emounta's blog

Οι δράσεις μας…

Αθλητικές δραστηριότητες Ε΄& ΣΤ΄

Ιούν 201811

Σήμερα το πρωί πραγματοποιήσαμε αθλητικές δραστηριότητες με τα παιδιά της Ε΄ και Στ΄ τάξης, με τη συμμετοχή τους σε αθλοπαιδιές όπως το χάντμπολ, το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ. Σε κάποιες δραστηριότητες κέρδισε η Ε΄, σε κάποιες η ΣΤ΄ και σε κάποιες άλλες ήρθαν ισοπαλία. Μικρή σημασία όμως δώσαμε στο αποτέλεσμα. Έμφαση δώσαμε στη συμμετοχή, στην προσπάθεια, στη στήριξη , στο σεβασμό, στην ενθάρρυνση, στα συναισθήματα χαράς και λύπης που ζήσαμε, στην αλληλοβοήθεια και γενικά στην ξεχωριστή αυτή εμπειρία που βιώσαμε. Επίσης ήταν μία ευκαιρία για τους μαθητές της έκτης να παίξουν όλοι μαζί για τελευταία φορά, στο χώρο του σχολείου, πριν την αποφοίτησή τους για το γυμνάσιο.

RSS Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Ιούνιος 2018

“Ο Σχολικός κήπος των χρωμάτων και των αρωμάτων” Ηλεκτρονικά βιβλία Γ΄Δ/νσης

24ο Δημοτικό Περιστερίου – Ηλεκτρονικό Βιβλίο Γ΄Δ/νσης “Ο κήπος μας ανθίζει χρώματα και αρώματα γεμίζει”

24ο Δημοτικό Περιστερίου – Ηλεκτρονικό Βιβλίο Γ΄Δ/νσης “Μια Ελία στον κήπο μας”

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
    Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.

Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και θρησκευμάτων
    Alfavita Εκπαιδευτικό Ενημερωτικό Δίκτυο