ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ
Αναφορικά με τον εορτασμό της Πρώτης Πανελλήνιας Ημέρας Φιλοζωίας, το σχολείο μας οργάνωσε και υλοποίησε δράση με σκοπό τη φιλοξενία των αδέσποτων σκύλων της ευρύτερης περιοχής της Λάρυμνας, τα οποία θα τοποθετηθούν σε σημεία ενδεδειγμένα από το Δήμο και προσβάσιμα από τους τετράποδους φίλους μας.
Δράσεις για την ημέρα κατά της Σχολικής Βίας.
- Στο πλαίσιο δράσεων για την ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και Εκβοφισμου το Δημοτικό Σχολείο Λάρυμνας συμμετείχε στο πρόγραμμα ” Σπάμε τη Σιωπή, Ενώνουμε τις φωνές μας ενάντια στη ΒΙΑ” , που διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων υπό την αιγίδα του ΥΠΕΠΘΑ. Παράλληλα πραγματοποιήθηκε παρουσίαση και προβληματισμός με αφορμή την βίντεο προβολή ενός παραμυθιού εν ονόματι ” Μαυρολαίμης” το οποίο είναι έργο μαθητών του σχολείου μας προηγούμενων ετών με θέμα τον εκφοβισμό και την απομόνωση μαθητών και δυστυχώς παραμένει επίκαιρο στις μέρες μας .https://youtu.be/kyiv3-KW5Fs?si=IstAoP2LbTgJOtST
Με ευγενική χορηγία του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του Δημοτικού σχολείου Λάρυμνας ,όπως κάθε χρόνο ,κόψαμε την πρωτοχρονιάτικη βασιλόπιτα. Οι τυχεροί της κάθε τάξης κέρδισαν δώρο επιταγές για σχολικά είδη και παιχνίδια ,χορηγία του κ.Γουρνα,για τις οποίες μερίμνησε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του Δημοτικού σχολείου.
Το Δημοτικό Σχολείο Λάρυμνας καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στο διαγωνισμό συλλογής μπαταριών ΑΦΗΣ χαίρει τα οφέλη – βραβεία της πρωτιάς. Μοιράστηκαν στους μαθητές αναμνηστικά μπλουζάκια με το λογότυπο του οργανισμού και δημιουργήθηκε ένας χώρος έκτασης 80 τμ ο οποίος στρώθηκε με αντικραδασμικό τάπητα. Χάρη σ’ αυτό οι μαθητές πραγματοποιούν τις αθλητικές δραστηριότητες στο διάλειμμα με ασφάλεια..