Αποφοίτηση Στ’ !

Με ανάμεικτα συναισθήματα αποχαιρετήσαμε την Πέμπτη στις 13 Ιουνίου τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης. Τους ευχόμαστε κάθε επιτυχία στο μέλλον που τους ανήκει. Οι μαθητές της Στ´μαζί με τις δασκάλες τους αποχαιρέτησαν μικρούς και μεγάλους, συμμαθητές, και γονείς με ένα θεατρικό εμπνευσμένο από τον ελληνικό κινηματογράφο. 6 ολόκληρα χρόνια μαζί, μαθήματα – διαλλείματα – γιορτές – εκδρομές – δράσεις – φωνές – κλάματα – αλλά κυρίως αγάπες και αγκαλιές.

Ακολούθησε η προβολή αναμνηστικού βίντεο με στιγμές των έξι χρόνων των μαθητών μας στο σχολείο αποτυπωμένες σε φωτογραφίες και η συγκίνηση έφτασε στο αποκορύφωμα… Για το τέλος χειροκροτήσαμε καθένα μαθητή να παραλαμβάνει το αναμνηστικό δώρο και το κέρασμα από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Εμείς δεν έχουμε παρά να ευχηθούμε Καλό Καλοκαίρι σε όλους, αλλά κυρίως στους μεγάλους μαθητές μας που θα ξαναγίνουν πρωτάκια στο νέο τους σχολείο, να ξεκουραστούν και να ξεκινήσουν στο Γυμνάσιο με υγεία και ηρεμία, έχοντας την πόρτα του σχολείου μας πάντα ανοιχτή να περνούν και να ακουμπούν ανησυχίες και χαρές τους!!!

STEAM Εκπαιδευτική Ρομποτική !!

Στα πλαίσια των έργων δεξιοτήτων της θεματικής STEAM  Εκπαιδευτική Ρομποτική σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό της πληροφορικής οι μαθητές της Δ τάξης γνώρισαν τον εξοπλισμό  LEGO EDUCATION SPIKE PRIME και κατασκεύασαν τα δικά τους ρομπότ! Ο προγραμματισμός έγινε παιχνίδι και ο αγώνας μεταξύ ακρίδας, ρινόκερου  και dream dancer ξεκινάει…!!!

DREAM DANCER 2 DREAM DANCER

Προετοιμασία για τη γιορτή!

Η ΣΤ τάξη τις τελευταίες μέρες προετοιμάζεται για τη γιορτή λήξης. Πρόβες για το θεατρικό, κολλάζ, σκηνικά, τραγούδια, χορευτικά φτάνουν στην τελική ευθεία, καθώς η μεγάλη μέρα των παιδιών που θα αποχαιρετήσουν το Δημοτικό πλησιάζει.

Σας περιμένουμε όλους να τιμήσουμε τα παιδιά!

εικόνα Viber 2024 06 02 22 51 58 492 εικόνα Viber 2024 06 02 22 51 58 600 εικόνα Viber 2024 06 02 22 51 58 635

The mysterious journey of little explorers

Σας ευχαριστούμε θερμά, για τη συμμετοχή σας στο eTwinning project “The Mysterious Journey of Little Explorers”. Μέσω αυτής της συνεργασίας, 36 εκπαιδευτικοί από 10 διαφορετικές χώρες ενωθήκαμε σε ένα κοινό εκπαιδευτικό έργο με στόχο να προσφέρουμε στους μαθητές μας την ευκαιρία να εξερευνήσουν τις χώρες της Ευρώπης, να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για διαφορετικές κουλτούρες και πολιτισμούς, καθώς και να προωθήσουν τη δική τους κουλτούρα. Παράλληλα, είχαν την ευκαιρία να διασκεδάσουν και να παίξουν.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην G Class! Είστε υπέροχοι!

εικόνα Viber 2024 06 02 18 16 00 008

Τοίχο ….. ζωγραφίσαμε !!!

Οι μαθητές των τάξεων Γ’, Δ1 και Ε’ στην ώρα των εικαστικών, πήραν χρώματα και πινέλα και γέμισαν με χρώμα το σχολείο μας! Έμπνευσή μας τα έργα των καλλιτεχνών της pop art: Keith Haring και James Rizzi. Το αποτέλεσμα; Λαμπερά χρώματα, επαναλαμβανόμενα μοτίβα και έντονα περιγράμματα!

Ανώνυμο σχέδιο 15

“World children’s play Day”

Τα παιδιά του σχολείου μας γιορτάζουν”World children’s play Day” και επικοινωνούν με συμμαθητές από άλλες χώρες μέσα από το etwinning project “The Mysterious Journey of Little Explorers”. Μέσα από το παιχνίδι, δημιουργούν φιλίες, συνεργάζονται και μαθαίνουν ο ένας από τον άλλον. Αυτή η μοναδική εμπειρία ενώνει τους μαθητές μας και τους βοηθά να κατανοήσουν και να εκτιμήσουν διαφορετικούς πολιτισμούς. Η χαρά της εξερεύνησης φέρνει κοντά τους μικρούς μας εξερευνητές από όλη την Ευρώπη.

εικόνα Viber 2024 05 30 15 12 11 583

” Ο εγωιστής γίγαντας”

Σήμερα 29-5-2024, με σύμμαχο τον τέλειο καιρό, όλο το σχολείο επισκεφτήκαμε το πολιτιστικό κέντρο του χωριού. Εκεί παρακολουθήσαμε την υπέροχη παράσταση ” Ο εγωιστής γίγαντας” του Όσκαρ Ουάιλντ από την θεατρική ομάδα του ” Μικρού Βορρά”. Συμμετείχαμε στην παράσταση που είχε διάδραση, χορέψαμε και μάθαμε να είμαστε λιγότερο εγωιστές. Μετά το τέλος της παράστασης παίξαμε στην παιδική χαρά.

Ο εγωιστής γίγαντας 1

Το ταξίδι των μικρών εξερευνητών έφτασε στο τέλος του!

Οι μικροί μας μαθητές της Γ τάξης ,ταξίδεψαν μέσα από το πρόγραμμα The Mysterious Journey of little Explorers στις χώρες της Ευρώπη, έμαθαν για την κουλτούρα, δημιούργησαν παιχνίδια, ζωγράφισαν και ανακάλυψαν τη διαφορετικότητα και διαπολιτισμικότητα των χωρών. Στο τέλος, συναντήθηκαν διαδικτυακά με τους φίλους τους από τις άλλες χώρες και έπαιξαν συμμετέχοντας στην World’s Children Play Day. Ευχαριστούμε όλους τους εκπαιδευτικούς από τη Ρουμανία, Λιθουανία, Ιταλία, Γεωργία, Τουρκία, Σερβία, Λετονία, Ελλάδα, Πολωνία και Σλοβακία για την πολύτιμη συνεργασία τους σε αυτό το υπέροχο ταξίδι

εικόνα Viber 2024 05 28 15 52 43 758 εικόνα Viber 2024 05 28 15 52 44 517εικόνα Viber 2024 05 28 15 52 44 109εικόνα Viber 2024 05 28 15 52 44 309

Παρουσίαση μουσικού οργάνου στην τάξη από τη διδασκουσα.

ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΟ ή ΤΣΕΛΟ
Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν, να ακούσουν και να παίξουν τα ίδια στο βιολοντσέλο, το οποίο παρουσίασε η διδασκουσα στο μάθημα της μουσικής.
Αφού τα παιδιά είδαν το όργανο και τα μέρη του, άκουσαν κάποια μουσικά έργα και έπειτα έπαιξαν όλα στο βιολοντσέλο, ένα μουσικό όργανο, το οποίο δεν έχουν την ευκαιρία να το δουν εύκολα από κοντά και να παίξουν σε αυτό. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν! Η εμπειρία ήταν μοναδική!

Ανώνυμο σχέδιο 14