20 Σεπτεμβρίου 2018

Ενημέρωση για πρόγραμμα ERASMUS+

18 Σεπτεμβρίου 2018

3ο Γυμνάσιο: «Όλα από την αρχή;»

Η εικαστική παρέμβαση της κ. Ρέβη Ελένης στο 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας (καθηγήτριας του σχολείου)…..το μετέτρεψε σ’ ένα πρότυπο σχολείο!

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ!

14 Σεπτεμβρίου 2018

‘Ο κόσμος του CERN’

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!
(Οδυσσέας Ελύτης)

Τι είναι το CERN, πως λειτουργεί και τι μελετά; Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν; Τι είναι το καθιερωμένο πρότυπο; Ποιος ο ρόλος των σωματιδίων με τις μοναδικές ιδιότητες και τα παράξενα ονόματα όπως: ‘πάνω’, ‘κάτω’, ‘μαγευτικό’, ‘παράξενο’; Τι είναι το ‘σωματίδιο του Θεού’; Στα ερωτήματα αυτά και πολλά άλλα είχαν την ευκαιρία να πάρουν απαντήσεις οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας οι οποίοι επισκέφθηκαν την  Έκθεση «Ο κόσμος του CERN» που διοργανώνεται από τους Dimitris Mc V και Yiannis Dalianis στο φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου στην Κέρκυρα.

Τη ξενάγηση στον εκθεσιακό χώρο πραγματοποίησε ο καθηγητής φυσικής και υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Κέρκυρας κ. Παναγιώτης Μουρούζης (Μ.Sc), τον οποίο και ευχαριστούμε ιδιαίτερα για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσε μέσα από το πλούσιο φωτογραφικό υλικό της έκθεσης.

Εκτός από τα μεγάλα κοσμολογικά ερωτήματα της έκθεσης μάθαμε ότι στο CERN:

εργάζονται καθημερινά 10.000 επιστήμονες (3.000 μόνιμο προσωπιικό και 7.000 επισκέπτες)!

τα δεδομένα που παράγονται είναι τόσο μεγάλα σε όγκο που η αποθήκευσή τους απαιτεί περίπου 5.000.000 DVD’s!

η σκοτεινή ύλη και ενέργεια αποτελεί το 95% του σύμπαντος!

όλοι μας αποτελούμαστε από πρωτόνια, νετρόνια και νετρίνια!

τελικά ναι,

όσο μαθαίνει η επιστήμη κάποια πράγματα τόσο καταλαβαίνει την άγνοια της. Επαναλαμβάνουμε μαζί με τον ποιητή «Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας»!

11 Σεπτεμβρίου 2018

«Πρώτο κουδούνι»

Πρώτο κουδούνι και στο 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας.

Τον Αγιασμό του συγκροτήματος του 3ου & 4ου Γυμνασίου Κέρκυρας για το Σχ. Έτος 2018-2019 πραγματοποίησε ο Πρωτ. Αρτέμιος Κουρτέσης (Άγιος Απολλόδωρος).

Όλοι και όλα έτοιμα από τη μεριά του σχολείου!

Καλή σχολική χρονιά!

6 Σεπτεμβρίου 2018

Αγιασμός Σχ. Έτους 2018-2019

Ο Αγιασμός του συγκροτήματος του 3ου & 4ου Γυμνασίου Κέρκυρας για το Σχ. Έτος 2018-2019 θα πραγματοποιηθεί την:

11η Σεπτεμβρίου 2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 09:30 π.μ.

από τον

Πρωτ. Αρτέμιο Κουρτέση (Άγιος Απολλόδωρος)

Επόμενη Σελίδα: »