Προβλήματα λογικής σκέψης

Τα προβλήματα λογικής σκέψης- γρίφοι είναι ένας άμεσος τρόπος να αναπτύξουν τα παιδιά τη λογική τους και να αποκτήσουν τρόπους εφαρμοσμένης σκέψης. Με παιγνιώδη και διασκεδαστικό τρόπο τα παιδιά ασχολούνται με την επίλυση προβλημάτων, αντικείμενο το οποίο σαν ονομασία και μόνο τα τρομάζει, όταν συνοδεύεται από τη στείρα γνώση στο μάθημα των Μαθηματικών.

Σύμφωνα με τον Jerome Bruner (Αμερικανός εξελικτικός ψυχολόγος) κάθε αντικείμενο μπορεί να διδαχθεί στο  κάθε παιδί, αρκεί να του προσφερθεί με μια μορφή κατάλληλη και αποτελεσματική. Η θεωρία του Bruner δίνει έμφαση στην ανακαλυπτική μάθηση, κατά την οποία ο μαθητής είναι παραγωγός και μετασχηματιστής πληροφοριών της γνώσης, όχι απλός δέκτης. Ο ίδιος υποστηρίζει τρεις τρόπους αναπαράστασης της γνώσης.

1. Την πραξιακή (Ενορατικοί τρόποι μάθησης, παραδειγματικές διδασκαλίες).
  2. Την εικονιστική (Απεικονίσεις με εποπτικά μέσα, σχηματοποιήσεις, μοντελοποιήσεις).
  3. Τη συμβολική (Κωδικοποιημένα συστήματα, γραπτός και προφορικός λόγος).

Βασιζόμενοι στη δεύτερη δημιουργήσαμε στην τάξη το παρακάτω video! Απολαύστε!

Πρόβλημα 1