Όλοι μαζί μια παρέα…

Μια μεγάλη ομάδα μαθητών μαζί με τα αδέρφια τους, τους γονείς τους και την κ. Παναγιώτα, τη δασκάλα τους, ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση των παιδιών προσφύγων και των μητέρων τους να τους επισκεφθούν στο χώρο τους.

Έτσι το απόγευμα της  Πέμπτης 21 Ιουνίου επισκεφθήκαμε τους καινούριους μας φίλους στην εστία της ΑΡΣΙΣ.  Μαζί μας ήταν η κ. Αλεξάνδρα Τσίγκου, συντονίστρια από το Πανελλήνιο Πρόγραμμα “Νοιάζομαι και Δρω”, η οποία συνεισέφερε με την παρουσία και το χαμόγελό της στη δημιουργία ευχάριστου κλίματος από την πρώτη κιόλας στιγμή. Όλοι είχαν φορέσει τα καλά τους και μάς περίμεναν με ανυπομονησία. Τα παιδιά για να παίξουν και οι μητέρες για να μας κεράσουν και να συζητήσουμε.

Οι ώρες κύλησαν ευχάριστα με πολύ παιχνίδι, φαγητό, τσάι, κουβεντούλα με τη βοήθεια πάντα του μεταφραστή και της Κοινωνικής Λειτουργού κας Αλκίνα Αλούσι . Οι μανάδες απ΄ όλο τον κόσμο έχουν ένα κοινό κώδικα επικοινωνίας: την ανησυχία και την έγνοια για τα παιδιά τους, πώς να ζήσουν ασφαλή, να είναι γερά , να μορφωθούν και να γίνουν άξιοι συνεχιστές του κόσμου μας.

Πριν φύγουμε, ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τις αρχές Σεπτέμβρη, για να γιορτάσουμε το άνοιγμα των σχολείων. Θα παίξουμε, θα μαγειρέψουμε όλοι μαζί και θα απολαύσουμε λιχουδιές από διαπολιτισμική κουζίνα.