Η υπόθεση εκτυλίσσεται στις παραμονές της Ρωσικής Επανάστασης. Η Σάσα ζει με τους γονείς και τη Γερμανίδα δασκάλα της. Με το δημοκρατικό πατέρα της που είναι γιατρός, επισκέπτεται τους αρρώστους στις φτωχογειτονιές και γνωρίζει από κοντά την κοινωνική αδικία. Η συντηρητική δασκάλα της φεύγει και τη θέση της παίρνει ένας επαναστάτης φοιτητής από τον οποίο η Σάσα παίρνει τα πρώτα μαθήματα της δημοκρατίας. Μαζί με τις φίλες της οργανώνουν αντιστασιακές ομάδες και μετέχουν στα πολιτικά δρώμενα.

Είδος: Μυθιστόρημα

Συγγραφέας: Άλκη Ζέη

Τόπος: Σπίτι,φτωχογειτονιές, Ρωσία

Χρόνος: Ρωσική Επανάσταση

Ήρωες: Νίκο, Σάσα, ο πατέρας της  η μαμά της, η Ντούνια, ο Πάβελ Γκρηγκόρεβιτς

Αφηγητής: Mη δραματοποιημένος, γ΄πρόσωπος

Τρόποι αφήγησης: Aφήγηση, διάλογος, περιγραφή

Κριτική: Εξαιρετικό

Η κριτική γράφτηκε από τον μαθητή της Β”  τάξης Κωνσταντίνο Μαλεσιάδα  υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου του  κ. Δημοπούλου

Ένα σχόλιο στο “Κριτική βιβλίου – Κοντά στις ράγες”
  1. Ο/Η geraniosap λέει:

Ένα πράγματι εντυπωσιακό βιβλίο. Συγχαρητήρια στους μαθητές για την εργασία τους!

2.

...