Με αφορμή τους Ολυμπιακούς αγώνες που φέτος θα πραγματοποιηθούν στο Παρίσι, ξεκινήσαμε σήμερα το θέμα μας μιλώντας για τους Ολυμπιακούς αγώνες από την Αρχαία Ελλάδα έως σήμερα.
Για να κατανοήσου οι μαθητές τη σημασία των Ολυμπιακών αγώνων παρακολουθήσαμε σχετικά βίντεο στον υπολογιστή και συλλέξαμε πληροφορίες από έντυπο υλικό. Μιλήσαμε για τη Σημαία των Ολυμπιακών αγώνων και τι συμβολίζει.
Η Ολυμπιακή Σημαία
Η Ολυμπιακή Σημαία είναι το σύμβολο των Ολυμπιακών αγώνων. Υψώνεται κατά την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών αγώνων και υποστέλλεται κατά την τελετή λήξης τους. Η Ολυμπιακή Σημαία αποτελείται από πέντε ενωμένους κύκλους που συμβολίζουν τις πέντε κατοικημένες ηπείρους. Το λευκό υπόβαθρο της Σημαίας δηλώνει πως οι αθλητές θα αγωνιστούν με τίμια μέσα και ο σκοπός τους είναι αγνός.
Μπλε κύκλος συμβολίζει την Ευρώπη,
Κίτρινος κύκλος που συμβολίζει την Ασία
Μαύρος κύκλος που συμβολίζει την Αφρική
Πράσινος κύκλος που συμβολίζει την Ωκεανία
Κόκκινος κύκλος που συμβολίζει την Αμερική.
-Παρακολουθήσαμε βίντεο για την αφή της φλόγας, μάθαμε νέες λέξεις όπως, εκεχειρία, ιέρειες πρωθιέρεια, ελλανοδίκες, λαμπαδηδρομία ,αφή φλόγας, επίσης παρακολουθήσαμε ένα μικρό κομμάτι της λαμπαδηδρομίας του 2012 μέχρι το Παναχαϊκό Στάδιο. Είδαμε δάδες πρόσφατων Ολυμπιακών αγώνων, ενθουσιαστήκαμε με τα παράξενα σχήματα και τα υπέροχα χρώματά τους.
-Ζωγραφίσαμε τις δικές μας δάδες!
![116](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/116-225x300.jpg?x30087)
![IMG 20240604 122329](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/IMG_20240604_122329-225x300.jpg?x30087)
-Παίξαμε με στεφάνια και φτιάξαμε την Ολυμπιακή Σημαία, όπου οι μαθητές έπρεπε να τοποθετήσουν τα στεφάνια έτσι ώστε να σχηματιστεί η Ολυμπιακή Σημαία.
![104 2](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/104-2-225x300.jpg?x30087)
-Μέσα από γρίφους -ερωτήσεις σχετικά με τις πέντε Ηπείρους, οι μαθητές έπρεπε να μαντέψουν σε ποια Ήπειρο αναφερόταν ο κάθε γρίφος και να μπουν στο σωστό στεφάνι. Αφού βρήκαμε όλες τις Ηπείρους ενώσαμε τα χέρια μας για να δείξουμε την ενότητα των λαών κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών αγώνων.
![104 1](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/104-1-225x300.jpg?x30087)
-Ζωγραφίσαμε τους Ολυμπιακούς κύκλους τους μετρήσαμε και γράψαμε το σωστό αριθμό. Φτιάξαμε την ομαδική μας εργασία.
![5 2 1](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/5-2-1-225x300.jpg?x30087)
-Τις επόμενες μέρες , μέσα από παρουσιάσεις, ασχοληθήκαμε με τα αρχαία και σύγχρονα Ολυμπιακά αθλήματα. Ταξιδέψαμε στην Αρχαία Ολυμπία και συζητήσαμε για το ”Πένταθλο”.Το πένταθλο ήταν ουσιαστικά ένα άθλημα που περιελάμβανε άλλα πέντε. Είχε την πάλη, το άλμα εις μήκος, το τρέξιμο, τη δισκοβολία και τον ακοντισμό. Συγκρίναμε τους αγώνες της αρχαιότητας και τους σημερινούς. Διαπιστώσαμε ότι κάποια αγωνίσματα παραμένουν έως και σήμερα αλλά με το πέρασμα των χρόνων προστέθηκαν και άλλα.
-Αναφερθήκαμε στην παρουσία των γυναικών τότε και τώρα. Στην Αρχαιότητα οι γυναίκες δεν είχαν δικαίωμα να παρακολουθήσουν τους αγώνες, αυτό δεν ισχύει σήμερα. Μιλήσαμε για την Καλλιπάτειρα που ήταν η μοναδική γυναίκα που τόλμησε να παραβιάσει το νόμο και να παρακολουθήσει τους αγώνες.
Ζωγραφίσαμε ελεύθερα το ποίημα ”Καλλιπάτειρα”, ”την αρχόντισσα Ροδίτισσα”…. όπως είπαν οι μαθητές.
![112](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/112-300x225.jpg?x30087)
![109 2 1](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/109-2-1-300x225.jpg?x30087)
-Μιλήσαμε για τους νικητές των αγώνων οι οποίοι στεφανώνονταν με κλαδί ελιάς, τον κότινο. ενώ σήμερα με μετάλλια, το χρυσό, το αργυρό και το χάλκινο.
-Επισκεφθήκαμε τους φίλους μας στο Νηπιαγωγείο Τσουκαλεϊκων, γίναμε όλοι οι μαθητές μικροί αθλητές και κάπως έτσι ξεκίνησαν οι αγώνες μας.
![IMG 20240614 155426 1](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/IMG_20240614_155426-1-225x300.jpg?x30087)
![IMG 20240610 003844](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/IMG_20240610_003844-225x300.jpg?x30087)
![IMG 20240610 003429](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/IMG_20240610_003429-225x300.jpg?x30087)
![IMG 20240524 175318](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/IMG_20240524_175318-225x300.jpg?x30087)
Οι νικητές αποκτήσανε μετάλλιο , χρυσό, ασημένιο και χάλκινο. Πήρανε τη θέση τους στο βάθρο και φυσικά στεφανώθηκαν με κότινο όπως στους αρχαίους Ολυμπιακούς αγώνες!
![IMG 20240610 003151](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/IMG_20240610_003151-225x300.jpg?x30087)
![IMG 20240610 003041](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/IMG_20240610_003041-225x300.jpg?x30087)
Τέλος όλοι οι μαθητές και των δύο Νηπιαγωγείων πήραν έπαινο έντιμου παιχνιδιού. Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές!
![IMG 20240528 125731](https://blogs.sch.gr/5nippat/files/2024/05/IMG_20240528_125731-225x300.jpg?x30087)