5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης «Η ζωή στο σχολείο»

Από τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ:

Ο 5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης «Η ζωή στο σχολείο» έφτασε αισίως στο τέλος του. Ευχαριστούμε όλους τους «μαραθωνοδρόμους» που συμμετείχαν (περισσότεροι από 16.000 μαθητές από περίπου 250 σχολεία της Ελλάδας, της Κύπρου και του εξωτερικού), και αυτούς που έκοψαν το νήμα, αλλά και όλους όσοι «έτρεξαν» με τα βιβλία του φετινού Μαραθωνίου. Επιπλέον, ευχαριστούμε θερμά όλους εσάς τους εκπαιδευτικούς για τη θετική σας ανταπόκριση και στον φετινό μας Μαραθώνιο. Η συμμετοχή σας αποδεικνύει ότι στηρίζετε και προάγετε τη φιλαναγνωσία παροτρύνοντας τα παιδιά να γνωρίσουν το καλό βιβλίο.

ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΡΑ
Οι δέκα (10) νικητές μετά την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στις 10 Μαΐου 2024 είναι:

1. Ανδρέας, 5ο Νηπιαγωγείο Κορίνθου
2. Παναγιώτης, Νηπιαγωγείο Αγ. Κωνσταντίνου Φθιώτιδας
3. Γιώργος Ε., 4ο Νηπιαγωγείο Νέας Ευκαρπίας Θεσσαλονίκης
4. Δανάη, 13ο Νηπιαγωγείο Αγίας Παρασκευής
5. Ελπίδα, 2ο Νηπιαγωγείο Δεσκάτης Γρεβενών
6. Κυριακή, Νηπιαγωγείο Παπαδιάνικων Λακωνίας
7. Αλέξανδρος, 8ο Νηπιαγωγείο Γέρακα
8. Ευαγγελία, Νηπιαγωγείο Αγίου Προκοπίου Άργους
9. Κατερίνα, Νηπιαγωγείο Νεοχωρίου Εύβοιας
10. Άγγελος, Νηπιαγωγείο Αρκίτσας Φθιώτιδας

Mε μεγάλη συγκίνηση , χαρά και ενθουσιασμό υποδεχθήκαμε τα συναρπαστικά νέα: ένας μαθητής του σχολείου μας  ήταν ανάμεσα στους 10 νικητές σε όλη την Ελλάδα. Του ευχόμαστε θερμά συγχαρητήρια και πολλά περισσότερα στην εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής Ευαγγελία Στελλάτου που στέκεται αντάξια στο πλάι του όλη την σχ. χρονιά. Συγχαρητήρια και στους δυο σας!! Μακάρι η προσπάθεια και η τύχη να σας συνοδεύει σ’όλη την πορεία της ζωής σας!! Εύχομαι πάντα τα καλύτερα γιατί το αξίζετε!!

ΑΓΟΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η δράση ανακύκλωσης συσκευασιών το σχ. έτος  2023-24 και η γεμάτη προθυμία και ενθουσιασμό προσπάθεια των μαθητών και των γονέων τους για την συγκέντρωση μπουκαλιών μας έδωσε την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε τα χρήματα που συγκεντρώσαμε για χρήσιμο σκοπό. Σε αυτό το ποσό προστέθηκαν τα χρήματα από το χριστουγεννιάτικο Bazaar και η πολύ ευγενική εισφορά του  ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ. Εξοπλίσαμε τον αύλειο χώρο του σχολείου μας με ένα παιχνίδι ισορροπίας για να ασκούνται και να παίζουν τα παιδιά!! Ευχαριστούμε πολύ όλους τους εμπλεκόμενους στην συγκέντρωση χρημάτων!!

Θεματική ενότητα “Άνοιξη”

Μια ακόμα θεματική που μας απασχόλησε το τελευταίο διάστημα αφορά την άνοιξη. Οι αλλαγές στη φύση γίνονται αντιληπτές από τα παιδιά που δεν σταματούν να παρατηρούν τα έντομα αλλά και τα πουλιά που επισκέπτονται το σχολείο μας.

Παρατηρώντας τα χελιδόνια που προσπαθούν να φτιάξουν τη φωλιά τους ξεκινήσαμε τη θεματική μας με τα πουλιά. Μάθαμε πως λέγονται τα μέρη του σώματός τους και τα γράψαμε

IMG 20240329 095209

βρήκαμε τα όμοια πουλιά των εικόνων. τοποθετώντας μανταλάκι

IMG 20240329 095522

και κάναμε σχετική κατασκευή.

IMG 20240328 125531

Μετά τα πουλιά, σειρά είχαν τα λουλούδια και η ανατομία τους.

Ζωγραφίσαμε και γράψαμε τις αντίστοιχες λεξούλες,

IMG 20240401 121809

τοποθετήσαμε σε κάθε λουλούδι τις χάντρες που μας ζητούσε,

IMG 20240403 093437

και φυσικά αποτυπώσαμε την άνοιξη στη ζωγραφική μας.

Τέλος αξιοποιήσαμε διδακτικά το βιβλίο “Μια πολύ πεινασμένη κάμπια”

τοποθετώντας σε σειρά τις εικόνες του παραμυθιού,

IMG 20240411 101008

αυτά που έφαγε η κάμπια,

IMG 20240411 100453

και μάθαμε για τον κύκλο ζωής της πεταλούδας με τις ανάλογες εικόνες.

IMG 20240411 101204

ΕΥΧΕΣ

Οι εκπαιδευτικοί του 5ου Νηπιαγωγείου Κορίνθου  σας εύχονται Καλές Γιορτές! Είθε αυτές οι γιορτές να είναι γεμάτες αγάπη, ευτυχία και αγαπημένες στιγμές με τους αγαπημένους σας.pexels photo 3979243