Στην πόλη των φιλαρμονικών….

Κέρκυρα 3-5 Μαϊου 2018

Η εκπαιδευτική επίσκεψη-εκδρομή στην Κέρκυρα συνδυάστηκε με το μάθημα της Μουσικής που διδάσκονται οι μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και ιδιαίτερα σε όσους συμμετέχουν στην Χορωδία και Ορχήστρα του Σχολείου.

Παρακάτω αναφέρονται οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν

α. Επίσκεψη στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών, περιήγηση στους χώρους και ξενάγηση από τον υπεύθυνο του Τμήματος.

β. Επίσκεψη και παρακολούθηση πρόβας στη Φιλαρμονική Ορχήστρα «Καποδίστριας», συζήτηση με τον Αρχιμουσικό και καλλιτεχνικό Διευθυντή κ. Σωκράτη Άνθη.

γ. Επίσκεψη και παρακολούθηση πρόβας στη Φιλαρμονική Ένωση Κέρκυρας  «Μάντζαρος», συζήτηση με τον Αρχιμουσικό και καλλιτεχνικό Διευθυντή κ. Μιχάλη Μιχαλόπουλο.

Οι στόχοι οι οποίοι  τέθηκαν πραγματοποιήθηκαν

-Η γνωριμία με την ιδιαίτερη μουσική παράδοση της Κέρκυρας.

-Η ενημέρωση για μελλοντικές μουσικές σπουδές στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου.

-Ο τονισμός της δυνατότητας έκφρασης κατοίκων μιας περιοχής (π.χ  της Κέρκυρας) μέσα από τη μουσική και συγκεκριμένα στις Φιλαρμονικές Ορχήστρες.

-Η προβολή της συνεργασίας και της ομαδικότητας -μέσω της μουσικής- σε συγκεκριμένο έργο, π.χ. σε συναυλίες εορταστικές και μη των Ορχηστρών και Χορωδιών.

-Η διάδοση της άποψης  ότι μουσική παιδεία οδηγεί τελικά στην ανάπτυξη του ατόμου.