Περιφερειακός διαγωνισμός ρομποτικής

Το Σάββατο 15 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε ο περιφερειακός διαγωνισμός ρομποτικής στα πλαίσια του 5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ρομποτικής. Στο διαγωνισμό αυτό συμμετέχει το σχολείο μας με τρεις ομάδες παρουσιάζοντας τα Μετέωρα, την Κέρκυρα και τη Βεργίνα. Στον περιφερειακό λοιπόν διαγωνισμό το σχολείο είχε μια πολύ δυναμική παρουσία με αποτέλεσμα και οι τρεις ομάδες να διακριθούν. Οι διακρίσεις είχαν ως εξής:

• Τα Μετέωρα με τους Χαλούδη Κυριάκο, Γουρζάνη Βασίλη και Γεωργιάδη Γρηγόρη έπαινο καλύτερης εικαστικής απεικόνισης
  • Η Κέρκυρα με τις Σιώμκου Ζωή, Τσιάπη Μαρκέλλα και Νόρδου Δήμητρα έπαινο ρεαλιστικότερης απόδοσης του γεγονότος, και
  • Η Βεργίνα με τους Σμαροπούλου Ειρήνη, Μαλεγγάνου Μαρία και Χύσκα Ντανιέλ το βραβείο WRO για τη συνολική εμφάνιση της ομάδας.

Το Σάββατο 22 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα ο τελικός διαγωνισμός στον οποίο θα συμμετέχει και πάλι το σχολείο μας και με τις τρεις ομάδες.

Ευχόμαστε λοιπόν συγχαρητήρια και στους τρεις για την καταπληκτική τους εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη και καλή επιτυχία στο διαγωνισμό της Αθήνας. Άλλωστε για εμάς, στο 3ο Δημοτικό, τα παιδιά είναι ήδη νικητές και μόνο για το γεγονός ότι συμμετείχαν σε αυτή την προσπάθεια.

Καλή επιτυχία παιδιά στην Αθήνα.