Ιούνιος 2018
    « Μαΐ   Σεπ »

1. 18/12/: Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστη
      Η 18η Δεκεμβρίου ανακηρύχθηκε από τα Ηνωμένα Έθνη ως Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστη σε μια προσπάθεια να ενισχυθεί η εκστρατεία του ΟΗΕ για την προστασία του παγκόσμιου μετανάστη. Την ημερομηνία αυτή το 1990 υιοθετήθηκε από τη γενική συνέλευση του ΟΗΕ η «Διεθνής Συνθήκη για την Προστασία των Δικαιωμάτων όλων των Μεταναστών Εργατών και των μελών των Οικογενειών τους». Υπολογίζεται ότι το 2% του παγκόσμιου πληθυσμού, γύρω στα 150 εκατομμύρια ψυχές, ζουν εκτός της πατρίδας τους.

Διάκριση μαθητών μας στον διαγωνισμό Φυσικής

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών (Τμήμα Φυσικής), η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (ΕΕΦΕΕ) και η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (ΕΕΦ) διοργάνωσαν από κοινού τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών (β΄φάση) «Αριστοτέλης» 2018 για τους μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξεως του Δημοτικού Σχολείου.

Στον διαδικτυακό τόπο: http://micro-kosmos.uoa.gr (σύνδεσμος: Διαγωνισμοί και Ολυμπιάδες Φυσικής) ανακοινώθηκαν  τα ονόματα των πρωτευσάντων μαθητών.

Στον διαγωνισμό διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές του Σχολείου:

Από την Ε΄τάξη:

Παπαδημητρίου Βασίλειος (1ο βραβείο αριστείας)

Μαλανδράκη Μαρία (Εύφημος μνεία)

Από τη ΣΤ΄:

Κυριλλίδη Χαρίκλεια (Εύφημος μνεία)

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και ευχόμαστε να έχουν πάντα επιτυχίες!