Δραστηριότητες Μαρτίου -Απριλίου ,Etwinning project -We Are Stars

Στα πλαίσια του We Are Stars , του προγράμματος etwinning , τα παιδιά τον Μάρτιο και τον Απρίλιο , ασχολήθηκαν με δράσεις που προάγουν την αυτοπεποίθηση , τη χαρά και την καλοσύνη !

ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ !!

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας συμμετείχαν με χαρά στο πασχαλινό εργαστήρι του σχολείου.
Σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα !!

STEAM4Equality

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 04 20 212214

To σχολείο μας φέτος συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα καταπολέμησης έμφυλων στερεότυπων STEAM4Equality . Διοργανώνεται από τον εκπαιδευτικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό Science Communication-SciCO με την υποστήριξη του προγράμματος Active citizens fund που τη διαχείρισή του για την Ελλάδα έχουν αναλάβει από κοινού το Ίδρυμα Μποδοσάκη και το Solidatity Now. Σκοπός του προγράμματος είναι ακόμα και από τη νηπιακή ηλικία να καταπολεμηθούν τα έμφυλα στερεότυπα και να ενδυναμωθούν τα κορίτσια σχετικά με τις ικανότητές τους στο STEM. Το πρόγραμμα μας παραχώρησε και άρτιο εξοπλισμό που ενθουσίασε τα παιδιά και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον τους και την περιέργειά τους. Ευχαριστούμε SciCo , μπράβο παιδιά!!

eTwinning-We Are Stars -Feelings and Emotions

Στα πλαίσια του προγράμματος WE are STARS του eTwinning τα παιδιά τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο ασχολήθηκαν με τα συναισθήματα.  Παίξανε πολλά συνεργατικά παιχνίδια με άλλα σχολεία του προγράμματος και διασκέδασαν αναγνωρίζοντας τα συναισθήματά τους!

eTwinning European Quality Label

Το πρόγραμμα eTwinning “Nibbles Your Steam Path’ που πραγματοποίησε το νηπιαγωγείο μας τη σχολική χρονιά 2022-2023 βραβεύτηκε με Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας!!

Η χαρά μας είναι μεγάλη! Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συνεργάτες του προγράμματος για την καταπληκτική δουλειά μα κυρίως στα παιδιά του σχολείου μας ,που πραγματοποίησαν όλες τις δραστηριότητες με επιτυχία!

neo

Κοινωνική Δράση

410347835 2642817182532608 3538119564302652433 n

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος σε συνεργασία με το 9ο Νηπιαγωγείο Αμπελοκήπων στη δράση της περιβαλλοντικής ομάδας του Γ.Ν,Θ Παπανικολάου. Σκοπός είναι η συλλογή πλαστικού υλικού ανακύκλωσης  με ανταποδοτικό όφελος για τη βελτίωση ποιότητας παροχών υπηρεσιών του νοσοκομείου.(αγορά αναπηρικού αμαξιδίου).
Οι μαθητές ,γονείς και εκπαιδευτικοί ευαισθητοποιούνται σε κοινωνικά θέματα, μειώνουν το περιβαλλοντικό αποτύπωμά τους και κερδίζουν τη χαρά της προσφοράς.

Όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε !

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Τα Χριστούγεννα έφτασαν !! Μαθητές και νηπιαγωγοί διασκέδασαν στο χριστουγεννιάτικο εργαστήριο!

Τα παιδιά έγραψαν και το γράμμα για τον Άη Βασίλη . Δεν ξέχασαν να στείλουν και ένα γράμμα για όλα τα παιδιά που στις μέρες μας ζούνε σε δύσκολες συνθήκες. Για τα παιδιά αυτά ζήτησαν ………… Ειρήνη, Αγάπη ,Χαρά !!

Τα παιδιά του 5ου Νηπιαγωγείου Αμπελοκήπων εύχονται σε όλους

Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος!