cropped 3EISODOS

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ. ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Δημιουργώ και Καινοτομώ. Υποθεματική: Ρομποτική, STEM/STEAM, Νέες Τεχνολογίες, Γνωρίζω τα επαγγέλματα Τίτλος: «Μικροί Μετεωρολόγοι»

Οι μαθητές εργαζόμενοι σε ομάδες, παρατηρούν τα καιρικά φαινόμενα, προβληματίζονται για τις μεταβολές τους και τις καταγράφουν.  Γίνεται λόγος για την κλιματική αλλαγή και τις επιπτώσεις της στις κοινωνίες και το περιβάλλον. Συζητούν για την σημασία της πρόγνωσης του καιρού και για το πώς επηρεάζουν τα καιρικά φαινόμενα τις  καθημερινές μας συνήθειες .

Εργαστήρια Δεξιοτήτων. Θεματική Ενότητα:Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη. Υποθεματική:Ανθρώπινα Δικαιώματα. Τίτλος:«Καραβάνια χωρίς σύνορα. Αναζητώντας την πατρίδα της καρδιάς μας»

Μέσα στα πλαίσια του εργαστηρίου τα παιδιά πήραν μέρος στο Βιωματικό Πρόγραμμα «Τα Μυστικά της Βαλίτσας» από το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης.  Σκοπός του προγράμματος ήταν τα παιδιά μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, αφηγήσεις,παιχνίδια ενσυναίσθησης, υπόδυση ρόλων, μουσικοκινητικά παιχνίδια και παιχνίδια θησαυρού, να γίνουν ερευνητές, ναανακαλύπτουν το μυστικό της βαλίτσας, να βιώσουν τι σημαίνει «πρόσφυγας» και θα συνειδητοποιήσουν ότι υπάρχουν και ταξίδια που είναι διαφορετικά, δεν είναι ευχάριστα, αλλά αναγκαστικά.

α

Ολοκληρώνοντας  το Εργαστήριο δημιουργήσαμε με τα παιδιά , ένα βιβλίο για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Όπως μαρτυρά και ο τίτλος του βιβλίου «ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΙ, έχω ανάγκες, έχω δικαιώματα, ΕΧΩ ΦΩΝΗ» τα ίδια τα παιδιά μιλούν για τα δικαιώματα των παιδιών όλου του κόσμου.

• Δανείζουν την δική τους φωνή στις ζωγραφιές τους και αυτές ζωντανεύουν και μιλούν για τα δικαιώματα των παιδιών.
  • Γίνονται οι βοηθοί της unicef, και αναλαμβάνουν, μέσω μιας δραστηριότητας STEM, να προγραμματίσουν το ρομποτάκι beebot, ώστε να μεταφέρει βοήθεια και φάρμακα σε παιδιά που τα χρειάζονται.
  • Τέλος χωρίζονται σε μικρές ομάδες και ακολουθώντας την ρουτίνα σκέψης «βλέπω – σκέφτομαι – αναρωτιέμαι», συνεργάζονται και συνθέτουν την πορεία της ιστορίας ενός παιδιού πρόσφυγα,  στην γραμμή του χρόνου

Μπορείτε να διαβάσετε το βιβλίο εδώεξω

Τέλος, όλοι μαζί κατασκευάσαμε μία αφίσα, μέσω της οποίας κάθε παιδί στέλνει το δικό του μήνυμα για τα δικαιώματα των παιδιών.Ν2

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Υποθεματική: Αειφόρος Ανάπτυξη, Οικολογική Συνείδηση Τίτλος: «Οι Νερο…εξερευνητές! η σημασία της σωστής διαχείρισης νερού»

Ολοκληρώθηκε το δεύτερο εργαστήριο δεξιοτήτων με θεματική ενότητα την προστασία του περιβάλλοντος.  Πιο συγκεκριμένα ο τίτλος του προγράμματος είναι “Οι Νερο..εξερευνητές”.  Μέσα από δραστηριότητες, πειράματα,
παραμύθια και παιχνίδια τα παιδιά γνωρίζουν τον κύκλο του νερού, τις ιδιότητές του, τη σημασία της ρύπανσης του νερού και της εξοικονόμησής του.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ιλι1

Ομαδικό Παιχνίδι εξοικονόμησης ΝΕΡΟΥ – (VIDEO)ILI2

Παιχνίδια και τραγούδια για το ΝΕΡΟ Στιγμιότυπο οθόνης 2024 02 09 221649

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά!

2 1a4

Τα δώρα του Φθινοπώρου

Λίγο πριν αποχαιρετήσουμε το Φθινόπωρο γευτήκαμε τα δώρα που μας έφερε. Τα φρούτα του φθινοπώρου, που  κάνουν καλό στην υγεία μας. Τι άλλο μας προσφέρουν, όμως, τα φθινοπωρινά φρούτα;  Μα φυσικά, μας προσφέρουν ευκαιρία για πειράματα και παιχνίδι!

ζυγισμα

….και όχι μόνο….

Παρατηρήσαμε την εικόνα του μήλου πάνω στις συσκευασίες των προϊόντων, που τα παιδιά φέρνουν για κολατσιό στο σχολείο και σχεδιάσαμε την γραμμή παραγωγής τους (από το σπόρο μέχρι να φτάσει στο μπολάκι τους για κατανάλωση). Αναλογιστήκαμε τις επιπτώσεις που έχει στο περιβάλλον η παραγωγή των προϊόντων αυτών και υπολογίσαμε το οικολογικό τους αποτύπωμα.

Σε ευχαριστούμε Φθινόπωρο για τα δώρα σου!!!

Τοποθέτηση Κοινωνικής Λειτουργού

Από την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2023 , στο σχολείο μας, έχει τοποθετηθεί κοινωνική λειτουργός, για την ψυχοκοινωνική υποστήριξη, ενημέρωση και συμβουλευτική καθοδήγηση της σχολικής κοινότητας, (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς ).

Όσοι γονείς επιθυμούν να συναντηθούν προσωπικά μαζί της, μπορούν να επικοινωνούν τηλεφωνικά με την ίδια στο τηλέφωνο του σχολείο μας κάθε Τετάρτη από 8.30-9.30 π.μ. για τον προγραμματισμό της συνάντησης τους.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ Υποθεματική: Γνωρίζω το σώμα μου Τίτλος:Γνωριμία με το ανθρώπινο σώμα

Τα παιδιά, μέσα από το ταξίδι της ανακαλυπτικής μάθησης, συνειδητοποιούν, τι γνώριζαν για το ανθρώπινο σώμα, πριν την έναρξη του εργαστηρίου και τι έμαθαν μετά την ολοκλήρωσή του. Στιγμιότυπο οθόνης 2023 11 18 133418

Γνωρίσαμε τον ανθρώπινο σκελετό και κατασκεύασε κάθε παιδί τον δικό του.  Οι σκελετοί μας ζωντάνεψαν με την βοήθεια της τεχνολογίας και ανέλαβαν να μας γυμνάσουν..….

STEAM

Αξιοποιήθηκε η ευκαιρία που μας έδωσε το παιχνίδι,  “Το ιατρείο της Πέπα”, για να το παρουσιάσουν τα ίδια τα παιδιά,  στα παιδιά των άλλων τμημάτων του σχολείου μας και να ανταλλάξουν απόψεις.

Graphic1

Μέσα στα πλαίσια του εργαστηρίου, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η Νεράιδα των Α΄Βοηθειών», εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 11 08 174318

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023-24

Καλή σχολική χρονιά!

Τα σχολεία άρχισαν. Ένα “γλυκό” δωράκι καλωσορίσματος περίμενε φέτος, όλα τα νήπια και τα προνήπιά μας, την πρώτη τους μέρα στο νηπιαγωγείο!δωρο 2023 24

Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2023-2024 – Αγιασμός

Αγιασμος2

Αγαπητά παιδιά και αγαπητοί γονείς

Καλή σχολική χρονιά με χαρά , δύναμη , αισιοδοξία !!
Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός στο σχολείο μας για                                           τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει την

Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 , και ώρα 09.30 π.μ.                                                  στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.
Η είσοδος στον προαύλιο χώρο θα γίνει από την πόρτα της αυλής

Οι εκπαιδευτικοί του 51ου Νηπιαγωγείου Αθήνας

Σελίδα 1 από 4

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén