ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΟΚΚΥΤΗ-ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΩΝ

Αγαπητοί γονείς,

Σας κοινοποιούμε έγγραφο που αφορά σε συστάσεις της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών σχετικά με τον εμβολιασμό έναντι του κοκκύτη.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-25

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές για την Α΄ τάξη του δημοτικού για το σχολικό έτος 2024-25 παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27-03-2024.

Πανελλήνια Σχολική Μέρα κατά της βίας στο σχολείο

Clipboard110

Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Μέρα κατά της Βίας στο σχολείο οι μαθητές μας συζητήθηκαν για το θέμα, αποδέχθηκαν την πρόσκληση του Κέντρου Πρόληψης Αχαρνών Διέξοδος για τη δημιουργία ακροστιχίδας  και τέλος έκλεισαν την εβδομάδα σχηματίζοντας με τις τσάντες τους το “ΣΠΑΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ”.

G2e k φ ο Β Ι Σ Μ Ο ΣBullyingST2

Πολλές ευχαριστίες στον κ. Κων/νο Ματαλιωτάκη για την υπομονή και το χρόνο του.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-25

Οι αιτήσεις εγγραφών για την Α΄ τάξη του δημοτικού για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από

1 έως 20 Μαρτίου 2024 καθημερινά από 08:30 έως 09:30 εκτός Τετάρτης ύστερα από τηλεφωνική συνεννόηση

Για ραντεβού και πληροφορίες, καλέστε στο 2102316651.

Στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά το σχολικό έτος

2024-2025 θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από

1-1-2018 έως και 31-12-2018

Όρια σχολικής περιφέρειας 4ου Δ.Σ Αχαρνών

Σημειώνεται ότι για να γίνει δεκτή η κατάθεση της αίτησης εγγραφής πρέπει η διεύθυνση κατοικίας του/της προς εγγραφή μαθητή/τριας να ανήκει στα όρια της σχολικής περιφέρειας του 4ου Δ.Σ Αχαρνών:

Βόρεια: οδός Ποσειδώνος (μονά νούμερα).

Νότια: Κωστή Παλαμά.

Ανατολικά: Λαϊκών Αγώνων

Δυτικά: Κωνσταντινουπόλεως (ζυγά νούμερα-γραμμές τρένου)

Δικαιολογητικά:

• Αίτηση-υπεύθυνη δήλωση εγγραφής.
  • Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας στο όνομα του γονέα/κηδεμόνα (εκκαθαριστικό εφορίας, λογαριασμός ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ, ΟΤΕ, μισθωτήριο κατοικίας ή άλλο δημόσιο έγγραφο.)
  • Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου. (την παίρνετε από το Ν/Γ).
  • Φωτοτυπία Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και επίδειξή του.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ). Έχετε τη δυνατότητα να το προσκομίσετε το Σεπτέμβριο με την έναρξη των μαθημάτων συμπληρωμένο από γιατρό.
  • Φωτοτυπία Αστυνομικού Δελτίου Ταυτότητας και των δύο γονέων.
  • Εγγραφή στο ολοήμερο πρόγραμμα: Αίτηση εγγραφής στο ολοήμερο πρόγραμμα (εφόσον επιθυμείτε)
  • Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (αναζητείται από το σχολείο μέσω του πληροφοριακού συστήματος myschool, δεν το προσκομίζουν οι γονείς).

Πρόσθετα δικαιολογητικά:

Για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και εφόσον υπάρχει διάγνωση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ ή άλλο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, παρακαλείσθε να την προσκομίσετε.

Σε περίπτωση διάζευξης ή διάστασης παρακαλείσθε να προσκομίσετε δικαστική απόφαση ή ιδιωτικό συμφωνητικό επιμέλειας.

Για οικονομία χρόνου, μπορείτε να κατεβάσετε και να συμπληρώσετε τα έντυπα:

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 5ου Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού
Σχεδιασμού Αττικής (Πράξη 11η/19-02-2024) οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης της 8ης& 9ης Θέσης Σ.Ε.
Δασκάλων Αν. Αττικής Δρ. Ματθαίος Πατρινόπουλος, Δρ Βασιλική Παπαδοπούλου και 1ης Θέσης Σ.Ε.
Νηπιαγωγών Αν. Αττικής Δρ Ελένη Πασχαλίδου ΠΕ60, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση
Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, διοργανώνουν Εκδήλωση με θέμα «Σχέσεις γονέων- παιδιών και δικαιώματα του παιδιού σε έναν κόσμο που συνεχώς αλλάζει και μας τρομάζει». Προσκεκλημένος ομιλητής είναι ο κ. Γιώργος Μόσχος, Νομικός, πρώην Συνήγορος του Παιδιού.
Η εκδήλωση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και γονείς και θα πραγματοποιηθεί την
Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024και ώρα 18.00 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Δήμου Αχαρνών.

ΓΡΑΜΜΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΠΙΛΗΨΙΑΣ

ΔΩΣΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΣΟΥ

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου εορτάζεται για το 2024 η παγκόσμια ημέρα για την επιληψία, μια συχνή εγκεφαλική διαταραχή, που παρουσιάζουν 20.000 περίπου παιδιά στην Ελλάδα.

Η Ελληνική Εθνική Ένωση κατά της Επιληψίας (Ε.Ε.Ε.Ε.) και ο Πανελλήνιος Επιστημονικός Σύλλογος κατά της Επιληψίας (Π.Ε.Σ.Ε.) ανέλαβαν την πρωτοβουλία και απευθύνθηκαν στην εκπαιδευτική κοινότητα με μια ενημερωτική ΕΠΙΣΤΟΛΗ σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης αφενός για τη βέλτιστη αντιμετώπιση μιας επιληπτικής κρίσης που λαμβάνει χώρα στη σχολική κοινότητα και αφετέρου για την εξάλειψη του στιγματισμού  με σύνθημα «Δώσε το ΣΤΙΓΜΑ, μην ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΕΙΣ!».

Στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: https://drive.google.com/file/d/1BDvYrgTpQ5QHANoz-lnWGxLzZtOStuBX/view?usp=sharing  μπορείτε να δείτε το animation spot που σχεδιάστηκε ειδικά για μαθητές και μαθήτριες.

EPILEPSY INFOGRAPHIC

ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ

Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης κατά της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης, τη Δευτέρα 05-02-2024  οι μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ δημοτικού,  παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, με τίτλο “ο κανόνας των εσωρούχων” από την κοινωνική λειτουργό του σχολείου, κ. Οικονόμου. Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση και η ενδυνάμωση των παιδιών σε θέματα προστασίας εαυτού από τη σεξουαλική βία.

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ

Την Παρασκευή 26-01-2024 κόψαμε τις βασιλόπιτες που ευγενικά προσέφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τον Σύλλογο Διδασκόντων και όλα τα τμήματα του σχολείου μας, συνοδευόμενες από δώρα για τους τυχερούς που θα κέρδιζαν το φλουρί!

Τους ευχαριστούμε για άλλη μία φορά για την αγάπη, την προσφορά και την στήριξή  τους στο έργο μας!

Χρόνια πολλά! Καλή Χρονιά! Και του χρόνου!

EΥΧΕΣ

ΕΥΧΕΣ 2023