Άρθρα για 16, Φεβρουάριος 2014

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΤΕ!!!! ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ   ΣΥΡΤΕ ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ  ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΡΕΙΤΕ   ΠΑΤΑΤΕ ΕΠΑΝΩ, ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΑΤΑΤΕ  ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΑΓΓΛΙΚΑ  ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚ Ι ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΥΠΟΤΙΤΛΩΝ   ΠΑΤΑΤΕ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ   Χώρα παραγωγής: Ινδία    Είδος: Δραματική (δυσλεξία, μαθησιακές… (συνέχεια…)

H ταινία “Front of the Class” βασίζεται  στην αληθινή ιστορία του Brad Cohen, ο οποίος, πάσχει από το σύνδρομο Τουρέτ από πολύ νεαρή ηλικία, αψηφά όλες τις δυσκολίες προκειμένου να γίνει ένας ταλαντούχος δάσκαλος. Δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα και το δικαίωμα ανάρτησης το διατηρεί η Ελληνική κοινότητα στο facebook Tourettes Syndrome Greece https://www.facebook.com/TourettesSyn… και έχουν μεταφράσει… (συνέχεια…)

Πριν λίγες ημέρες τα  γραφεία  Πολιτιστικών  Θεμάτων  και  Περιβαλλοντικής  Εκπαίδευσης  της  Α΄  Διεύθυνσης  Π.  Ε.Αθηνών  διοργάνωσαν μια  επιμορφωτική  συνάντηση  στην  Πινακοθήκη  Νίκου  Χατζηκυριάκου‐Γκίκα(παράρτημα  του  Μουσείου  Μπενάκη),  στην  έκθεση  Λαϊκά  παιχνίδια  στο  σπίτι  του  Νίκου Χατζηκυριάκου‐Γκίκα,  για 30  εκπαιδευτικούς ( ισόγειο της οδού Κριεζώτου 3, στο σπίτι του καλλιτέχνη). Η  συνάντηση  αυτή    ήταν ένα κομμάτι  των θεματικών  κύκλων  Παιχνίδι … (συνέχεια…)

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε’ Δημοτικού, εμπνευσμένοι τόσο από τα ποιήματα «Αν όλα τα παιδιά της γης», «Τα μικρά παιδιά» και «Μια βραδιά στο Πόρτο Λίλι», όσο και από την ενασχόλησή τους για τον ενεργό πολίτη της UNESCO στα πλαίσια του περιβαλλοντικού και πολιτιστικού προγράμματος που εκπονούν, αποτύπωσαν με το δικό τους μοναδικό… (συνέχεια…)

Η Δ Τ πάει… σχολείο Tο Αρχείο της Δ Τ, όπως κάθε αρχείο, οφείλει να απευθύνεται σε όλες τις ηλικιακές και μορφωτικές ομάδες χρηστών, χωρίς καμία απολύτως διάκριση, λαμβάνοντας πάντα υπόψη ότι οι εξελίξεις στην επιστήμη και την έρευνα μπορεί να προσφέρουν νέες χρήσεις και δεδομένα. ΚΛΙΚ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ Το Αρχείο της Δ Τ,… (συνέχεια…)