Oι Δράσεις του Σχολείου μας!!!!

Διάφορες δράσεις

Στις 1 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε με τεράστια επιτυχία το 9ο Παιδικό Φεστιβάλ Δημιουργίας και Δράσης #Τα_Παιδία_Παίζει
Γύρω στα 800 άτομα μας έκαναν την τιμή να επισκεφθούν το σχολείο μας και να απολαύσουν τις υπέροχες δράσεις μας.
Τα Παιδία Παίζει είναι ένας θεσμός που αγκαλιάζει τη χαρά, τη δημιουργικότητα και την ενεργή συμμετοχή των παιδιών μας σε βιωματικές εκπαιδευτικές δράσεις και δημιουργικά εργαστήρια. Το Φεστιβάλ, το οποίο έγινε στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων, είναι μια γιορτή που μας υπενθυμίζει τη σημασία του παιχνιδιού και της δημιουργικότητας στη ζωή των παιδιών, καθώς και την αξία της συνεργασίας και της κοινότητας.
Θα θέλαμε να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας στους εθελοντές μας, οι οποίοι αποτελούν την ψυχή αυτού του φεστιβάλ. Χωρίς τη δική τους αφοσίωση, τον χρόνο και την ενέργεια που προσφέρουν απλόχερα, το φεστιβάλ μας δεν θα ήταν εφικτό. Οι εθελοντές μας, από διάφορους φορείς, οργανισμούς, συλλόγους, αλλά και ιδιώτες, δείχνουν κάθε χρόνο έμπρακτα την αγάπη και την υποστήριξή τους στην εκπαιδευτική μας κοινότητα και στα παιδιά μας.
Μέσω των δράσεων και των εργαστηρίων που διοργανώθηκαν, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν νέες δεξιότητες, να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα περιβάλλοντος και πολιτιστικής παιδείας, και να αναπτύξουν δεξιότητες ζωής, τεχνολογίας και επιστήμης. Τα “Τα Παιδία Παίζει” τονίζουν την αξία της κοινωνικοποίησης, της ενσυναίσθησης και του εθελοντισμού, προωθώντας την ενότητα, την αλληλεγγύη και τη συμπερίληψη. Τα #Παιδία_Παίζει αποτελούν γιορτή της παιδικής δημιουργικότητας και τη συλλογικής προσπάθειας.
Είμαστε πάντα εδώ για να ενθαρρύνουμε τα παιδιά μας να ονειρεύονται, να δημιουργούν και να μοιράζονται. Είμαστε εδώ για να τους δείξουμε ότι, όταν συνεργαζόμαστε και υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλον, μπορούμε να καταφέρουμε σπουδαία πράγματα.
Ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους όσους μας προσέφεραν τις υπέροχες δράσεις.
Ευχαριστούμε όλους εσάς που αγκαλιάζετε τις εκδηλώσεις μας και δίνετε πνοή με την παρουσία σας.
Μαζί, μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά και να προσφέρουμε στα παιδιά μας το καλύτερο δυνατό μέλλον.  “Τα Παιδία Παίζει ” είναι μία (εκ)δήλωση χαράς και αισιοδοξίας.
Σας ευχαριστούμε πολύ! Καλό Καλοκαίρι με υγεία!

Σκοπός αυτού του σχεδίου δράσης είναι να αποτελέσει πεδίο συνεργασίας και εκπαίδευσης, γόνιμου προβληματισμού και ανταλλαγής ιδεών ανάμεσα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, στην εκπαιδευτική κοινότητα και την τοπική κοινωνία σχετικά με τα πλεονεκτήματα του σχολικού κήπου και τις καλές πρακτικές, που συνδέονται με τη λειτουργία του ως φυσικό χώρος έρευνας, ανακάλυψης, δημιουργίας, αλληλεπίδρασης με το φυσικό περιβάλλον, αλλά και ως δυναμικό πεδίο μάθησης μέσα από την πραγματική εμπειρία, που καλύπτει την ανάγκη για διδασκαλία, ψυχαγωγία, επαφή με τη φύση, αλληλεπίδραση, συνεργασία (παιδαγωγική, περιβαλλοντική και κοινωνική διάσταση του σχολικού κήπου).

Στα πλαίσια του προγράμματος Ολυμπιακή Παιδεία – Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία, στο δρόμο για το Παρίσι 2024, τα παιδιά των τμημάτων Α1, Δ1 και Στ2 του σχολείου μας, παρακολούθησαν διαδικτυακά τη ζωντανή σύνδεση με το ολυμπιακό μουσείο της Αθήνας. Η Ολυμπιακή Εβδομάδα Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία, έχει ως βασικό σκοπό να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τα παιδιά στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού.

IMG 966e0bee3110feabcd6f014787d131eb V IMG 96259b64ec5fb092d05deba7c6b21cd1 V

Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες των Α’, Β’ και Γ΄ τάξεων  του σχολείου μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τη Θεατρική Παράσταση: Το πιο γλυκό ψωμί.

IMG 7dfddea99c5bff4bb92d8793c63ab29b V

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 και Γ2 με τη πολύτιμη βοήθεια του κ. Μαράκη κατασκεύασαν χελιδονοφωλιές για να υποδεχτούν την άνοιξη και τα χελιδόνια. Χωρισμένα σε ομάδες έφτιαξαν φωλιές τις οποίες τοποθέτησαν σε κήπους και παιδικές χαρές.

xel9 xel7 xel5

Στο πλαίσιο του προγράμματος:  εκτάκια υιοθετούν πρωτάκια – μαθαίνουμε να δένουμε τα κορδόνια μας, οι μαθητές του ΣΤ2 τμήματος  αφού έφτιαξαν χάρτινα παπουτσάκια με κορδόνια , έδειξαν στα παιδιά του Α2 τμήματος πώς να τα δένουν κάνοντας εξάσκηση στη συνέχεια στα δικά τους παπούτσια.

IMG 0247519d81846afd4f8f56a64cbf37be V

Μαθητές και μαθήτριες των Ε και Στ τάξεων του σχολείου μας, έλαβαν μέρος σε αγώνες αθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ και συγκεκριμένα στο ποδόσφαιρο, στην χειροσφαίριση, στην πετοσφαίριση και στην καλαθοσφαίριση. Σκοπός των αγώνων, πέρα από τη χαρά της συμμετοχής και της γνωριμίας με τα αθλήματα είναι η καλλιέργεια ηθικών αξιών όπως η τιμιότητα, η δικαιοσύνη, ο σεβασμός στον αντίπαλο κ.ά, η βελτίωση των σχέσεων των μαθητών, η συνεργασία, η αποδοχή, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα κ.ά. μέσα από φιλικά παιχνίδια όπου δεν ανακηρύσσουμε πρώτο, δεύτερο και τρίτο νικητή, προάγουμε την ευγενή άμιλλα και όχι τον ανταγωνισμό.

1716963557678 1716963557628

Τελετή απονομής διπλωμάτων συμμετοχής σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στους σχολικούς αγώνες .  Δυνατό ήταν το χειροκρότημα που απέσπασαν από τους συμμαθητές τους και έκδηλη η χαρά στα πρόσωπα των παιδιών που συμμετείχαν στους σχολικούς αγώνες αθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ μεταξύ των δημοτικών σχολείων της  περιφέρειας της Σητείας, όπου  κύριος στόχος είναι η χαρά της συμμετοχής των μαθητών-τριών και όχι η ανάδειξη νικητών.

Οι ομάδες καλαθοσφαίρισης αγοριών και κοριτσιών του σχολείου μας βίωσαν με πολλη χαρά, καλή διάθεση, αψογη συμπεριφορα και χαμόγελα τους αγώνες αθλοΠΑΔΕΙΑ μεταξύ των μαθητών και μαθητριών των δημοτικών σχολείων της περιοχής Σητειας. Σκοπός των αθλητικών συναντήσεων ειναι η βιωματική προώθηση της δια βίου μάθησης, της ευγενούς άμιλας, του φίλαθλου πνεύματος και του σεβασμού του αντιπάλου. Και φυσικά ο στόχος επιτεύχθη: ΜΟΝΟ η χαρά της συμμετοχής των μαθητών μας και όχι η ανάδειξη νικητών!! Συγχαρητήρια παιδιά!!
IMG 5620c5f09bf24df1069bacb9d2c3fc77 V IMG 9dafbbcf735843be3b7ac9c2d8b30620 V