«Φυτεύω και Υιοθετώ ένα δέντρο, δίνω ανάσα στη Γη»

Βεβαίωση συμμετοχής στην πανελλαδική συνεργατική δράση: «Φυτεύω και Υιοθετώ ένα δέντρο, δίνω ανάσα στη Γη»

Screenshot 2023 06 15 at 9.15.43 PM

Ποίημα ευαισθητοποίησης για τη θαλάσσια χελώνα

Περιβαλλοντική δράση για τη θαλάσσια χελώνα-Ενεργοί μαθητές σήμερα, ενεργοί πολίτες αύριο…

Στα πλαίσια της επικείμενης επίσκεψης στον περιβαλλοντικό σταθμό «ΑΡΧΕΛΩΝ» στην Κυπαρισσία δημιουργήσαμε το παρακάτω ποίημα και στη συνέχεια το γράψαμε. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης το απαγγείλαμε στους εθελοντές του οργανισμού.

«Τις χελώνες αγαπάω,

κι όταν στην αμμουδιά θα πάω,

τα σκουπίδια δεν πετάω

και με προσοχή πατάω

Κι αν εκεί που κολυμπώ,

μεσ’ το κύμα, στον αφρό,

μια σακούλα συναντήσω,

την απόχη μου βουτώ

και τη βγάζω στο λεπτό.

Στη συνέχεια, από τα στοιχεία από τις ζωγραφιές που δημιούργησαν τα παιδιά στα πλαίσια του προγράμματος της επίσκεψης δημιουργήθηκε το ακόλουθο συμβατικό & ψηφιακό κολλάζ.

turtle poem 1

Διδακτική Επίσκεψη: ΑΡΧΕΛΩΝ και Παλιός Νερόμυλος

Την Πέμπτη 14 Ιουνίου 2023 το νηπιαγωγείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στον Περιβαλλοντικό Σταθμό διάσωσης θαλάσσιας χελώνας “ΑΡΧΕΛΩΝ”. Στην εκδρομή τα παιδιά συνοδεύονταν από τους γονείς τους. Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα και ενημερώθηκαν από τους εθελοντές σχετικά με τους κινδύνους που αντιμετωπίζει η θαλάσσια χελώνα την περίοδο ωοτοκίας της, ενώ παράλληλα είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν δημιουργικά και να αποτυπώσουν όσα έμαθαν στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σταθμού.

ARXELON1

Σε συνέχεια της δράσης ακολούθησε περίπατος στο κοντινό παράκτιο οικοσύστημα, όπου τα παιδιά  συνομίλησαν με τους εθελοντές και διατύπωσαν ερωτήματα, τους παρακολούθησαν επί τω έργω και παρατήρησαν τις φωλιές των χελωνών.

paraktio  paraktio2

Φεύγοντας από τον περιβαλλοντικό σταθμό ακολούθησε επίσκεψη στον Παλιό Νερόμυλο. Ο νερόμυλος του Κατσαπρόκου ή Μαυρογένη βρίσκεται σε ένα κτήμα 2 χιλιόμετρα από την πόλη της Κυπαρισσίας. Εκεί τα παιδιά ξεναγήθηκαν και παρακολούθησαν τη λειτουργία του μύλου και την άλεση του σιταριού, ενώ στο τέλος υπήρχε χρόνος για ελεύθερο παιχνίδι και επαφή με τη φύση στο όμορφο φυσικό περιβάλλον του κτήματος.

Neromylos

Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό

Την είσοδο του “Μεγάλου Σχολείου” πέρασαν την Τετάρτη, 7 Ιουνίου 2023, τα νήπια που φοιτούν στο Νηπιαγωγείο μας, στο πλαίσιο του προγράμματος ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό. Οι μαθητές/τριές μας επισκέφτηκαν το 2ο Δημοτικό Σχολείο Μεσσήνης, ξεναγήθηκαν στους χώρους του, γνώρισαν τις δασκάλες της Α’ Τάξης, ενώ ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής οργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες στο Γυμαστήριο του σχολείου. Οι μαθητές/τριές μας δώρισαν στους επικείμενους συμμαθητές τους την αφίσα/ζωγραφιά μικτής τεχνικής που είχαν ετοιμάσει συνεργατικά ειδικά για την περίσταση.

Dhmotiko

Ενεργοί μαθητές σήμερα, ενεργοί πολίτες αύριο!

Με την ευκαιρία της επίσκεψης του Δημάρχου σήμερα στο σχολείο μας με αφορμή την εξέλιξη των εργασιών στο νέο κτίριο, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου συνομίλησαν μαζί του και του μετέφεραν τα αιτήματά τους, τα οποία είχαν αποτυπώσει σε μία αφίσα, δουλεύοντας συνεργατικά.
Αιτήματα