Αρχική » Άρθρα και κείμενα » Κριτική βιβλίου – Η πόρτα με τις τρεις κλειδαριές

Κριτική βιβλίου – Η πόρτα με τις τρεις κλειδαριές

Ένα πρωί ο δεκατετράχρονος Νίκο βλέπει στο ταβάνι του να καθρεφτίζεται η φράση <<Αν θες να σου συμβούν πράγματα διαφορετικά, σταμάτα να κάνεις τα ίδια πάντα>>. Μία μέρα αντί να πάει από τον συνηθισμένο δρόμο για το σχολείο,πήρε έναν άλλο πιο κοντινό. Εκεί είδε ένα παλιό ανθοπωλείο,και θέλησε να μπει μέσα. Τότε είδε μια πόρτα με τρεις κλειδαριές και την ίδια στιγμή άκουσε μια φωνή που τον καθοδηγάει. Όταν άνοιξε τη πόρτα μπήκε σε ένα Κβαντικό κόσμο δηλαδή σε ένα άλλο διάστημα. Εκεί τα πράγματα ήταν περίεργα, διότι υπήρχαν τηλεμεταφορείς, μαγεία, η δυνατότητα του διπλασιασμού και η διαφορετική μέτρηση του χρόνου. Ο Νίκο καθώς ήταν άνθρωπος και δε μπορούσε,σύμφωνα με τους νόμους τους,να περάσει στο σύμπαν τους, το δικαστήριο τους είχε αποφασίσει να διώξουν τον Νίκο απ’ τον κόσμο τους. Η Κιόνα και ο Έλντουιν,οι φίλοι που συνάντησε ο Νίκο τον βοήθησαν να ξεφύγει από τα μαύρα φαντάσματα που είχε στείλει το δικαστήριο. Οι φίλοι του τον οδήγησαν σε ένα λαβύρινθο όπου εκεί έπρεπε να βρουν το σωστό δρόμο και έπειτα να διαλέξουν ανάμεσα στη πόρτα της αλήθειας και αυτή του ψεύδους, καθώς δε γνώριζαν πια είναι η πόρτα που έψαχναν. Όταν πέρασαν από αυτή τη δοκιμασία και έφτασαν στο προορισμό τους στην Σάμπλα, για να βρούν τον Ζέν-Ο, ήταν ώρα ο Νίκο να γυρίσει πίσω στη γή, ξέροντας πως θα ξαναδεί τους φίλους του και πως θα είναι πάντα μαζί του όταν τους χρειαστεί.

Είδος: Μυθιστόρημα

Συγγραφέας: Σόνια Φερνάντεθ-Βιδάλ

Μετάφραση: Αγαθή Δημητρούκα

Τόπος: Κβαντικός κόσμος(ένα άλλο διάστημα)

Χρόνος: 21ος αιώνας

Ήρωες: Νίκο, Έλντουιν,Ζέν-Ο, Κρόνος, Κιόνα

Αφηγητής: Παντογνώστης, τριτοπρόσωπος

Τρόποι αφήγησης: Αφήγηση, διάλογος, εσωτερικός μονόλογος, περιγραφή

Κριτική: Εξαιρετικό

Η κριτική γράφτηκε από την μαθήτρια της Β”  τάξης Καλλιθέα Μήλιου  υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου του  κ. Δημοπούλου.