eTwinning: η μεγάλη οικογένεια των εκπαιδευτικών

Ορίζεται ως η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Στην πραγματικότητα είναι μια πύλη που ανοίγει τον εκπαιδευτικό διάλογο στους επαγγελματίες και τους μαθητές 34 χωρών. Το eTwinning προσφέρει εργαλεία στον σύγχρονο εκπαιδευτικό για να μετεξελιχθεί σε «δάσκαλο του κόσμου» στην κοινωνία του 21ου αιώνα (εργαλεία αυτοαξιολόγησης και αυτoδιδασκαλίας, βέλτιστες πρακτικές, πλατφόρμα επικοινωνίας, συνεργασία με εκπαιδευτικούς και σχολεία για την υλοποίηση κοινών έργων,  ζωντανή σύνδεση με τις τάξεις αδελφοποιημένων σχολείων). Γίνετε μέλος και «συναδελφωθείτε»!

Κατηγορίες: Ειδικά θέματα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο eTwinning: η μεγάλη οικογένεια των εκπαιδευτικών

Η Επιστήμη των Μαθηματικών γίνεται…Τέχνη!

Στην κοινή συνείδηση τα Μαθηματικά είναι η επιστήμη της λογικής σκέψης, ένα δυσπρόσιτο γνωστικό πεδίο που ταλανίζει μαθητές και εκπαιδευτικούς. Εντούτοις, η μαθηματική γλώσσα έχει χρησιμοποιηθεί ανά τους αιώνες για να υπηρετήσει την τέχνη σε ποικίλες της μορφές. Η Ομάδα ΘΑΛΗΣ + ΦΙΛΟΙ μας εισάγουν στον διάλογο της Τέχνης με τα Μαθηματικά μέσα από την ενότητα της ιστοσελίδας τους «Τέχνη και Μαθηματικά». Περιηγηθείτε για να ανακαλύψετε την καλλιτεχνική διάσταση των Μαθηματικών που αν δεν μαγέψει, σίγουρα θα εκπλήξει τους μαθητές σας!

Κατηγορίες: Ειδικά θέματα | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Επιστήμη των Μαθηματικών γίνεται…Τέχνη!

Τα ζώα της θάλασσας

Περιηγηθείτε στα “Ρηχά” για να ανακαλύψετε ψάρια και ζώα των ελληνικών θαλασσών.

Βλ. Ενότητα 4: Φυτά και ζώα του τόπου μας, Κεφάλαιο 8: Τα ζώα της θάλασσας http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSDIM102/524/3459,14008/

Κατηγορίες: Γ' τάξη, Δημοτικό | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα ζώα της θάλασσας

Οι μαθητές του 1ου ΔΣ Κρυονερίου ‘‘ταξιδεύουν’’ στο Πολιτιστικό Πάρκο Κερατέας

Ολοκληρώνοντας τη φετινή σχολική χρονιά, μικροί και μεγάλοι επισκεφτήκαμε τον χώρο του Πολιτιστικού Πάρκου Κερατέας  για να εξερευνήσουμε στο Πάρκο των Δεινοσαύρων. Περιηγηθήκαμε στα μονοπάτια της ιστορίας των πρώτων ειδών και αναζητήσαμε τους λόγους εξαφάνισής τους. Οι έμπειροι οδηγοί μας σύστησαν στον πρώτο άνθρωπο και μας προβλημάτισαν για την  επικράτησή του έναντι των άλλων ειδών. Μεταμορφωθήκαμε για λίγο σε μικρούς αρχαιολόγους για να αναζητήσουμε απολιθώματα με τα εργαλεία των ειδικών. Η ξενάγησή μας ολοκληρώθηκε διασκεδαστικά με ομαδικά παιχνίδια με αρχαίες ρίζες, όπως η διελκυστίνδα.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά, Επισκέψεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι μαθητές του 1ου ΔΣ Κρυονερίου ‘‘ταξιδεύουν’’ στο Πολιτιστικό Πάρκο Κερατέας

Το Χαμόγελο του Παιδιού επισκέπτεται το 1ο ΔΣ Κρυονερίου

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Πρόληψη και Ευαισθητοποίηση Παιδιών, Εκπαιδευτικών, Γονέων και Κηδεμόνων», οι μαθητές της Δʹ, Εʹ και Στʹ τάξης του σχολείου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την ιστορία, το έργο και τις δράσεις της οργάνωσης.  Η ψυχολόγος – εκπρόσωπος του Χαμόγελου μέσα από μια μελέτη περίπτωσης, την αληθινή ιστορία ενός κοριτσιού της ηλικίας τους, ενεργοποίησε τα παιδιά για τους κινδύνους του διαδικτύου. Οι μαθητές συμμετείχαν με ενθουσιασμό, εξέφρασαν τις απορίες τους και ενημερώθηκαν για τους τρόπους ασφαλούς πλοήγησης και χρήσης των μέσων κοινωνικής δικτύωσης καθώς και τις γραμμές στήριξης στις οποίες μπορούν να απευθυνθούν ανώνυμα για να ζητήσουν βοήθεια, εφόσον το επιθυμούν. Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δράση με βιωματικό χαρακτήρα. Για περισσότερες πληροφορίες και εκδήλωση ενδιαφέροντος για τις δράσεις πρόληψης του Χαμόγελου ανατρέξτε στην ιστοσελίδα  https://www.hamogelo.gr/gr/el/scholeia/.

Κατηγορίες: Δράσεις, Εκπαιδευτικά | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Χαμόγελο του Παιδιού επισκέπτεται το 1ο ΔΣ Κρυονερίου

Καλώς ήρθατε!!!

Αυτό είναι το ιστολόγιο μου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλώς ήρθατε!!!

Καλημέρα κόσμε!