Συμμετοχή του σχολείου μας στο σχολικό σύστημα ΠροΘεΣυ

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βεργίνα

Την Παρασκευή 04/10/2024 όλες οι τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Βασιλικών Τάφων και στο νέο Πολυκεντρικό Μουσείο Αιγών στην Βεργίνα. Εκεί το Νοέμβριο του 1977 ο Έλληνας αρχαιολόγος Μανόλης Ανδρόνικος έκανε μια  εκπληκτική ανακάλυψη, καθώς έφερε στο φως τους βασιλικούς τάφους των Αιγών (αρχαία ονομασία της Βεργίνας), μεταξύ αυτών και του βασιλιά Φίλιππου του Β΄, πατέρα του Μέγα Αλέξανδρου. Τα παιδιά μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα εξαιρετικής ομορφιάς και σπουδαιότητας ευρήματα και να μάθουν πολλά πράγματα, αφού η επίσκεψή μας υποστηρίχθηκε από επαγγελματίες ξεναγούς.

Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (European Day of Languages)

Η 26η Σεπτεμβρίου έχει καθιερωθεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών (European Day of Languages). Έτσι λοιπόν, γιορτάσαμε την ημέρα στο σχολείο μας. Οι μαθητές μας έκαναν προσωπική έρευνα, βρήκαμε ποιες είναι οι επίσημες ευρωπαϊκές γλώσσες, περιηγηθήκαμε στην επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ακούσαμε διαλόγους σε διάφορες γλώσσες της Ευρώπης. Επίσης, συζητήσαμε για το φετινό μήνυμα της ημέρας “Γλώσσες για την Ειρήνη” (“Languages for Peace”), για την μέγιστη σημασία που έχει η ειρήνη και η ομόνοια και μάθαμε την λέξη “ειρήνη” σε πολλές γλώσσες της Ευρώπης.

11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024 γιόρτασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024. Με κεντρικό σύνθημα «Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή», οι δράσεις ξεκίνησαν από το σχολείο. Συνεχίστηκαν στο γήπεδο Καρυώτισσας όπου με την καθοδήγηση της γυμνάστριάς μας κας Πετρίδου Δόμνας, υλοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια, προκειμένου να διαπιστώσουν οι μαθητές μας τα οφέλη και τη σημασία της φυσικής δραστηριότητας, της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής. Παίξαμε επίσης πολύ και περάσαμε τέλεια!!!

Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά

agiasmos sxoleion 52EE

Αγαπημένα μας παιδιά και γονείς,

Μια νέα σχολική χρονιά ξεκινάει με ευχές για υγεία, πρόοδο και δημιουργικότητα. Ο αγιασμός θα γίνει την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 9.30΄ π.μ. Οι μαθητές θα έρθουν με τσάντες. Μετά τον αγιασμό θα ανέβουν στις τάξεις τους για μια πρώτη γνωριμία με τους δασκάλους τους, θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα σχολάσουν περίπου στις 10.30΄π.μ. Από την Πέμπτη το ωράριο του σχολείου θα είναι κανονικό. Θα λειτουργεί κανονικά επίσης και το ολοήμερο.

Επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής Γιαννιτσών

Την Παρασκευή 31/05/2024 επισκεφτήκαμε το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στον “Πλατανότοπο” στα Γιαννιτσά προκειμένου να ασκηθούν οι μαθητές μας όλων των τάξεων με βιωματικό τρόπο στους κανόνες κυκλοφορίας και ασφάλειας που αφορούν πεζούς και οδηγούς.  Μάλιστα, τα παιδιά οδήγησαν ποδήλατα του Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Πέλλας, ακολουθώντας τον Κ.Ο.Κ., αλλά και διασκεδάζοντας παράλληλα. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η εκπαίδευση των παιδιών σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, με στόχο την απόκτηση σωστής  οδικής συμπεριφοράς  και την προώθηση και καλλιέργεια θετικών προτύπων κυκλοφοριακής κουλτούρας. Ευχαριστούμε θερμά το Δήμο Πέλλας και τη Δημοτική Αστυνομία για τη φιλοξενία και την εκπαίδευση των μαθητών μας.

Διδακτική επίσκεψη στο τυροκομείο “Κατσαμπέρη”

Την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024 η Α΄ και Β΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το τυροκομείο “Κατσαμπέρη”. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους παραγωγής της επιχείρησης και να γνωρίσουν από κοντά τα στάδια που μεσολαβούν από την παραλαβή της πρώτης ύλης (γάλακτος) μέχρι τη στιγμή που τα παραγόμενα, μέσω της όλης διαδικασίας, τυροκομικά και γαλακτοκομικά προϊόντα είναι έτοιμα προς διάθεση στα διάφορα σημεία πώλησης. Οι μαθητές έφυγαν ενθουσιασμένοι. Ευχαριστούμε τον κύριο Κατσαμπέρη Νικόλαο, ιδιοκτήτη του τυροκομείου,  για την θερμή υποδοχή, ξενάγηση και φιλοξενία.

Έργα eTwinning

Γέμισε το σχολείο μας πασχαλινές ευχές!
Όλα τα παιδιά μας αντάλλαξαν πασχαλινές κάρτες με παιδιά δημοτικών σχολείων από Πολωνία, Τουρκία, Τσεχία, Γερμανία και Ισπανία μέσω δύο #etwinning project στα οποία συμμετέχουμε.
Εξασκήσαμε τα αγγλικά και τα γερμανικά μας, ζωγραφίσαμε, μάθαμε για τα πασχαλινά έθιμα άλλων χωρών και κυρίως το χαρήκαμε 🪷🐣❤️
Happy Easter 💐💙
Frohe Ostern 🌷💙