Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΥΡΩΝΑ.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

Εγγραφές στα Γυμνάσια

Αγαπητοί γονείς κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι ΄Ολοι/όλες οι μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας, εγγράφονται για να φοιτήσουν στο Γυμνάσιο του Καρέα. Εξαιρούνται οι μαθητές/μαθήτριες που, όπως ήδη γνωρίζουν, εγγράφονται σε Πειραματικά Γυμνάσια. Όλα τα έγγραφα έχουν σταλεί ήδη στα Γυμνάσια και έχει πραγματοποιηθεί η μεταφορά των μαθητών/μαθητριών ηλεκτρονικά στα αντίστοιχα Γυμνάσια. Μαθητές/μαθήτριες που θα εγγραφούν σε ιδιωτικά Γυμνάσια, πρέπει να μεριμνήσουν οι γονείς για τη μετεγγραφή τους από το Γυμνάσιο του Καρέα όπου βρίσκονται τα έγγραφά τους. Καλό καλοκαίρι!!

Γιορτή λήξης   Ιούνιος 2024

Το 2024 είναι χρονιά Ολυμπιακών αγώνων!!

Με αφορμή το σπουδαίο αυτό γεγονός και με την ιδέα ότι τα παιδιά μας αξίζει να έρθουν σε επαφή και να  εμπλακούν στη διαδικασία αυτού του σπουδαίου γεγονότος, τολμήσαμε να αναπαραστήσουμε τις βασικές «διαδικασίες» και τα αθλήματα μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες και να αφιερώσουμε τη γιορτή λήξης του σχολείου μας, στην Ολυμπιακή ιδέα και στο «ευ αγωνίζεσθαι».

Η γιορτή μας ξεκινάει με την ανάκρουση του Εθνικού και του Ολυμπιακού ύμνου.

• Ο Ολυμπιακός ύμνος γράφτηκε το 1896 , από τον ποιητή Κωστή Παλαμά και μελοποιήθηκε από τον συνθέτη Σπύρο Σαμάρα.
  • Η ολυμπιακή σημαία έκανε για πρώτη φορά την εμφάνιση της το 1920 στην Αμβέρσα, ενώ το παραολυμπιακό λογότυπο παρουσιάστηκε το 2019. H σημαία σήμερα, περιλαμβάνει το ολυμπιακό και το παραολυμπιακό σύμβολο, μαζί,   και αποτελούν και   το μήνυμα της διοργάνωσης      « Παρίσι 2024» !!!
  • Το σύμβολο των Ολυμπιακών αγώνων είναι ίσως το πιο αναγνωρίσιμο  σύμβολο  παγκοσμίως!!!!!!!  Πέντε κύκλοι ένας κόσμος!!!!!
  • Η ιδέα της Αφής της φλόγας και της λαμπαδηδρομίας όπως τη γνωρίζουμε, είναι μια εφεύρεση των σύγχρονων αγώνων.
  • Η Ολυμπιακή φλόγα έκανε την εμφάνιση της το 1928 στο Άμστερνταμ, χωρίς όμως να γίνει μεταφορά της από την αρχαία Ολυμπία.
  • Η τελετή αφή της φλόγας με λαμπαδηδρομία εμφανίστηκαν για πρώτη φορά, στους αγώνες του Βερολίνου, το 1936. Από τότε, η τελετή αφής της φλόγας γίνεται πάντα στον ναό της Ήρας στην αρχαία Ολυμπία και είναι αναπόσπαστο κομμάτι κάθε ολυμπιακών αγώνων.
  • Όλα ξεκίνησαν εδώ, στη χώρα μας, στην Αρχαία  Ολυμπία
  • Αρχαία Ελλάδα!! Πένταθλο!!

Οι πενταθλητές  θεωρούνταν οι πιο ολοκληρωμένοι αθλητές  γιατί συνδύαζαν τις αρετές και τα προσόντα ελαφρών και βαρέων αθλημάτων.

• Στίβος!!!!!!!! ο βασιλιάς των Ολυμπιακών αγώνων!!!!!!!

Πρόκειται για το ……αρχαιότερο άθλημα στον κόσμο και το δημοφιλέστερο άθλημα στους Ολυμπιακούς αγώνες!!!!!

• Το 1988 στη Σεούλ, για πρώτη φορά οι Παραολυμπιακοί αγώνες έγιναν στις ίδιες εγκαταστάσεις που φιλοξένησαν και τους Ολυμπιακούς αγώνες. Έκτοτε, γίνονται στην ίδια πόλη και φέτος στο Παρίσι, για πρώτη φορά, μοιράζονται το ίδιο λογότυπο.

2004!!!!!! Μια χρονιά που έχει γραφτεί ανεξίτηλα στη μνήμη μας.

Οι αγώνες επέστρεψαν στη γενέτειρά τους. Οι ολυμπιονίκες στεφανώθηκαν και πάλι με τον Κότινο.

Όσα χρόνια κι αν περάσουν , οι αθλητές ήταν , είναι και θα είναι, οι πρωταγωνιστές των αγώνων!!!!

• Το όνομα του Σπύρου Λούη έχει μείνει στην ιστορία. Ποια ήταν όμως η Σταμάτα Ρεβύθη;

42 μέρες απομένουν για  την έναρξη των ολυμπιακών αγώνων

«Παρίσι 2024»!!!!!!!

Λήψη αρχείου

Για να τυπώσετε την πρόσκληση πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο (ετοιμο αρχείο για εκτύπωση σε διπλή όψη)

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ 2024 για εκτύπωση

ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ ΓΙΑ 12 & 13 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024

Λήψη αρχείου

Διενέργεια έρευνας για την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης και την αποτίμηση της έκτασης των περιστατικών της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού.

Εγγραφές σε Μουσικά και Καλλιτεχνικά σχολεία για το έτος 2024-25