Προβεβλημένα

cropped 49D5E003 7A2F 46B4 8B8D 5CE796198560 1 105 c

Καλωσορίσατε στο προσωπικό μου ιστολόγιο!

Είμαι η Ειρήνη από τη Λάρισα, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Νηπιαγωγών στους νομούς Αρκαδίας και Λακωνίας.

Ζω με τον Άγγελο, τη Μάγια και τον Buddha στην Καλαμάτα.

Δείτε το βιογραφικό μου εδώ.

Πρόσκληση σε επιμορφωτικό πρόγραμμα βασικών Πρώτων Βοηθειών

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας και η Σύμβουλος Εκπαίδευσης, κ. Ειρήνη Τσάρα, στα πλαίσια της ανάληψης πρωτοβουλιών και της οργάνωσης δράσεων υποστήριξης με σκοπό την βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου, προσκαλούν τις εκπαιδευτικούς ΠΕ60 του συνόλου των νηπιαγωγείων της αρμοδιότητάς μας σε δίωρο επιμορφωτικό πρόγραμμα βασικών Πρώτων Βοηθειών. Το πρόγραμμα απευθύνεται στις εκπαιδευτικούς Ν. Αρκαδίας, που δεν παρακολούθησαν την προηγούμενη αντίστοιχη επιμόρφωση που υλοποιήθηκε το Γενάρη.

Εισηγήτρια: κ. Σταματοπούλου Μαρία, Νοσηλεύτρια-Προϊσταμένη του τομέα υγείας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού του 23ου Δημοτικού Καταστήματος Τρίπολης

Ημερομηνία: Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2024

Ώρα: 10:00 π.μ.

Τόπος διεξαγωγής: 6ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης

Επιμορφωτική Συνάντηση

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η προαιρετική διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση με τίτλο: «Αξιολόγηση για τη μάθηση και παιδαγωγική τεκμηρίωση: Εφαρμόζοντας τον Ατομικό Φάκελο Προόδου στο Νηπιαγωγείο», με εισηγήτρια την κ. Ευθυμία Πεντέρη, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και επιστημονικά υπεύθυνη του Νέου Προγράμματος Σπουδών για την προσχολική εκπαίδευση.
Η επιμόρφωση ήταν μια συνεργατική δράση των Συμβούλων Εκπαίδευσης Νηπιαγωγών Λακωνίας & Αρκαδίας, κας Ειρήνης Τσάρα, και Δ’ Αθήνας, κ. Βουβούση Μαρία, κ. Μενδρινού Ιωάννα και κ. Ρακαλίδου Κρυστάλλω.
Ευχαριστούμε πολύ την κ. Πεντέρη για την ανταπόκρισή της, καθώς και τους/τις νηπιαγωγούς των περιοχών ευθύνης μας για τη συμμετοχή τους.
Slide2

Συλλογικός προγραμματισμός, εσωτερικής και εξωτερικής αξιολόγησης σχολικών μονάδων, 2023-2024: Kαταληκτικές ημερομηνίες

Λήψη αρχείου

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε χθες η προαιρετική διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση με τίτλο: «Νέο Πρόγραμμα Σπουδών για την Προσχολική Εκπαίδευση και η εφαρμογή του στο Νηπιαγωγείο», με εισηγήτρια την κ. Ευθυμία Πεντέρη, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και επιστημονικά υπεύθυνη του Νέου Προγράμματος Σπουδών για την προσχολική εκπαίδευση.
Η επιμόρφωση ήταν μια συνεργατική δράση των Συμβούλων Εκπαίδευσης Λακωνίας & Αρκαδίας κας Ειρήνης Τσάρα, 1ης θέσης ΔΙΠΕ Αιτ/νίας κας Χαρούλας Κουζέλη και 2ης θέσης ΔΙΠΕ Αιτ/νίας, Λευκάδας & Κεφαλληνίας κας Μαρίας Βλάχου.
Ευχαριστούμε πολύ την κ. Πεντέρη για την ανταπόκρισή της στο αίτημά μας.
Επίσης, τους/τις νηπιαγωγούς των περιοχών ευθύνης μας για τη συμμετοχή τους.