Η λήξη του σχολικού έτους σηματοδοτεί στιγμές χαράς και γιορτής, γεμάτες με αθλοπαιδιές, χορούς και θέατρο.
Την Τρίτη λοιπόν 11/6/ πραγματοποιήθηκαν στον αύλειο χώρο του σχολείου μας αθλοπαιδιές και χοροί που οργανώθηκαν από την γυμνάστριά μας κυρία Ρίτσα Χαντζιάρα με τη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών και την Παρασκευή 14/6/ το απόγευμα, παίχτηκε θεατρικό (“Τα μαγικά μαξιλάρια” του Ευγένιου Τριβιζά) στην αίθουσα εκδηλώσεων με τη συμμετοχή μαθητών/τριών από την Α’, Β’, Γ’, Δ’ τάξη υπό την καθοδήγηση της δασκάλας της θεατρικής αγωγής κυρίας Έρης Κορέζη.
Τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2024 ολοκληρώθηκαν με επιτυχία στο Παγκρήτιο στάδιο οι σχολικοί αγώνες με τα αθλήματα των ρίψεων και των αλμάτων για μικρούς μαθητές/τριες. Το Δημοτικό Σχολείο Άνω Βιάννου είχε τη χαρά να συμμετέχει στο αγώνισμα ρίψης (μπαλάκι) με τον μαθητή της Στ’ τάξης Νικόλαο Καλέργη.
Οι σχολικοί αγώνες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της σχολικής ζωής, προσφέροντας πλήθος οφελών που αγγίζουν πέρα από το καθαρά αθλητικό πλαίσιο. Μέσα από την ομαδική δραστηριότητα και τον υγιή ανταγωνισμό, οι μαθητές/τριες καλλιεργούν σπουδαίες αξίες που τους συντροφεύουν σε όλη τους τη ζωή.
Η ευγενής άμιλλα, ο σεβασμός προς τον αντίπαλο, η συναίσθηση του δικαίου και η υγιής αντιμετώπιση της ήττας, αποτελούν θεμέλιους λίθους της αθλητικής ηθικής που εμπεδώνεται στους μαθητές/τριες. Παράλληλα, η ομαδικότητα, η συνεργασία και η αλληλεγγύη, αναδεικνύονται απαραίτητα εφόδια για την επίτευξη κοινών στόχων, υπερνικώντας ατομικές φιλοδοξίες και μαθαίνοντας τους μαθητές/τριες να λειτουργούν αρμονικά μέσα σε ένα σύνολο.
Επιπλέον, οι σχολικοί αγώνες καλλιεργούν την αυτοπεποίθηση, την πειθαρχία και την επιμονή, στοιχεία απαραίτητα για την αντιμετώπιση των προκλήσεων που φέρνει η ζωή. Η σωματική άσκηση και η ευεξία, οξύνουν το πνεύμα και ενισχύουν την ψυχική υγεία, προσφέροντας στους μαθητές/τριες μια ισορροπημένη ανάπτυξη.
Συνοψίζοντας, οι σχολικοί αγώνες δεν αποτελούν απλώς αθλητικές διοργανώσεις, αλλά πεδία καλλιέργειας αξιών και δεξιοτήτων που διαμορφώνουν ολοκληρωμένες προσωπικότητες, έτοιμες να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της σύγχρονης κοινωνίας.
Πολλά συγχαρητήρια στο μαθητή μας Νικόλαο Καλλέργη με επίδοση (στον αγώνα ρίψης) 26,80 μέτρα για πρώτη φορά, αλλά και στη γυμνάστρια μας την κυρία Ρίτσα Χαντζιάρα που τον οδήγησε σε αυτή τη συμμετοχή.
Σήμερα το σχολείο μας γέμισε με ενθουσιασμό και πράσινη ενέργεια, καθώς οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης πραγματοποίησαν φύτευση φυτών.
Τις τελευταίες ημέρες με την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Σπύρου Ποντικάκη οργάνωναν τη φύτευση, καθάριζαν, προετοίμαζαν το χώρο και φρόντιζαν για όλα τα απαραίτητα εργαλεία και υλικά.
Σήμερα η χαρά και η προσμονή ήταν διάχυτες στην ατμόσφαιρα, καθώς οι μαθητές και οι μαθήτριες ανυπομονούσαν να δουν το χώρο που τόσες ημέρες προετοίμαζαν, φυτεμένο.
Οι φύτευση αυτή στο σχολείο μας άφησε μία αξέχαστη εμπειρία στους μαθητές/τριες, δίδαξε πρακτικά μαθήματα περιβαλλοντικής συνείδησης, ενίσχυσε τον σεβασμό προς τη φύση και δημιούργησε έναν όμορφο χώρο για χαλάρωση και αναψυχή.
Από αυτή τη δράση δεν έλειψε ο σχολικός μας σύμβουλος κ. Γιώργος Μαρκατάτος που ήταν και ο εμπνευστής αυτής της ιδέας.
Τον ευχαριστούμε!!!
Σήμερα Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 έγινε η γιορτή της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας από τους μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης.
Η γιορτή της 25ης Μαρτίου στο σχολείο αποτελεί μια σημαντική στιγμή για την καλλιέργεια του πατριωτισμού και της εθνικής συνείδησης στους/στις μαθητές/τριες. Μέσα από τα τρία θεατρικά δρώμενα: α) Ευαγγελισμός της Θεοτόκου β) Έναρξη της επανάστασης στη Μονή της Αγίας Λαύρας και γ) Ολοκαύτωμα και ανατίναξη Μονής Αρκαδίου, οι μαθητές/τριες έρχονται σε επαφή με την ιστορία της Επανάστασης του 1821, μαθαίνουν για τους αγώνες και τις θυσίες των προγόνων μας και νιώθουν υπερηφάνεια για την ελληνική κληρονομιά.
Τα θεατρικά δρώμενα εμπλουτίστηκαν με μουσική και τραγούδια από τη χορωδία της Ε’ τάξης.
Πολλά συγχαρητήρια στο μαθητή της ΣΤ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Άνω Βιάννου Γεώργιο Καλέμη που κατέκτησε με την ομάδα του την 3η θέση και το μετάλλιο στο 2ο Περιφερειακό Πρωτάθλημα του Πανελλήνιου Ρομποτικής “Unknown Mission League” που διεξήχθη στο Ρέθυμνο την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024.
Η επιτυχία αυτή αποτελεί απόδειξη της σκληρής δουλειάς, της αφοσίωσης και της δημιουργικότητάς του. Είναι σαφές ό,τι έχει ένα λαμπρό μέλλον μπροστά του. Του ευχόμαστε να συνεχίσει να ακολουθεί τα όνειρά του και να κυνηγά του στόχους του με πάθος και επιμονή.
Η 30η Ιανουαρίου είναι η ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, δηλαδή του Μεγάλου Βασιλείου, του Γρηγορίου του Θεολόγου και του Ιωάννου του Χρυσοστόμου. Οι Τρεις Ιεράρχες είναι οι προστάτες της Ορθόδοξης Εκκλησίας και της Παιδείας.
Ο Μέγας Βασίλειος, έζησε από το 330 έως το 379 μ.Χ., ήταν Επίσκοπος Καισαρείας της Καππαδοκίας και θεωρείται ο πατέρας της Ορθόδοξης Θεολογίας. Ήταν ένας από τις πιο σημαντικές μορφές της Αναγέννησης του 4ου αιώνα και τα έργα του έχουν διαδραματίσει καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση της χριστιανικής θεολογίας.
Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, έζησε από το 345 έως το 407 μ.Χ., ήταν Επίσκοπος Κωνσταντινούπολης και θεωρείται ένας από τους πιο μεγάλους ιεροκήρυκες όλων των εποχών. Τα κηρύγματά του ήταν σοφά και διεισδυτικά και άσκησαν μεγάλη επίδραση στην Ορθόδοξη Εκκλησία.
Ο Γρηγόριος ο Θεολόγος, έζησε από το 329 έως το 390 μ.Χ., ήταν Επίσκοπος Καισαρείας της Ναζιανζού και θεωρείται ένας από τους μεγαλύτερους ποιητές και θεολόγους της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Τα ποιήματά του είναι γεμάτα με θρησκευτική έμπνευση και το θεολογικό του έργο ανεκτίμητο.
Η εορτή των Τριών Ιεραρχών είναι μια ευκαιρία για να τιμήσουμε τη μνήμη αυτών των μεγάλων μορφών του χριστιανισμού και να αναλογιστούμε τη σημασία της Παιδείας στη ζωή μας.