Εικόνα κεφαλίδας ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΥΤΙΚΑ

«Γεύσεις από Γαλλία» δράση στα πλαίσια προγράμματος eTwinning

ρουλα E-TWINNIG

ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

ΟΛΟΗΜΕΡΟ   2 1

Μαθήματα Ρομποτικής στο μάθημα Πληροφορικής στο Ολοήμερο.

IMG 20211216 121807    ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ      .jpg

Παιχνίδια συνεργασίας, εφευρετικότητας και λεπτής κινητικότητας στο μάθημα Φ. Αγωγής (τις ημέρες κακοκαιρίας) στο Ολοήμερο.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

1.jpg

Μετά από αίτημα του διευθυντή του Μουσικού σχολείου Χαλκίδας, καθηγητές μουσικής επισκέφτηκαν το σχολείο μας και έκαναν μία παρουσίαση των μουσικών οργάνων στους μαθητές της Στ’ τάξης.

ΕΠΕΤΕΙΟΣ 25Ης ΜΑΡΤΙΟΥ

.jpg     .jpg

Η μαθήτρια της Ε΄τάξης , Ζουμή Γεωργία καταθέτει στεφάνι εις μνήμην των πεσόντων στο ηρώο του σχολείου μας.

Και ο μελλοντικός μας μαθητής, Ζουμής Βαγγέλης, τιμά την ημέρα, ντυμένος με την εθνική ενδυμασία. Άξιος!

Δράση Συλλόγου Δασκάλων &Νηπιαγωγών Εύβοιας για τους πρόσφυγες στην Ουκρανία

Υπενθύμιση δράσεων αλληλεγγύης για τον λαό της Ουκρανίας

Αιτήσεις για εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα -Πειραματικά Γυμνάσια (λήξη- 31 Μαρτίου 2022)

ΕΞΕ – 28548 – 2022 – Εισαγωγή μαθητών στα Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. για το σχολικό έτος 2022-23

Εγγραφές στην Α΄ Δημοτικού (από 01 έως 20 Μαρτίου 2022)

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ

1.Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο

Εθνικό Πρόγραμμα  Εμβολιασμών.

1. Αποδεικτικό στοιχείο (απόδειξη από λογαριασμό ΔΕΗ,ΟΤΕ, κλπ)από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (δίνεται από τη Δ/ντρια του δ.σχολείου και αφού συμπληρωθεί, επιστρέφεται).
  3. Αίτηση γονέα (δίνεται από τη Δ/ντρια του δ.σχολείου και αφού συμπληρωθεί, επιστρέφεται).

5.Αίτηση –εφόσον το επιθυμεί- για φοίτηση στο Ολοήμερο (δίνεται από τη Δ/ντρια του δημ.σχολείου και αφού συμπληρωθεί, επιστρέφεται).

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας ( γίνεται αυτόματα η λήψη του μέσω πληροφοριακού συστήματος – myschool).
  2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.(παραδίδεται από την Προϊστάμενη του Νηπιαγωγείου στη Δ/ντρια του δημ. σχολείου).

ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ : 20 MARTIOY 2022

ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ : 9:30- 13:15

ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ, ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΠΟΡΤΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Περιεχόμενο ημερίδας με θέμα «Φαινόμενα βίας στη σχολική κοινότητα: Ερμηνεία, πρόληψη, αντιμετώπιση».

Η εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 12-02-2022, από το ΠΕΚΕΣ ΣΤ.Ελλάδας  είχε τη μορφή τριών

στρογγυλών τραπεζιών, στα οποία ειδικοί επιστήμονες κατέθεσαν τις

απόψεις τους για καθένα από τους τρεις άξονες του θέματος, ενώ παράλληλα

συζητήθηκαν και ερωτήσεις τις οποίες κατέθεσαν γραπτά οι

συμμετέχοντες/ουσες εκπαιδευτικοί.

Στη συγκεκριμένη εκδήλωση ακούστηκαν όλα όσα αφορούν το θεωρητικό

πλαίσιο αλλά και εργαλεία – τεχνικές αντιμετώπισης των φαινομένων βίας

στο σχολείο, ενώ οι απαντήσεις στις ερωτήσεις των εκπαιδευτικών ήταν

πολύ βοηθητικές, σε πρακτικό επίπεδο.

Για όσους/ες γονείς -κηδεμόνες  δεν το παρακολούθησαν σας αποστέλλουμε  τους

συνδέσμους των 2 βίντεο, τόσο για να γίνει κατανοητό  το πρόβλημα της βίας και του

εκφοβισμού όσο και για να βοηθήσουμε  τα παιδιά  να συνεργαστούν

με το σχολείο.

1ο στρογγυλό τραπέζι:

2ο και 3ο στρογγυλό τραπέζι:

Ημερίδα «Φαινόμενα βίας στη σχολική κοινότητα».

.jpeg

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ_ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ_Φαινόμενα βίας στη σχολική κοινότητα_12.02.2022

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ -«ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ»

Στα πλαίσια των δράσεων για την εξομάλυνση «σχέσεων μεταξύ των μαθητών» του σχολείου( ΕΤΗΣΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ -ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧ.ΜΟΝΑΔΑΣ)

πραγματοποιήθηκε σεμινάριο με εισηγήτρια την Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας, κα Καραβόλτσου Αθηνά και θέμα «Η αντιμετώπιση της σχολικής βίας», την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021.

καραβολτσου

Σελίδα 1 από 11

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén