Πάσχα

Πασχαλινά καδράκια!

καδρακια αννας καδ ανν

καδ αν

Πασχαλινά διακοσμητικά αυγά φτιαγμένα από τα χεράκια μας με πηλό και τέμπερα.

αυγα

Καλό Πάσχα!

καλό πάσχα

Τα πασχαλινά μας καλαθάκια!

καλ μαι καλαθ μαιρ

καλ αν καλαθ ανν

Οι πασχαλινές κάρτες με τις ευχές μας!

καρτα Άννας καρ αν

καρτα μαιρης καρ μαιρ

Δίκτυο ΔΕΣΜΟΣ

Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στο Δίκτυο ΔΕΣΜΟΣ (Δίκτυο Εκπαιδευτικών/Σχολικών Μονάδων πρΟσχολικής εκπαίδευσηΣ) το οποίο βρίσκεται υπό την εποπτεία της κ. Βαλσαμίδου Πασχαλίνας, Συμβούλου Εκπαίδευσης 3ης θέσης ΠΕ60 Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Σήμερα Τετάρτη 24/04/2024 στο Πολυλειτουργικό Πολιτιστικό Κέντρο Παιδείας, Νεολαίας, Δια Βίου Μάθησης Δήμου Καλαμαριάς (Α. Παπανδρέου 35) παρουσιάστηκε η σύσταση του πρωτοποριακού δικτύου “ΔΕΣΜΟΣ” με στόχο την επιμόρφωση των γονέων σε θέματα που αφορούν μικρά παιδιά¨.

Πραγματοποιήθηκαν τρεις επιμορφωτικές ομιλίες:
1) «Τι χρειάζεται για να ενισχυθεί ο ΔΕΣΜΟΣ σχολείου-οικογένειας»
Ευάγγελος Κελεσίδης :Διευθυντής της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης
2) «Η επιθετικότητα κατά την διαχρονική εξέλιξη του παιδιού. Ενισχυτικοί παράγοντες και τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου»
Σωτήρης Μιχ. Τσιλίκας, Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπευτής-Συγγραφέας
3) «Οριοθέτηση νηπίων μέσα από την Θετική Πειθαρχία»
Ιωάννα Ρεϊζοπούλου, M.Sc Ψυχολόγος 1ο ΚΕΔΑΣΥ Θεσσαλονίκης
Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Αντιδημαρχίας Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης & Πολιτισμού Δήμου Καλαμαριάς.
Όλα τα νηπιαγωγεία που συμμετέχουν στο δίκτυο έφτιαξαν πασχαλινές κάρτες τις οποίες χάρισαν στα παιδιά του 5ου Ειδικό Νηπιαγωγείου Θεσσαλονίκης το οποίο εδρεύει στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, για να ευχηθούν Καλό Πάσχα!
καρτες

Σεμινάριο γονέων/κηδεμόνων-εκπαιδευτικών

Σήμερα Δευτέρα 22/04/2024 στο νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήθηκε σεμινάριο με θέμα:¨Η μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο: σχολείο, παιδί, οικογένεια, εκπαιδευτικοί¨

Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η κ. Βασιλοπούλου Μαρία, Συμβουλευτική Ψυχολόγος . Την ευχαριστούμε θερμά για την παρουσίαση και τις χρήσιμες συμβουλές της για την ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο.

Σεμινάριο γονέων-εκπαιδευτικών

Σήμερα Τρίτη 02/04/2024 επισκέφτηκε το νηπιαγωγείο μας η κ. Τριανταφυλλίδη Ευγενία εκπρόσωπος του Ερυθρού Σταυρού και πραγματοποίησε βιωματικό σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών στους γονείς και τους εκπαιδευτικούς του νηπιαγωγείου μας.  Μας έδωσε πολύτιμες πληροφορίες και οδηγίες για την αντιμετώπιση κρίσιμων περιστατικών. Την ευχαριστούμε θερμά!