Καλά Χριστούγεννα!!!

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ 2021-22

Κατηγορίες: Διάφορα, Εργασίες | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα

Οι μαθητές τμημάτων της Β και Γ γυμνασίου, στα πλαίσια της εβδομάδας κώδικα δημιούργησαν τα δικά τους παιχνίδια. Προγραμμάτισαν λοιπόν στην ουσία, με τρόπο παιγνιώδη και εφάρμοσαν βασικές αρχές και έννοιες του προγραμματισμού.

Κατηγορίες: Διάφορα, Δράσεις σχολείου, Νέα | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Οδηγίες προς μαθητές

Ένα πολύ χρήσιμο βίντεο με οδηγίες για ασφαλή περιήγηση στο Διαδίκτυο

[vodsch 1907]

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Σύντομα κοντά σας!

Η πρώτη εργασία βρίσκεται… καθ’ οδον!

Σύντομα λοιπόν πρόκειται να ανατεθεί η ομαδική εργασία με θέμα “Το δάσος”. Οι μαθητές θα κληθούν να δημιουργήσουν μια εργασία κειμένου με τη χρήση του open office, η οποία θα αναφέρεται στα τόοοοσα καλά που μας προσφέρει το δάσος και τι πρέπει να κάνουμε για να το προστατέψουμε. Θα αναζητήσουν υλικό από το Διαδίκτυο, και θα το προσαρμόσουν ανάλογα. Περισσότερες λεπτομέρειες όμως, σε λίγο καιρό!

Κατηγορίες: Διάφορα | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Σκοπός

Καλωσορίσατε!

Το ιστολόγιο αυτό δημιουργήθηκε για να χρησιμοποιηθεί από τα παιδιά των μεγαλύτερων κυρίως τάξεων του Δημοτικού Σχολείου. Σκοπός του είναι να αλληλοβοηθούνται μέσα από αυτό τα παιδιά που ασχολούνται με κάποια εργασία (project) που τους έχει ανατεθεί στο μάθημα της Πληροφορικής.

Θα μπορούν να ανταλλάσσουν απόψεις σχετικά με το πως θα είναι καλύτερο να δομηθεί και παρουσιαστεί η εργασία τους, να βοηθούν ο ένας τον άλλον σχετικά με πηγές για την εργασία αυτή, αλλά και να αναφέρουν την πορεία και εξέλιξη της εργασίας τους σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Παράλληλα, θα γίνονται και αναρτήσεις από τον καθηγητή της πληροφορικής, με βοηθητικό υλικό για τους μαθητές.

Ελπίζω πως θα αποδειχθεί ένα χρήσιμο εργαλείο που θα το αγαπήσουν οι μαθητές!

Κατηγορίες: Διάφορα | Γράψτε σχόλιο

Δοκιμή

Πρώτο τεστ!

Κατηγορίες: Διάφορα | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.

Κατηγορίες: Διάφορα | 1 σχόλιο