Δημοσιευμένο στην κατηγορία ANAKOIΝΩΣΕΙΣ, ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Σήμερα Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2023 στο γραφείο των δασκάλων του 6ου Δημοτικού Σχολείου Χαϊδαρίου και στις σχολικές τάξεις έγινε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας.

Η βασιλόπιτα και τα δώρα που συνόδευαν το φλουρί σε κάθε τάξη είναι προσφορά του Δ.Σ. του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.

Τους ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον και τη φροντίδα τους.

Χρόνια πολλά και του Χρόνου !

Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία!

pita2 2

Εκδηλώσεις για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών

Τρεις ιεράρχες

Στις 30 Ιανουαρίου η εκκλησία μας τιμά τους  τρεις  Ιεράρχες, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, οι οποίοι θεωρούνται προστάτες της εκπαίδευσης και των γραμμάτων.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος στο Σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν διάφορες εκδηλώσεις.

Μετά τον εκκλησιασμό των μαθητών ακολούθησε κέρασμα στην αίθουσα εκδηλώσεων του ναού.

Το αφιέρωμα στους τρεις μεγάλους Πατέρες της εκκλησίας μας συνεχίστηκε στις σχολικές τάξεις με δραστηριότητες που αφορούσαν το έργο και την προσφορά τους.

ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

Επίσκεψη στο Πλανητάριο

Οι μαθητές της Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξης επισκέφτηκαν το Πλανητάριο.

• Υπάρχει κέντρο στο Σύμπαν και αν ναι, πού θα μπορούσε να βρίσκεται;
  • Έχει αρχή και τέλος το σύμπαν;
  • Υπάρχουν κι άλλοι πλανήτες σαν τη Γη μας που να έχουν ζωή;

Σε  ερωτήματα σαν κι αυτά αναζητούσε απαντήσεις ο άνθρωπος από τα αρχαία χρόνια.

Από τον Κέπλερ, τον Κοπέρνικο, τον Γαλιλαίο και τον Νεύτωνα έως σήμερα η επιστήμη και η τεχνολογία έχει κάνει άλματα στην εξερεύνηση του διαστήματος.

Σε αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα προσπαθεί να ρίξει φως η προβολή που παρακολουθήσαμε στο Πλανητάριο.

Κύριο θέμα της παράστασης ήταν η συναρπαστική εξέλιξη των ιδεών μας για την θέση της Γης και κατά συνέπεια του ανθρώπου στο Σύμπαν.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ, ΣΤ ΤΑΞΗ

Οι εργασίες των διακοπών

Παρακολουθώ το βίντεο που ακολουθεί και κάνω τις εργασίες για την περίοδο των διακοπών.

Το βιντεάκι απευθύνεται σε  όλες τις τάξεις!

Βίντεο

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

Παιχνίδια στην αυλή!

Με τα υλικά που χρησιμοποιούμε στην αυλή μας, φτιάξαμε το δικό μας δέντρο, τα δικά μας στολίδια .

Στολίσαμε, παίξαμε και αποχαιρετήσαμε το χρόνο που φεύγει.

Σας ευχόμαστε καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία!

Κα Λιάνα

.jpg .jpg

.jpg.jpg

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΚΑΛΑΝΤΑ

Οι μαθητές του Σχολείου μας με τη δασκάλα της Μουσικής , Κα Κουρούνη Ελευθερία,  μας τραγούδησαν κάλαντα από τα νησιά μας!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 15/12

Λόγω στάσης εργασίας την Πέμπτη 15/12/2022 σας ενημερώνουμε ότι:

• Τα ολοήμερα τμήματα δε θα λειτουργήσουν. Όλοι οι μαθητές θα σχολάσουν στις 13:15. Τα δρομολόγια του σχολικού λεωφορείου θα εκτελεστούν ως συνήθως.
  • Η συνεργασία γονέων –εκπαιδευτικών και η επίδοση βαθμολογίας για το α΄τρίμηνο θα γίνει κανονικά στις αίθουσες διδασκαλίας των μαθητών και όχι στην Α.Π.Χ. και τις κάτω αίθουσες στην αυλή.
  • Τα σχολικά γεύματα θα διανεμηθούν κανονικά.
Άνοιγμα μενού