Παράδοση ελέγχων προόδου 1ου τριμήνου

Οι έλεγχοι προόδου για το πρώτο  τρίμηνο θα δοθούν την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022 στις 1:15 μ.μ. μετά τη λήξη των μαθημάτων του πρωινού προγράμματος.

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παράδοση ελέγχων προόδου 1ου τριμήνου

Δράση για την ανακύκλωση

Κινητό Πράσινο Σημείο επισκέπτεται αύριο ,14 Δεκεμβρίου 2022 ,το σχολείο μας, με πλήρωμα δύο ατόμων, παρουσία και υπεύθυνων του προγράμματος.

Θα πραγματοποιηθεί αρχικά ενημέρωση που θα αφορά διαδραστικές ερωτοαπαντήσεις στα παιδιά, για την ανακύκλωση και τη σημαντικότητα της.  Η παρουσίαση διαρκεί περίπου 15-20 λεπτά και πραγματοποιείται σε group μέχρι 60-70 μαθητές. Κατά τη διάρκεια της δράσης το ΚΠΣ θα βρίσκεται στον χώρο του πεζόδρομου της Χρυσοστόμου Σμύρνης έτσι ώστε οι μαθητές να βλέπουν ζωντανά όλες τις λεπτομέρειες και τις διαδικασίες όσων περιγράφονται στην παρουσίαση. Οι διαστάσεις του ΚΠΣ σε πλήρη έκταση είναι περί τα 8 μέτρα, πλάτος 2,20μ. & ύψος 3,26μ. .

Σε κάθε δράση γίνεται ενημέρωση /ευαισθητοποίηση από το εξειδικευμένο πλήρωμα μας για το Πρόγραμμα Επιβράβευσης της Περιφέρειας Αττικής τονίζοντας τα οφέλη αλλά και τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν τα διαχωρισμένα υλικά 8 κατηγοριών (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα)

Μετά το τέλος της ενημέρωσης, τα παιδιά  προσκομίζουν τα ανακυκλώσιμα τους στο όχημα, τα οποία και ζυγίζονται και οι πόντοι που προκύπτουν, βάσει του τύπου και βάρους κάθε υλικού, πιστώνονται σε ένα λογαριασμό του Σχολείου και μπορούν να τους εξαργυρώσουν σε δωροεπιταγές, είτε μέσω του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων ή μέσω του Διευθυντή του Σχολείου.

Επιπρόσθετα, δίδεται έντυπο υλικό με παιχνίδι ανακύκλωσης.

Καλό θα ήταν τα παιδιά να έχουν συλλέξει ανακυκλώσιμα στις προαναφερθέντες κατηγορίες (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα), καθαρά και σε ξεχωριστές σακούλες για να δουν και στην πράξη την όλη διαδικασία.

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση για την ανακύκλωση

Επαναληπτικές ασκήσεις στη Φυσική

ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Θα κάνετε τις ασκήσεις που εμφανίζονται στο έγγραφο του συνδέσμου.

Κατηγορίες: ΦΥΣΙΚΗ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επαναληπτικές ασκήσεις στη Φυσική

Δράση για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία

Η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας στα πλαίσια της  Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία  συμμετείχε στις «Βιωματικές Δράσεις Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης» που διοργάνωσε ο Δήμος Πετρούπολης μέσω του Τμήματος Αθλητισμού της Διεύθυνση Πολιτισμού, Αθλητισμού & Νεολαίας και των Κοινωνικών Δομών της Διεύθυνσης, Παιδείας, Πρόνοιας & Κοινωνικής Πολιτικής

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ και τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου.

Η Εκδήλωση πραγματοποιήθηκε  την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 10:00-12:00 στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Πετρούπολης «Νίκος Παξιμαδάς».
Οι δράσεις έδωσαν  τη δυνατότητα στους μικρούς μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία μέσω του Αθλητισμού.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές είχαν  τη δυνατότητα, μέσα από την παρουσίαση του προγράμματος του Συλλόγου «Ιωνάς» -Τμήμα Θεραπευτικής Αγωγής ΑμεΑ, να συμμετέχουν διαδραστικά σε παραολυμπιακά αθλήματα, ενώ μέσα από την αλληλεπίδραση είχαν την ευκαιρία να βιώσουν την έννοια της ενσυναίσθησης, της ενδυνάμωσης και της σημαντικότητας του αθλητισμού στην αναπηρία.
Μετά το πέρας της παρουσίασης, οι μαθητές συμμετέχοντας στη Δράση «Μικροί Ρεπόρτερ», διατύπωσαν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους, θέτοντας τις ερωτήσεις τους και εκφράζοντας τα δικά τους μηνύματα.

Επιστρέφοντας στο σχολείο, τα παιδιά,αφού παρακολούθησαν το video “Η αληθινή ιστορία του Εμμανουέλ”, έφτιαξαν τις δικές τους αφίσες για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ.

Αν θέλετε κι εσείς που απουσιάζατε ,φτιάξτε τις δικές σας αφίσες και ανεβάστε τες στο padlet μας.

Μετάβαση στο padlet.com

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία

Κύβος και ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο

Λήψη αρχείου