Βράβευση του σχολείου μας με δύο εθνικές ετικέτες ποιότητας eTwinning

Η χαρά είναι μεγάλη όταν έρχονται δύο Εθνικές Ετικέτες Ποιότητας ως επιβράβευση της δουλειάς των παιδιών του περσινού Στ΄ 2 του 4ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς. Τα δύο έργα eTwinning που βραβεύθηκαν, πραγματοποιήθηκαν κατά τη σχολική χρονιά 2023-24 και είχαν τίτλο «Special Needs – In Someone Else’s Shoes» και «Archaeology For Kids». Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες που συμμετείχαν με ενθουσιασμό και δημιουργικότητα! Η πορεία των συνεργατικών μας έργων είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του σχολείου μας. Συνεχίζουμε με συνέπεια και αφοσίωση την ευρωπαϊκή πορεία του σχολείου μας!

national quality label project nql pdf 3381088 user 1054554 8e9989e11f page 0001  national quality label project nql pdf 3381098 user 1054554 7f34345ea5 page 0001In Someone Else’s Shoes

Νοέμβριος  Παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ  Τηλεσυνάντηση  Δεκέμβριος  Ιανουάριος  Φεβρουάριος  Μάρτιος  Απρίλιος

Archaeology For Kids

Α  Β  Γ  Δ  Ε  ΣΤ  Ζ  Η  Θ

ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2024-2025

Αγιασμός στο σχολείο μας

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη   στις 11/9/2024  και ώρα 9:00  θα γίνει στο προαύλιο του Σχολείου μας ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Μετά τον Αγιασμό οι μαθητές/τριες θα περάσουν στις τάξεις με τους/τις δασκάλους τους, θα πάρουν τα βιβλία τους και στις 10:00 θα αποχωρήσουν από το σχολείο.

Καλή σχολική χρονιά!

Ο Δντής του Σχολείου

Δούνας Ιωάννης

Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό ΚΑΡ.Π.Α. του Kids Save Lives

Το 4ο Δημοτικό συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό σε δεξιότητες Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡ.Π.Α.) που διοργανώθηκε από το Kids Save Lives στο δημαρχείο Πανοράματος. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε επάξια από τις μαθήτριες της Στ’ τάξης, Αλεξάνδρα Αθανασιάδου, Στεφανία Φωτιάδου, Ιρίσα Ντοκολλάρι και Ιωάννα Ναούμη. Πιο συγκεκριμένα, μετά από προπονήσεις αρκετών ημερών, κατάφεραν την ημέρα του διαγωνισμού να επιδείξουν τις δεξιότητές τους στην ΚΑΡ.Π.Α. πετυχαίνοντας την άριστη επίδοση 96%.

Συνδυάζοντας τις ευρύτερες γνώσεις που έχουν αποκτήσει και τις δεξιότητες που έχουν αναπτύξει στην παροχή πρώτων βοηθειών, είναι πανέτοιμες να σώσουν ανθρώπους εάν χρειαστεί!

Πολλά συγχαρητήρια!!!!

εικόνα Viber 2024 04 30 16 53 02 635 1

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τ.Ε.Φ.Α.Α. Θεσσαλονίκης

Τα παιδιά της Ε΄ και της Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Θεσσαλονίκης στη Θέρμη όπου συναγωνίστηκαν σε διάφορα αγωνίσματα όπως η σκοποβολή, η τοξοβολία, η αναρρίχηση, ο στίβος περιπέτειας και το Zip Line.

εικόνα Viber 2024 04 30 17 10 22 645

Συμμετοχή στις δράσεις που διοργάνωσε το «Χαμόγελο του παιδιού»

Τα παιδιά της Ε΄ τάξης πήραν μέρος στις Δράσεις Ολιστικής Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Παρέμβασης για τη σχολική κοινότητα του Κιλκίς που διοργάνωσε το «Χαμόγελο του παιδιού»

εικόνα Viber 2024 04 30 16 45 11 385

Πρόγραμμα eTwinning «Special Needs – In Someone Else’s Shoes» Απρίλιος

Στις 2 Απριλίου που ήταν η παγκόσμια ημέρα ευαισθητοποίησης για τον αυτισμό, μάθαμε για το φάσμα του Αυτισμού, για τους τρόπους κοινωνικοποίησης των ανθρώπων που βρίσκονται στο φάσμα του Αυτισμού και φτιάξαμε τα μπλε μπλουζάκια που συμβολίζουν την κατανόηση και την αποδοχή.

εικόνα Viber 2024 04 30 16 41 02 732

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γκαίτε

εικόνα Viber 2024 04 09 20 54 57 292Την Πέμπτη 4 Απριλίου, οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄τάξης που παρακολουθούν το μάθημα των Γερμανικών, επισκέφθηκαν το Goethe- Institut της Θεσσαλονίκης.

Αρχικά ξεναγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης, ένας όμορφος και ανοιχτός χώρος για όλους που επιθυμούν να γνωρίσουν τον γερμανικό πολιτισμό έχοντας πρόσβαση σε σύγχρονα media.

Στη συνέχεια παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά στο βιωματικό εργαστήρι της βιβλιοθήκης που συνδυάζει την εκμάθηση των γερμανικών με την πληροφόρηση. Αναζήτησαν βιβλία, συζήτησαν σε ομάδες, έμαθαν να δανείζονται και να επιστρέφουν μόνοι τους βιβλία από το αυτόματο μηχάνημα δανεισμού της βιβλιοθήκης και τέλος έπαιξαν ένα κουίζ σε iPad σχετικά με όσα έμαθαν κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου.

Η ενδιαφέρουσα επίσκεψη τελείωσε με την προβολή μιας ταινίας, ένα γνωστό παραμύθι, το Dornröschen, η ιστορία της Ωραίας Κοιμωμένης.

Αποχαιρετώντας το Ινστιτούτο κάναμε μια στάση στον καταπράσινο κήπο του, όπου εδώ και αρκετά χρόνια φιλοξενείται ένα αυθεντικό τμήμα του Τείχους του Βερολίνου, για το οποίο είχαμε συζητήσει στο μάθημα.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές μας, οι οποίοι, και φέτος, εντυπωσίασαν τους υπεύθυνους του Goethe με την ώριμη συμπεριφορά τους και την ενεργή συμμετοχή τους στη βιβλιοθήκη.

Η εκπαιδευτικός των Γερμανικών

Κοσμίδου Στεφανία