Παιδική ταινία “Η Ευχή” και εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Το σχολείο μας επισκεφτήκε τον κινηματογράφο ODEON Ξάνθης για την προβολή της  νέας παιδικής ταινίας  Disney “Η ΕΥΧΗ”.

43362716 WISH 1

Μετά το τέλος της ταινίας επισκεφτήκαμε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας.

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο αεροδρόμιο Μέγας Αλέξανδρος και στην Πυροσβεστική Υπηρεσία

Το σχολείο μας επισκέφτηκε το Αεροδρόμιο “Μέγας Αλέξανδρος” και ξεναγήθηκε στους  χώρους του. Τα παιδιά είδαν τον χώρο Αφίξεων και Αναχωρήσεων του Αεροδρομίου και πέρασαν τη διαδικασία ελέγχου αποσκευών.

Έπειτα από την ολοκλήρωση της ξενάγησης μας στο αεροδρόμιο “Μέγας Αλέξανδρος” Καβάλας ακολούθησε η επίσκεψη μας στην Πυροσβεστική μονάδα Χρυσούπολης που βρίσκεται εντός του αεροδρομίου. Οι αξιωματικοί μας παρουσίασαν τον εξοπλισμό , τη στολή τους και μας περιέγραψαν μία ημέρα στην δουλειά του πυροσβέστη. Ανεβήκαμε στο πυροσβεστικό όχημα και είδαμε το εσωτερικό του. Φορέσαμε το κράνος τους και είδαμε τις  ειδικές μάνικες. Τους ευχαριστήσαμε θερμά και τους δώσαμε συγχαρητήρια  για το σπουδαίο έργο τους.

istockphoto 1330907190 640x640 1

Αγαπητοί Γονείς ,

σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 οι μαθητές θα προσέλθουν στον χώρο του σχολείου στις 8:15 – 8:30 για τον Αγιασμό. Θα επισκεφθούν την τάξη τους και θα πραγματοποιηθεί μία πρώτη γνωριμία. Στις 8:45 θα ξεκινήσει η ακολουθία του Αγιασμού με παρόντες μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.

Στη συνέχεια μετα τον Αγιασμό θα πραγματοποιηθεί μία πρώτη ενημερωτική συνάντηση εκπαιδευτικών – γονέων

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σας εύχονται Καλή Σχολική Χρονιά!