Λήψη αρχείου
Translate
Kατηγορίες
- eTwinning project 2022-2023 (1)
- Αγωγή υγείας (1)
- Ανακοινώσεις (8)
- Χωρίς κατηγορία (11)
-
Πρόσφατα άρθρα
Ιστορικό
Σελίδες
Λήψη αρχείου
Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-2025» ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Αγαπητοί γονείς, οι αιτήσεις εγγραφών Νηπίων-Προνηπίων για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας … Συνέχεια
Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-2025»
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Αγαπητοί γονείς, οι αιτήσεις εγγραφών Νηπίων-Προνηπίων για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Συγκεκριμένα:
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ – ΑΙΤΗΣΗ – ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
Για την εγγραφή του νηπίου/προνηπίου οι γονείς/ κηδεμόνες πρέπει να ακολουθήσουν τα εξής βήματα:
1.Είσοδος στη σελίδα https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ και επιλογή του Νηπιαγωγείου, σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του.
Χρήση κωδικών: Οι γονείς/κηδεμόνες, κατά την είσοδό τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών-διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
Για την υποβολή της αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα:
α) Τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου
β) Τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του, την οποία τεκμηριώνει αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας.
γ) Το ονοματεπώνυμο άλλου/λων τέκνου/ων, που φοιτά/τούν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα, εφόσον υπάρχει/χουν και για το/τα οποίο/α θα χρειαστεί να προσκομίσει Βεβαίωση Φοίτησης από τον/την Διευθυντή/ρια της συστεγαζόμενης σχολικής μονάδας.
δ) Εάν επιθυμούν τη φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα ή/και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου. (δίνεται αίτηση στο νηπιαγωγείο)
ε) Τα στοιχεία των συνοδών των νηπίων/προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα και
στ) Επιλέγουν τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».
Στα παραστατικά που θα προσκομίσουν οι γονείς στη σχολική μονάδα, πέρα από τα (γ) και (δ) εφόσον τα έχουν αιτηθεί, περιλαμβάνονται και τα:
Μετά την υποβολή της αίτησης, (παρ. 5 του άρθρου 2 της ΚΥΑ 53128/Δ1/2020 (Β 1767) ο γονέας/κηδεμόνας λαμβάνει ενημερώσεις στο κινητό τηλέφωνο που έχει δηλώσει κατά την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησής του για την πορεία της. Εφόσον απαιτηθούν διορθώσεις, η αίτησή του επιστρέφεται στον ίδιο από το Νηπιαγωγείο, προκειμένου να τις πραγματοποιήσει. Έπειτα από τις σχετικές διορθώσεις, η αίτηση γίνεται «αποδεκτή».
Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στο ότι τα δικαιολογητικά για τα (γ) και (δ) προσκομίζονται στη σχολική μονάδα εντός του χρονικού διαστήματος που ορίζει ο/η Προϊστάμενος/η του Νηπιαγωγείου.
Σημειώνεται ότι η «αποδοχή» της αίτησης δεν συνεπάγεται απαραίτητα φοίτηση του νηπίου στη δηλωθείσα σχολική μονάδα.
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ /Ι ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΩΡΗΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ/ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ
Στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα χωρίς προϋποθέσεις (αριθ. πρωτ. Φ7/124668/ΦΔ/Δ1/18-9-2020), στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής των Νηπιαγωγείων και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου εγγράφονται οι μαθητές/τριες κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.
Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής:
Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΡΙΩΝ ΑΠΟ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ
Σύμφωνα με την παρ. 9, του αρ. 6, του Π.Δ 79/2017 (Α 109), οι αλλοδαποί μαθητές/τριες που δε δύνανται να προσκομίσουν το Πιστοποιητικό Γέννησης, μπορούν να εγγραφούν με Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης. Όλα τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών/τριών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα είτε από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών, είτε από πιστοποιημένο δικηγόρο για το σκοπό αυτό.
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ με το 3ο Νηπιαγωγείο Κερατσινίου και για το διάστημα των εγγραφών: Τηλ:2104326519 και ώρες 11:30-12:30
email:mail@3nip-kerats.att.sch.gr
Αγαπητοί γονείς και παιδιά, σάς ευχόμαστε καλή χρονιά με υγεία.
Στην προσπάθειά μας να εξασφαλίσουμε τις καλύτερες συνθήκες για την ασφαλή επιστροφή μας στο σχολείο, ενημερωνόμαστε για την τήρηση βασικών μέτρων υγιεινής, ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού στο σχολικό περιβάλλον.
Από τον ΕΟΔΥ, συστήνεται στα σχολεία η τήρηση βασικών μέτρων από εκπαιδευτικούς, μαθητές και λοιπό προσωπικό:
– Πριν και μετά: ▪Την προετοιμασία ή χορήγηση γεύματος ▪ Το γεύμα ▪ Τη χρήση της τουαλέτας
– Το πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, θα ακολουθείται από προσεκτικό στέγνωμα με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης και απόρριψή τους στους κάδους απορριμμάτων.
– Εναλλακτικά, συστήνεται η εφαρμογή αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.
– Αν χρησιμοποιηθεί χαρτομάντιλο, θα πρέπει να πεταχτεί προσεκτικά μετά από μία μόνο χρήση και να ακολουθήσει πλύσιμο των χεριών.
Αν το παιδί διαγνωστεί με SARS-CoV-2, δεν προσμετρώνται οι απουσίες του για 5 ημέρες, αν προσκομίσετε στο σχολείο βεβαίωση θετικού rapid test.
Παρακαλούμε πολύ να είστε ιδιαίτερα προσεχτικοί με τις υπ’ αριθμό 7 και 8 συστάσεις. Δεν στέλνουμε παιδί στο σχολείο αν δεν έχει αναρρώσει από οποιαδήποτε ίωση, ή λοίμωξη σεβόμενοι τόσο το ίδιο το παιδί , όσο και τα υπόλοιπα.
Καλή αρχή με υγεία
Η Προϊσταμένη
Περιμένουμε, παλιούς και νέους μαθητές, στην αυλή του σχολείου μας για τον καθιερωμένο Αγιασμό, τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου στις 9:30 το πρωί. Θα ακολουθήσει ενημέρωση στις τάξεις για τις πρώτες μέρες προσαρμογής των παιδιών στο νηπιαγωγείο.
Σας περιμένουμε!
Για τη σχολική χρονιά 2022-2023, το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στη 17η Γιορτή Παιδικού Παραμυθιού που διοργάνωσε ο Δήμος Κερατσινίου- Δραπετσώνας, με το παραμύθι << Ένα σκυλάκι μοναχό ψάχνει την αγάπη >>.
Το παραμύθι δημιούργησαν τα παιδιά και οι Νηπιαγωγοί του 2ου τμήματος, Κα Αλέκα Πραγματοπούλου, Προϊσταμένη του Σχολείου μας, και η κα Ραλλού Πετειναρά, στην ολοκλήρωση του προγράμματος «Ομάδα Δράσης Μαθητών για την Προστασία των Ζώων Συντροφιάς», του Συλλόγου Δίκτυο Τέχνης και Δράσης, το οποίο εκπονήθηκε από το Νηπιαγωγείο μας στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.
Το παραμύθι απέσπασε 2 βραβεία, το 1ο Βραβείο της κατηγορίας του και το Βραβείο Καλύτερης Εικονογράφησης, κάνοντας παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικούς του Νηπιαγωγείου μας υπερήφανους!!
Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου τμήματος του 3ου Νηπιαγωγείου Κερατσινίου συμμετείχαν στο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΡΓΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ETWINNING ΄΄JOYFUL CODING STEPS ΄΄
Για το διάστημα Οκτώβριο 2022 με Μάιο 2023, στο συγκεκριμένο έργο έλαβαν μέρος μαθητές από Ελλάδα, Ρουμανία και Τουρκία. Πιο συγκεκριμένα, συνεργάστηκαν μαθητές από τα σχολεία :
Link video presentation of the program :
Στο πλαίσιο του φετινού προγράμματος eTwinning που υλοποιούμε, ολοκληρώσαμε ένα σύνολο από δραστηριότητες για να αυξήσουμε τις βασικές δεξιότητες κωδικοποίησης σε μικρά παιδιά. Οι δραστηριότητες είχαν ως στόχο τα παιδιά να συνειδητοποιήσουν τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουν στη διαδικασία επίλυσης προβλημάτων, να κατευθύνουν τη ροή σύμφωνα με τις εντολές που τους δίνονται, να αναπτυχθούν σε αυτά δεξιότητες αλγορίθμου ώστε να κατανοήσουν την έννοια της κωδικοποίησης και τη λογική της εργασίας στον υπολογιστή. Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιήσαμε τόσο μη υπολογιστική κωδικοποίηση όσο και εργασίες στον υπολογιστή.
Μιλήσαμε για τα μέρη που αποτελείται ένας υπολογιστής, την ασφαλή χρήση του διαδικτύου με τη συμμετοχή και βοήθεια πάντα ενός ενήλικα, την προστασία των προσωπικών δεδομένων και κατασκευάσαμε με χαρτόνι τον δικό μας υπολογιστή. Το υλικό παρουσιάστηκε συνεργατικά από όλα τα σχολεία που συμμετείχαν σε παρουσίαση prezi.
Τα παιδιά απάντησαν στο ειδικά διαμορφωμένο ερωτηματολόγιο για την διερεύνηση της υπάρχουσας γνώσης όσων αφορά τις δεξιότητες κωδικοποίησης.
https://docs.google.com/forms/d/1wzbFhPP2BUzVJbY7Ic67TgW32X5W6qS40j1xurwoNYE/edit
Οι δραστηριότητες είχαν πάντα στόχο την ανάπτυξη των βασικών δεξιοτήτων της κωδικοποιήσης. Για να το πετύχουμε αυτό, τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και προσπάθησαν να δημιούργησουν ένα κωδικό για να εκφράσουν αυτό που νιώθουν μέσα από τα χρώματα, την μουσική, τα εικαστικά είτε ακόμη και το ίδιο τους το σώμα.
Κάθε σχολείο πρότεινε ένα παραμύθι όπου με τη βοήθεια της Beebot έπρεπε να σπάσουμε τον κωδικό και να το απολαύσουμε. Το δικό μας σχολείο πρότεινε τον μύθο του Αισώπου «Το παγώνι και ο γερανός».
Μπορείτε να δείτε τη συμμετοχή μας, καθώς και τις προτάσεις των υπόλοιπων σχολείων στο παρακάτω link:
Αυτό που τα παιδιά απόλαυσαν περισσότερο ήταν οι συνεργατικές δράσεις όπου σε πραγματικό χρόνο ήρθαν σε επαφή με παιδιά ίδιας ηλικίας σε άλλες περιοχές της Ελλάδας, της Τουρκίας και της Ρουμανίας.
Ζωγραφίσαμε όλοι μαζί χρησιμοποιώντας το colorillo, χορέψαμε και με στόχο να ενώσουμε τα κομμάτια και να φτιάξουμε ομαδικές αφίσες, ebook και video παρουσιάσεις.
Μια δραστηριότητα που κέρδισε αμέσως το ενδιαφέρον των παιδιών είναι η σχεδίαση και κατασκευή ενός ρομπότ που λειτουργεί με μπαταρία κατασκευασμένο από ανακυκλώσιμα υλικά.
Στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε τις προσπάθειες όλων των παιδιών που συμμετείχαν:
Στο πλαίσιο των δράσεων για το πρόγραμμα eTwinning, μιλήσαμε για την ύπαρξη και την εξέλιξη της κωδικοποίησης από τους αρχαίους χρόνους έως σήμερα.
Αυτό μας οδήγησε στη δημιουργία ενός ψηφιακού μουσείου, στο οποίο μπορείτε να δείτε τα έργα όλων των μαθητών που συμμετείχαν στο παρακάτω link:
Στολίσαμε με χαρά την γωνιά eTwinning στο σχολείο μας όπου οι γονείς είχαν την δυνατοτήτα να θαυμάσουν τα έργα των παιδιών την ημέρα διεξαγωγής της καλοκαιρινής γιορτής μας!
Ένα υπέροχο συνεργατικό πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με ωραίες δράσεις και πολλά χαμόγελα!! Ευχαριστούμε θερμά όλα τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν!!
Εγγραφή στo Νηπιαγωγείο 2023-2024
Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα τελεστεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 9:30 π.μ., στον προαύλιο χώρο του 3ου Νηπιαγωγείου. ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ Οι Νηπιαγωγοί
ΟΡΙΑ 3ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΟΔΟΙ ΜΟΝΑ ΖΥΓΑ ΑΓΙΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ Ο Λ Η ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΔΙΑΚΟΥ Ο Λ Η ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ 99+ 98+ ΑΚΤΗ ΙΩΝΙΑΣ Ο Λ Η ΑΝΔΡΙΑΝΟΥΠΟΛΕΩΣ 1-13 2-14 ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙΔΗ 7+ 2+ ΒΥΡΩΝΟΣ 1-15 2-24 ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΟΤΣΗ Ο Λ Η … Συνέχεια