emounta's blog

Οι δράσεις μας…

Η κυρά Σαρακοστή

Φεβ 201828

Σαν μικροί καλλιεργητές, όχι μόνο παράγουμε την τροφή μας, αλλά τιμούμε τη Σαρακοστή και με καλλιτεχνικές δημιουργίες. Στη φωτογραφία η κυρά Σαρακοστή, έργο μαθήτριας του Γ2 τμήματος.

RSS Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Φεβρουάριος 2018

“Ο Σχολικός κήπος των χρωμάτων και των αρωμάτων” Ηλεκτρονικά βιβλία Γ΄Δ/νσης

24ο Δημοτικό Περιστερίου – Ηλεκτρονικό Βιβλίο Γ΄Δ/νσης “Ο κήπος μας ανθίζει χρώματα και αρώματα γεμίζει”

24ο Δημοτικό Περιστερίου – Ηλεκτρονικό Βιβλίο Γ΄Δ/νσης “Μια Ελία στον κήπο μας”

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
    Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.

Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και θρησκευμάτων
    Alfavita Εκπαιδευτικό Ενημερωτικό Δίκτυο