Το Γραφικό Περιβάλλον Επικοινωνίας (Γ.Π.Ε)

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Πληροφορική  Με ετικέτα:   11 Δεκεμβρίου 2022 ΧΟΡΟΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Γνωριμία με το Λογισμικό του Υπολογιστή

Solaris for Oracle Database

Διαφάνειες Μαθήματος

Διάφορα Παραδείγματα

Πλησιάζουν τα Χριστούγεννα

Σε λίγες μέρες μπαίνουμε στην τελική ευθεία προς τα Χριστούγεννα. Μαθητές και καθηγητές μετράνε τις μέρες μία μία και οι στολισμοί στις τάξεις και στα γραφεία έχουν αρχίσει. Όσο γρήγορα θέλουμε να έρθουν οι χριστουγεννιάτικες διακοπές τόσο πιο αργά θέλουμε να περάσουν.

christmas tree lights best hd desktop wallpapers for background full free 0

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά  Με ετικέτα:   , 3 Δεκεμβρίου 2022 ΧΟΡΟΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Επιστημονική φαντασία και Πληροφορική

Φαντασία στην Πληροφορική; Σίγουρα ναι, καθώς η φαντασία αποτελεί το απαραίτητο συστατικό όλων των μεγάλων και σπουδαίων επιτευγμάτων σε όλες τις επιστήμες. Επιτεύγματα που φαίνεται να προκύπτουν από το πουθενά δημιουργώντας ένα “επιστημονικό άλμα” στη μέχρι τότε γραμμική εξέλιξη των πραγμάτων. Και είναι η φαντασία αυτό το “κάτι επιπλέον” που έλειπε για την πραγματοποίηση αυτού του “άλματος”.

Τι γίνεται όμως όταν η φαντασία ξεπερνάει τα όρια (εάν υπάρχουν) και αφήνεται να καλπάσει; Και αυτή η φαντασία δεν είναι επιστημονική αλλά καλλιτεχνική; Μπορεί αυτού του είδους η φαντασία να επηρεάσει την πορεία μιας επιστήμης; Στην περίπτωση της Πληροφορικής νομίζω πως η απάντηση είναι ξεκάθαρα ναι. Η φαντασία των συγγραφέων και σεναριογράφων που ασχολήθηκαν με τον χώρο της επιστημονικής φαντασίας έχουν επιδράσει στην εξέλιξη της Πληροφορικής αποτελώντας πηγές έμπνευσης για τους ερευνητές/επιστήμονες. Αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές στον τομέα της διεπαφής ανθρώπου-μηχανής καθώς κάποιες μορφές επικοινωνίας του χρήστη με τον Η/Υ που σήμερα θεωρούνται κοινότυπες είχαν εμφανιστεί σε ιστορίες και ταινίες επιστημονικής φαντασίας δεκαετίες πριν την υλοποίησή τους [1]. Εκτός όμως από πηγή έμπνευσης, η επιστημονική φαντασία μπορεί να αξιοποιηθεί και παιδαγωγικά προκειμένου να προσελκύσει φοιτητές και να αποτελέσει έναυσμα για τη διερεύνηση των κοινωνικών και ηθικών επιπτώσεων της Πληροφορικής [2].

Πηγές

[1] Michael Schmitz, Christoph Endres, and Andreas Butz (2008). A survey of human-computer interaction design in science fiction movies. In Proceedings of the 2nd international conference on INtelligent TEchnologies for interactive enterTAINment (INTETAIN ’08). ICST (Institute for Computer Sciences, Social-Informatics and Telecommunications Engineering), ICST, Brussels, Belgium. Προσπελάστηκε 3-2-2018 από https://dl.acm.org/citation.cfm?id=1363210

[2] Rebecca Bates, Judy Goldsmith, Rosalyn Berne, Valerie Summet, and Nanette Veilleux (2012). Science fiction in computer science education. In Proceedings of the 43rd ACM technical symposium on Computer Science Education (SIGCSE ’12). ACM, New York, NY, USA, 161-162. Προσπελάστηκε 3-2-2018 από https://dl.acm.org/citation.cfm?id=2157184

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά  Με ετικέτα:   3 Φεβρουαρίου 2018 ΜΩΡΑΚΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΠΑΡ’ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΣ ΜΟΝΙΚΑ ΜΠΕΛΟΥΤΣΙ

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά 31 Ιανουαρίου 2018 ΦΙΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Από τα δεδομένα στην πληροφορία, από την πληροφορία στη γνώση

personaldata

Αλγοριθμοποίηση της πληροφορίας συμφ. με L. Floridi.
Χρειάζεται προσοχή στην υποκειμενικότητα της προσέγγισης καθώς η πίστη και η εμπιστοσύνη παίζουν τον καθοριστικό ρόλο στις αποφάσεις που διακλαδίζουν στη λογική αυτή δομή.

Η πληροφορία είναι το μέγεθος που, αυξανόμενο, προσδίδει σημασία στα δεδομένα και παράγει γνώση.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Πληροφορική  Με ετικέτα:   5 Ιανουαρίου 2018 ΧΟΡΟΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Καλή Χρονιά

Σας Εύχομαι Καλή Χρονιά και ευτυχισμένο το 2018

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά  Με ετικέτα:   3 Ιανουαρίου 2018 ΧΟΡΟΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ