ΕΚΔΡΟΜΗ

Στις 30/5/2022  πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική εκδρομή στη Φάρμα Πολυζωγόπουλου στο Σιμόπουλο, με αφορμή το β κύκλο του εργαστηρίων Δεξοτήτων όπυ ασχοληθήκαμε με τα ζώα και τα δικαιώματά τους . Στην επίσκεψη μας συνόδευσαν οι γονείς όπου μαζί  περάσαμε ώρες δημιουργικής απόλαυσης και αναπτύξαμε ακόμη περισσότερο σχέσεις συνεργασίας και εμπιστοσύνης.!Γονείς εκπαιδευτικοί και παιδιά απολάυσαμε μια όμορφη , ανοιξιάτικη ημέρα!

IMG 20220530 120858IMG 20220530 123811IMG 20220530 123806IMG 20220530 093404

Γιορτή της μητέρας

Το σχολείο  μας  τη δεύτερη Κυριακή του Μάη με αφορμή  την Παγκόσμια ημέρα της Μητέρας διοργάνωσε μια γιορτή αφιερωμένη στις μανούλες . Τα παιδιά μαζί με τις μαμάδες τους ανέβηκαν στη σκηνή και αφιέρωσαν ο ένας στν άλλο λόγια αγάπης. Στη συνέχεια γονείς και παιδιά παρακολουθήσμα ένα βίντεο όπου τα μικ΄ρα μιλο΄θσαν με γλυκά καιίσως αστεία λόγια για τις μαμάδες τους. Η συγκίνηση ήταν μεγάλη και η επιτυχία της γιορτής  δεδομένη.

Αξίζει να σημειωθεί πως  η συνεργασία γονέων και εκπαιδευτικών για την υλοπιηση της γιορτής  ήταν στενή και συνεχής . Οι γονείς εκτος από τις πρόβες στις οποίες ήταν παρόντες , βοήθησαν στον καθαρισμό και τον εξωραϊσμό του χώρου της γιορτής

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Την τελευταία εβδομάδα της Αποκριάς τα μικρά μας διασκέδασαν φορώντας τις αποκριάτικες στολές τους

2ος ΚΥΚΛΟΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Κατά τους μήνες  Δεκέμβιο ως και Ιανουάριο υλοποιήθηκε ο β΄κύκλος των εργαστηρίων Δεξιοτήτων . Ο κύκλος αυτός  αφορά στη Θεματική Ενότητα ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ και το σχολείο μας ασχολήθηκς με την υποενότητα με τίτλο: <<Τα ζώα αγαπώ και θα τα υπερασπιστώ>>.

Τα παιδιά  έμαθαν για τα δικαιώματα των ζώων , συνεργάστηκαν, ανέπτυξαν δεξιότητες κριτικής σκέψης και κυρίως   έμαθαν να νοιάζονται και να φροντίζουν τα ζώα.https://blogs.sch.gr/7nipamal/files/2022/05/εργαστηριο-δεξιοτηων-

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Αγαπητοί γονείς και παιδιά, καλή χρονιά με υγεία, ευημερία και πρόοδο!

Σας ενημερώνουμε πως τα σχολεία επαναλειτουργούν μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων στις 10 Ιανουαρίου 2022. Θα λειτουργήσουν με όσα ίσχυαν πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων δηλαδή με δύο σελφ τεστ την εβδομάδα καθε Δευτέρα και Πέμτη βράδυ μόνο που τώρα –για  την πρώτη εβδομάδα μόνο– θα προστεθεί άλλο ένα Κυριακή βράδυ. Σας υπενθυμίζουμε να τα δηλώνετε στην πλατφόρμα  edupass.gov.gr.Σας επισυνάπτω και το σχετική ΚΥΑ για ενημέρωσή σας.

1oς ΚΥΚΛΟΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Ο πρώτος κύκλος των εργαστηρίων δεξιοτήτων ολοκληρώθηκε.
Η διάρκειά του ήταν από τον Οκτώβριο ως και τον Νοέμβριο.Το θέμα του πρώτου κύκλου ήταν : ¨Τρώω υγιεινά και έχω δόντια αστραφτερά¨ Ασχοληθήκαμε με την υγιεινή διατροφή και κυρίως τη Μεσογειακή και για το πόσο καλό κάνει στα δόντια μας. Μάθαμε τα είδη και τις λειτουργίες των δοντιών καθώς και τρόπους προστασίας και θεραπείας.
Κάναμε αρκετές δράσεις και κατασκευές εντός τάξης και το παράθυρό μας στον κόσμο ήταν το διαδίκτυο όπου επικοινωνήσαμε με ειδικούς , είδαμε οδοντιατρεία, μας μίλησε διαιτολόγος για την υγιεινή διατροφή.
Σας δείχνουμε ελάχιστες από τις εργασίες μας!

ΔΡΑΣΕΙΣ

Στις αρχές Οκτωβρίου οργανώθηκε από τον Δήμο, το Νοσοκομείο και το Κέντρο Κοινότητας  έλεγχος βασικού εμβολιασμόυ όλων των μαθητών, εξέτασης τους και φυσικά συμπλήρωση των ΑΔΥΜ για όσους μαθητές δεν το είχαν προσκομίσει.

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2021

09/09/2021

Αγαπητοί γονείς ,

έφτασε η στιγμή που τα σχολεία θα ανοίξουν και πάλι τις πόρτες τους για να υποδεχτούν τους μικρούς μαθητές.

Με μεγάλη χαρά και ανυπομονησία περιμένουμε τα μικρά μας προνήπια και τα μεγάλα και ώριμα νηπιάκια μας.

Φέτος διαφαίνεται μια διαφορετική χρονιά που όλοι θα πρέπει να προσπαθήσουμε να συνηθίσουμε σε νέες καταστάσεις ,σε νέα δεδομένα.

Είναι γνωστό πως τα παιδιά θα παρακολουθούν τα μαθήματα χρησιμοποιώντας  προστατευτική μάσκα.Το ίδιο και οι εκπαιδευτικοί καθώς και οι συνοδοί .

Αυτές είναι οι αποφάσεις της πολιτείας και οφείλουμε να  τις  σεβαστούμε όλοι.

Εμείς οι εκπαιδευτικοί θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε πως θα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια να διευκολύνουμε, να εκπαιδεύσουμε να προστατέψουμε τους μικρούς μαθητές μας.Να τους βοηθήσουμε να προσαρμοστούν με ηρεμία, αγάπη ,κατανόηση.

Θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε πως είμαστε στην ίδια πλευρά και πως πάνω από όλα βρίσκεται το καλό των παιδιών μας!

Καλή σχολική χρονιά!

Οι εκπαιδευτικοί