiki-eedx) και στην καρτέλα “Θέματα ΕΕΔΧ” μπορεί ο καθένας/καθεμιά να δει παραδείγματα θεμάτων .
Καλή επιτυχία στους μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας!
Επίσκεψη στο 1ο Γυμνάσιο Βριλησσίων
Μάι 24 14
Την Τρίτη 14 Μαΐου οι μαθητές της ΣΤ Δημοτικού επισκέφθηκαν το 1ο Γυμνάσιο
Βριλησσίων. Κατά την διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές ενημερώθηκαν σε θέματα
λειτουργίας του σχολείου, συμμετείχαν σε αθλοπαιδιές ενώ υπήρξαν και εδέσματα
για το καλωσόρισμά τους.
Ημέρα Ποίησης στο σχολείο μας
Απρ 24 26
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, ο διακεκριμένος ποιητής, θεατρολόγος, κριτικός καθηγητής, Δρ Μπούρας Κωνσταντίνος μίλησε για την ποίηση και τα μυστικά της στους μαθητές της Ε’ και Στ΄τάξης. Κατά τη διάρκεια της δράσης αυτής, οι μαθητές συνέθεσαν ένα συλλογικό ποίημα με θέμα την ‘Φιλία’, το οποίο και παραθέτουμε:
Συλλογικό ποίημα από τους μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης
Η φιλία
Τους φίλους τους αγαπάμε δεν τους παρατάμε.
Η φιλία είναι αρετή η φιλία είναι ξεχωριστή.
Μια ωραία μέρα αρχίζει με παρέα.
Στο σχολείο καθώς πάμε με τους φίλους μας μιλάμε.
Η φιλία είναι κάτι που καλό είναι να υπάρχει.
Στο σχολείο παίζουμε μπάλα σαν τα ψάρια μες τη γυάλα.
Κι αν με τους φίλους μαλώσεις
Πάλι μια μέρα θα φιλιώσεις.
Αν μια μέρα μείνεις μόνος σου θα σε φάει ο Πόνος σου.
Στο σχολείο περπατάμε με τους φίλους μας μιλάμε.
Και στην ώρα την κακιά η φιλία είναι αγκαλιά.
Πατατάκια αν φιλέψω με τους φίλους θα χωνέψω.
Η φιλία είναι καλή σαν μακαρόνια με τυρί.
Με τους φίλους περνάω χάρμα
Κι άμα τους αφήσω θα έχω αρνητικό κάρμα.
Τον φίλο κι αν τον χάνεις
Πάντα θα τον ψάχνεις.
Άμα δεν κάνεις πια παρέα με τους φίλους
Θα καταλήξεις με τους γρύλους.
Μην βάλεις τέλος στη ζωή
Γιατί οι φίλοι είναι παντοτινοί.
Σοκολάτες θα φιλέψω
Με τους φίλους θα χορέψω.
Με τους φίλους παίζω ζάρια
Και το βράδυ τρώμε ψάρια.
Το φίλο μου έχω σαν καμάρι
Όταν έχει ζώδιο το ψάρι.
Με τους φίλους θα γεράσω
Τη ζωή μου θα περάσω.
Αν στα ζάρια φέρεις έξι
Η φιλία μας θα αντέξει.
Η ζωή είναι ωραία
Με τους φίλους μας παρέα.
Μα τι είναι η φιλία
Μια βουτιά στην παραλία
Βρίσκοντας έναν αστερία.
Η φιλία είναι πετράδι
Που γυαλίζει στο σκοτάδι.
Με τους φίλους πάμε βόλτα
Στού Παραδείσου την πόρτα
Περνάμε ζωή και κότα.
Η φιλία είναι διαμάντι
Σαν το κρύσταλλο του μάντη
Που λάμπει από αγνάντι.
Ο φίλος κι αν γεράσει
Ποτέ δεν θα σε ξεχάσει.
Βριλήσσια 26/4/2024.
Σήμερα οι μαθητές/τριες της Ε’ και ΣΤ΄ Δημοτικού παρακολούθησαν την κωμωδία
«Νεφέλες» του Αριστοφάνη στο θέατρο της Δόρας Στράτου και στην συνέχεια
περπάτησαν στον λόφο Φιλοπάππου. Εκεί, ο σκηνοθέτης της παράστασης και
διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών Νίκος Παροίκος ξενάγησε τα παιδιά στην
φυλακή του Σωκράτη, ενώ παράλληλα μίλησε για τον Αριστοφάνη και τις Νεφέλες