Ενημέρωση Γονέων Κηδεμόνων

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Γράψτε σχόλιο

Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή

Στα πλαίσια της 11ης Πανελλήνιας Ημέρας  Σχολικού Αθλητισμού 2024 οι μαθητές/μαθήτριες του σχολείου ενημερώθηκαν για τα οφέλη της άσκησης και έκαναν πράξη το σύνθημα της ημέρας  «Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή». Ο ομαδικές αθλητικές δραστηριότητες προσφέρουν ποιοτική διασκέδαση συμβάλλοντας στην σωματική και ψυχική υγεία και θα θέλαμε όλα τα παιδιά να το γνωρίζουν και να το υιοθετήσουν στη ζωή τους.  Η γυμνάστρια του σχολείου Φλόκα Αθανασία με την βοήθεια όλων των εκπαιδευτικών διοργάνωσε αγώνες στίβου, βόλεϊ, μπάσκετ και ποδοσφαίρου.  Ο φιλόλογος Βλιώρας Σπύρος ανέλαβε να ενημερώσει μία ομάδα μαθητών/μαθητριών για την σημασία του ποδηλάτου στην σημερινή πραγματικότητα. Τέλος, με την βοήθεια του προπονητή αναρρίχησης Λιόλιου Κωνσταντίνου δόθηκε η ευκαιρία σε όσα παιδιά συμμετείχαν να γνωρίσουν μία σημαντική δραστηριότητα με ιδιαίτερη σημασία για την περιοχή μας, που αποτελεί πόλο έλξης αναρριχητών από όλο τον κόσμο.

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Γράψτε σχόλιο

Πρόγραμμα 1ο Τετραμήνου

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΟΝΕΙΣ-ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ, ΜΑΘΗΜΑΤΑ, Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Βιωματικό εργαστήριο Γνωριμίας για τους μαθητές της Α ‘ Γυμνασίου

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιωματικό εργαστήριο Γνωριμίας για τους μαθητές της Α ‘ Γυμνασίου

Εκδήλωση με θέμα την “Συγχώρεση”

Το 2ο Γυμνάσιο Καλαμπάκας, σε συνεργασία με τη Σχολή Γονέων της Ι. Μητροπόλεως Σταγών και τον Δήμο Μετεώρων, διοργανώνει εκδήλωση με προσκεκλημένη ομιλήτρια την Πέλη Γαλίτη, Ph.D., M. Ed., που θα αναπτύξει το θέμα:

«Ενδυναμώνοντας την οικογένεια και το σχολείο μέσα από την πρακτική της ΣΥΓΧΩΡΗΣΗΣ».

Η συγγραφέας, ψυχοπαιδαγωγός και ερευνήτρια στο Πανεπιστήμιο Wisconsin-Madison (U.S.Α.), επιμορφώνει εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και εποπτεύει την υλοποίηση στην Ελλάδα του εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας Προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο «Σύγκρουση και συνύπαρξη» (Forgiveness Education).

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου στο Εκθεσιακό Κέντρο της Καλαμπάκας ώρα 11:30 π.μ. και θα είναι ανοιχτή ώστε να την παρακολουθήσουν γονείς, εκπαιδευτικοί αλλά και κάθε ενδιαφερόμενος.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση με θέμα την “Συγχώρεση”

Πρόγραμμα Πέμπτης 12/9 και Παρασκευής 13/9

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα Πέμπτης 12/9 και Παρασκευής 13/9

Τετάρτη 11/9 – Αγιασμός και πρώτη μέρα στο σχολείο

Αγαπητά παιδιά, αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Αύριο, Δευτέρα, στις 9:00, θα γίνει ο αγιασμός και θα δοθούν τα βιβλία.

Τα παιδιά θα έχουν μαζί τους τις σχολικές τους τσάντες για να παραλάβουν τα βιβλία τους.  Η Α΄τάξη θα παραλάβει τα μισά βιβλία αύριο και τα υπόλοιπα μισά την Πέμπτη.

Καλή σχολική χρονιά!

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τετάρτη 11/9 – Αγιασμός και πρώτη μέρα στο σχολείο

Λειτουργία του σχολείου τον Ιούλιο και Αύγουστο

Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού το σχολείο θα είναι ανοιχτό κάθε Παρασκευή 8:00-13:00.

Το καλοκαίρι μου!!!

Καλό Καλοκαίρι!

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λειτουργία του σχολείου τον Ιούλιο και Αύγουστο

Τελετή λήξης σχολικής χρονιά 2023-2024

Στο τέλος τη σχολικής χρονιά διοργανώθηκε μια όμορφη γιορτή από την σχολική κοινότητα του σχολείου. Οι εκπαιδευτικοί Αποστολίνα Φανή, Φιλίππου Στέλλα και Ψύρρα Άρτεμη είχανε την επιμέλεια της εκδήλωσης που περιλάμβανε χορό, τραγούδι, και θέατρο. Ο σύλλογος γονέων προσέφερε στους μαθητές παγωτά  και αναψυκτικά.  Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και του εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν.

giorti lijis

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τελετή λήξης σχολικής χρονιά 2023-2024

Ηλεκτρονικές εγγραφές για τα Λύκεια

Αγαπητοί γονείς,

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Για ότι δυσκολία συναντήσετε μπορείτε να απευθυνθείτε και στο σχολείο.

Σας ευχαριστούμε

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ηλεκτρονικές εγγραφές για τα Λύκεια