ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε, ότι την Τετάρτη 12 Ιουνίου το σχολείο μας δεν θα λειτουργήσει το πρωί, καθώς θα γίνει μεταφορά ωραρίου το απόγευμα, για να πραγματοποιηθεί η καλοκαιρινή μας γιορτή.

Αφίσα Γιορτή 6ου δημοτικου σχολειου Χαϊδαρίου

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ Δ ΤΑΞΗΣ

Μια όμορφη δράση ευαισθητοποίησης για την προστασία των θαλασσών ενόψει των καλοκαιρινών διακοπών ετοίμασε με τον κύριο Παντελή και πραγματοποίησε η Δ τάξη, με θεατές τους υπόλοιπους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!

Δ1

Δ2

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Μια πρώτη επαφή με το Δημοτικό Σχολείο είχαν οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου, αφού  επισκέφθηκαν την Α τάξη και παρακολούθησαν το μάθημα με τη δασκάλα, κυρία Δώρα, αλλά και τα Αγγλικά με την κυρία Σταυρούλα. Έπειτα, συναντήθηκαν με τον Διευθυντή του σχολείου, κύριο Γιάννη.

IMG 20240604 092032agglika2

agglika1 IMG 5228

Δημοσιεύθηκε στην ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ”

Στις 30 Μαΐου οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη χρήση και κατάχρηση αλκοόλ, από ειδικούς νοσηλευτές του Ψ.Ν.Α.. Στόχος του προγράμματος ήταν:
1. Η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών σχετικά με τις κοινωνικές, ψυχικές και σωματικές επιπτώσεις της κατανάλωσης αλκοόλ.
2. Η αναγνώριση των παραγόντων κινδύνου και προστασίας των νέων σε σχέση με την κατανάλωση αλκοόλ.
3. Η κατάρριψη μύθων και λανθασμένων κοινωνικών προτύπων σχετικά με το αλκοόλ.
Η αποδοχή του προγράμματος από τους μαθητές ήταν μεγάλη.
αλκοολ1 αλκοολ2

ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

Καθώς η σχολική χρονιά πλησιάζει στο τέλος της, οι μαθητικές χορωδίες του σχολείου μας, με συνοδεία μεταλλόφωνων και με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού της Μουσικής, κυρίας Ελευθερίας Κουρούνη, υποδέχθηκαν το καλοκαίρι μελωδικά. Στη συνέχεια, η Ε τάξη παρουσίασε το τραγούδι που έγραψαν σε 3 γλώσσες και μελοποίησαν συνεργατικά οι χώρες που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα AILYMPICS, χρησιμοποιώντας εργαλεία Τεχνητής Νοημοσύνης.

xorvdia1 xorvdia3

xorvdia2 xorvdia4

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ

Με την ολοκλήρωση του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων μας  με τίτλο “Το Σχολείο της Συμπερίληψης” οι μαθητές της ΣΤ τάξης δημιούργησαν ψηφιακές αφίσες, για να επικοινωνήσουν και στην υπόλοιπη σχολική κοινότητα την αξία της αποδοχής, καθώς και τη σημασία της προσβασιμότητας στην εκπαίδευση για άτομα με αναπηρίες. Αφού δούλεψαν ομαδικά σε tablet και laptop, έφτιαξαν με το εργαλείο Canva τις παρακάτω αφίσες.

Το σχολείο της Συμπερίληψης1    σχολειο συμπεριληψης3

σχολειο συμπεριληψης4    ΣΧΟΛΕΙΌ ΣΥΜΠΕΡΊΛΗΨΗΣ2

Συγχαρητήρια στα παιδιά για τις όμορφες δημιουργίες τους!

Κα Σταυρούλα Νικητάκη

ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ Α/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Γ’ ΑΘΗΝΑΣ

agones3 agones6

agones7 agones9

Μετά από αρκετά χρόνια απουσίας αγώνων, δόθηκε φέτος η ευκαιρία στα παιδιά του σχολείου μας, να βιώσουν τη χαρά της συμμετοχής, της προσπάθειας και του συναγωνισμού.  Ανεκτίμητης αξίας δώρα, τα οποία προσφέρει ο αθλητισμός χωρίς αντάλλαγμα.

Μπράβο σε όλους σας παιδιά .
Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή.
Κα Λιάνα Σπαθή