Τελική αξιολόγηση Προγράμματος από τους γονείς.

Απόλυτα ευχαριστημένοι ήταν και οι γονείς των μαθητών μας από την συμμετοχή μας στο Πρόγραμμα I am here, i can do. Θεώρησαν πως τα παιδιά ωφελήθηκαν από τις δραστηριότητες του Προγράμματος, και έμειναν ικανοποιημένοι από την δική τους εμπλοκή σε αυτό.

Ερωτηματολόγια αξιολόγησης μαθητών.

Οι μαθητές μας απάντησαν στο τελικό ερωτηματολόγιο του Προγράμματος I am here, ican do και αξιολόγησαν το πρόγραμμα με απολύτως θετικό τρόπο.Έμαθαν,διασκέδασαν,απέκτησαν φίλους  από  άλλα σχολεία,δημιούργησαν,ενδυνάμωσαν  τις δεξιότητες  αυτονομίας  μα και τιςψηφιακές  δεξιότητες.

Δημιουργία wordwall

Αποφασίσαμε με τους εταίρους μας πως μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα διαδραστικό παιχνίδι.Αναζητήσαμε στο διαδίκτυο την εικόνα που μας είχε ανατεθεί, όμορφες πολύχρωμες κάλτσες, την αναρτήσαμε στο παιχνίδι και όταν όλοι οι συνεργάτες μας ολοκλήρωσαν αυτό που τους είχε ανατεθεί παίξαμε με πολύ χαρά το παιχνίδι μας στον διαδραστικό πίνακα.

e54c3eea c343 4b11 882a 320047bde362 1 1

Παρασκευή σαπουνιού από βάση γλυκερίνης.

Με τους συνεργάτες μας στο “I am here, I can do” σχεδιάσαμε μια δραστηριότητα που περιλαμβάνει καθαριότητα, δεξιότητες αλλά, κυρίως, στηρίζεται στην επιστήμη!  Παρασκευάσαμε σαπούνι γλυκερίνης στο νηπιαγωγείο με τα παιδιά πρωταγωνιστές σε όλα τα στάδια δημιουργίας του. Τα παιδιά συμμετείχαν, είδαν, μύρισαν και ενθουσιάστηκαν  με τα αποτελέσματα του επιστημονικού φαινομένου (πήξη -τήξη υλικών) που δημιούργησε το μυρωδάτο σαπούνι!