15 Ιανουαρίου 2019

Το 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας με τέσσερεις μαθητές, τον Δ/ντή του σχολείου και δυο καθηγήτριες επισκέφθηκε, από τις 11 έως και 15 Δεκεμβρίου 2018, το Ιταλικό σχολείο ‘Istituto Compresivo Statale LEONARDO DAVINCI’ στην πόλη Monteiasi του Τάραντα της Ν. Ιταλίας, στην περιοχή της Απουλίας. Η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ 2018. Τίτλος το προγράμματος είναι ‘Young historians of Europe’ και σκοπός του να καλλιεργήσει στους μαθητές το σεβασμό στην πολιτιστική κληρονομιά και να τους οδηγήσει σε δράσεις διατήρησής της. Παράλληλα στοχεύει σε βελτίωση γλωσσικών ικανοτήτων και ευαισθητοποίηση σε θέματα διαφορετικών κοινωνικών, θρησκευτικών και πολιτισμικών αντιλήψεων.

Η επόμενη συνάντηση-μετακίνηση των έξι χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, Ιταλίας (συντονίστριας χώρας), Τουρκίας, Ισπανίας, Πορτογαλίας, Μάλτας και Ελλάδας (εταίροι) θα διεξαχθεί στην Καππαδοκία από τις 18 έως και τις 22 Μαρτίου 2019.

Πηγή: www.corfuland.gr

30 Δεκεμβρίου 2018

Erasmus+ Σάββατο 15/12 Lecce, Italy

Πρόγραμμα Σαββάτου 15/12, Lecce, Ιταλία

9:00 Συνάντηση όλων των συμμετεχόντων στο σχολείο Leonardo da Vinci

Επίσκεψη στο ιστορικό Lecce. Περιήγηση στην πόλη (Πιάτσα del Duomo, Καθεδρικός Ναός, Santa Crose)

13:00 Γεύμα σε τοπικό εστιατόριο

17:00 Αναχώρηση για Κέρκυρα!!!

Erasmus+ Παρασκευή 14/12 Crispiano, Montemesola, Italy

Πρόγραμμα Παρασκευής 14/12 Crispiano, Montemesola, Ιταλία

8:00-9:00 Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα μέσα στο σχολείο με Ιταλούς κσθηγητές

9;00 Συνάντηση στο σχολείο και αναχώρηση για Crispiano

Επίσκεψη στην φάρμα del Duca’. Φτιάχνουμε μοτσαρέλα!

11:00 Γεύμα με παραδοσιακά τοπικά προϊόντα: μοτσαρέλα, προσούτο, πριμιτίβο (κρασί)

13:00 Αναχώρηση για Montemesola και το σχολείο ‘G.Pascoli’. Το σχολείο αποτελεί Μουσική Ακαδημία για μικρά παιδιά. Οι μαθητές μαθαίνουν να παίζουν ένα μουσικό όργανο σαν μια εξωσχολική δραστηριότητα

Μπουφές στο σχολείο

ΛαΪκοί τοπικοί χοροί