Είναι υπέροχο να βλέπουμε τους μαθητές να συμμετέχουν σε πρωτοβουλίες για το περιβάλλον και την προστασία του. Ο ενδεικτικός καθαρισμός που πραγματοποίησαν σήμερα οι μαθητές της Β και Ε τάξης του σχολείου μας εντάσσεται στο πλαίσιο των δράσεων για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος. Μετά από πρόσκληση του Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 9ου Δημοτικού σχολείου Ηρακλείου, οι μαθητές μας συνεργάστηκαν με το τμήμα περιβάλλοντος και το τμήμα καθαριότητας του Δήμου. Στις 8:30 το πρωί, φτάσαμε στο Πάρκο Νίκαιας έτοιμοι για όλα. Εκεί μας περίμεναν οι κυρίες Φασουλά Ελένη, Τσεκούρα Σοφία και ο κύριος Λιοτσάκης Νεκτάριος, εκπρόσωποι του τμήματος καθαριότητας του Δήμου Ηρακλείου. Αφού εξήγησαν στα παιδιά τι πρέπει να κάνουν, μοίρασαν γάντια και σακούλες. Αρκετοί γονείς υποστήριξαν την προσπάθειά μας. Το σημερινό ήταν ένα βιωματικό μάθημα για τα παιδιά, που έχει πολλαπλασιαστική δράση. Παρατηρώντας το πάρκο πριν και μετά την παρέμβαση τους, τα παιδιά κατάλαβαν πως η καθαριότητα σε ότι μας περιβάλλει είναι πολιτισμός. Αμέσως μετα στο σχολείο η δράση συνεχίστηκε, με συζήτηση για ότι έγινε, αλλά και για την ανακύκλωση την αειφορία την ανάγκη εξοικονόμησης φυσικών πόρων. Μπράβο σε όλους! Ημερα Περιβάλλοντος 2024