Η εγκύκλιος για τις εγγραφές των μαθητών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α ́ τάξη του Δημοτικού Σχολείου και στα Νηπιαγωγεία , για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την εγκύκλιο για τα Νηπιαγωγεία

Εγγραφές μαθητών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024- 2025

Οι εγγραφές μαθητών στο Νηπιαγωγείο και στην Α Δημοτικού για την σχολική χρονιά 2024- 2025 θα γίνουν αποκλειστικά το διάστημα από Παρασκευή 1η Μαρτίου έως και Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024. (περισσότερα…)

Λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες  Καλή Χρονιά!

Η Διεύθυνση του Σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχόμαστε η νέα χρονιά να φέρει σε όλους μας όμορφες στιγμές, που πάντα θα θυμόμαστε!

Υγεία, αγάπη, χαμόγελο, δύναμη και να πετυχαίνουμε τους στόχους που θέτουμε!

Για λόγους ασφαλείας και σύμφωνα με την εγκύκλιο με Αρ. Πρωτ. : 1008/ΓΔ4  του Υπουργείου Παιδείας,  θα θέλαμε  να σας ενημερώσουμε τα εξής:

Εάν κάποιος/α μαθητής/τρια παρουσιάζει συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού

(πονόλαιμο βήχα, καταρροή) ή έχει θετικό αποτέλεσμα εργαστηριακού ελέγχου για SARS- CoV -2, ιό γρίπης ή RSV, συστήνεται να παραμένει στο σπίτι και να περιορίσει τις επαφές του με άλλα άτομα.

Η παραμονή στο σπίτι συστήνεται μέχρι την υποχώρηση ή βελτίωση των συμπτωμάτων και την ολοκλήρωση τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών σκευασμάτων).

Οι οδηγίες στηρίζονται στις συστάσεις που έκανε ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ).

Επίσης στο σχολικό περιβάλλον συστήνεται η τήρηση των ακόλουθων βασικών μέτρων από εκπαιδευτικούς, μαθητές και λοιπό προσωπικό της σχολικής μονάδας:

• Τακτικό πλύσιμο των χεριών
  • Όταν τα χέρια είναι εμφανώς λερωμένα (σαπούνι και νερό)

Πριν και μετά: Την προετοιμασία ή χορήγηση γεύματος, το γεύμα, τη χρήση της τουαλέτας

Το πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, θα ακολουθείται από προσεκτικό στέγνωμα με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης και απόρριψή τους στους κάδους απορριμμάτων.

Εναλλακτικά, συστήνεται η εφαρμογή αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.

• Καλός αερισμός των εσωτερικών χώρων διδασκαλίας. Συστήνεται να ανοίγονται τα παράθυρα τακτικά για τη βελτίωση του αερισμού.

Αποφυγή ανεπαρκώς αεριζόμενων χώρων με συνωστισμό ατόμων (π.χ. διάδρομοι, σκάλες, χρήση ασανσέρ).

• Αποφυγή συγκεντρώσεων πολλών ατόμων – τήρηση φυσικών αποστάσεων.
  • Αποφυγή αγγίγματος προσώπου, μύτης, ματιών και στόματος και πλύσιμο των χεριών καλά πριν και μετά από αυτό.
  • Βήχας ή φτέρνισμα στον αγκώνα ή σε χαρτομάντιλο. Αν χρησιμοποιηθεί χαρτομάντιλο, θα πρέπει να πεταχτεί προσεκτικά μετά από μία μόνο χρήση και να ακολουθήσει πλύσιμο των χεριών.

ΕΞΕ-1008-2024-Ενημέρωση-για-τη-λήψη-μέτρων-προστασίας-για-τη-μείωση-μετάδοσης-λοιμώξεων-του-αναπνευστικού-

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ

Με πολύ μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας στις 3/12/2023.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε, όλους εσάς που μας τιμήσατε με την παρουσία σας και δημιουργήσατε μία υπέροχη ατμόσφαιρα.
Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Αντιδήμαρχο Παιδείας κ. Απόστολου Στέλιο, τον Αντιδήμαρχο καθαριότητας κ Γκιζάρη Στέργιο, τον κ. Φωτιάδη Σάββα Δημοτικό Σύμβουλο Δήμου Θέρμης και Γενικό Σύμβουλο στην ΑΔΕΔΥ, και την κ. Αδαμίδου Βασιλική αιρετό εκπρόσωπο ΠΥΣΠΕ Αν.Θεσσαλονίκης.
Ευχαριστούμε τον chef Αργύρη Ευτατόγλου και την ομάδα του για τα υπέροχα εδέσματα που μας ετοίμασε, καθώς και τον dj Edi Nick χάρη στον οποίο η μουσική έπαιζε ασταμάτητα από την αρχή του bazaar.
Να ευχαριστήσουμε επίσης τους παλιούς μας μαθητές (απόφοιτοι 2018-19) οι οποίοι μας συγκίνησαν, καθώς με δική τους πρωτοβουλία συμμετείχαν ενεργά διαθέτοντας δημιουργίες που φτιάξανε ειδικά για το bazaar.
Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που είναι δίπλα μας σε κάθε δράση μας.
Θερμές και ειλικρινείς ευχαριστίες σε όλους τους χορηγούς για την πολύτιμη συνεισφορά τους.IMG 2031 IMG 2032 IMG 2041 IMG 2043 IMG 2045 IMG 2082 IMG 2084 IMG 2100 IMG 2101 IMG 2086

Χριστουγεννιάτικο Bazaar