ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α τάξης  2024-25

2ο Δημοτικό Σχολείο Χανίων

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των νηπίων που γεννήθηκαν 1-1-2018 έως και 31-12-2018 στην Α΄ τάξη του Δημοτικού θα πραγματοποιηθούν από την

Παρασκευή 1 Μαρτίου έως τις 20-3-2024.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά εγγραφής ύστερα από την αίτηση-δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα του νηπίου είναι τα εξής:

» (συνέχεια…)

Γιορτή Λήξης του Σχολικού Έτους

Την Παρασκευή 9 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του σχολείου μας, η αποχαιρετιστήρια καλοκαιρινή γιορτή, του 2ου Δημ. Σχολείου Χανίων. Με αισθήματα χαράς και περηφάνιας οι μαθητές μας, έφτιαξαν μια γιορτή γεμάτη ενέργεια, λάμψη, χορό, τραγούδι και πολλά χαμόγελα, κλείνοντας έτσι με ευχάριστο τρόπο τη φετινή σχολική χρονιά. Ευχαριστούμε, όλους τους γονείς για την άριστη συνεργασία

» (συνέχεια…)

Τελική εκδρομή

Μετά από την προσπάθεια που κατέβαλαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, ήρθε η ώρα να χαλαρώσουμε και να περάσουμε καλά στην τελική μας εκδρομή.

IMG 0811 » (συνέχεια…)

Επίσκεψη από το Νηπιαγωγείο

Οι μικροί μας φίλοι από το Νηπιαγωγείο ήρθαν να γνωρίσουν το καινούριο τους σχολείο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης τους υποδέχτηκαν με πολλή αγάπη, τους ξενάγησαν στους χώρους, έπαιξαν και έκαναν κατασκευές μαζί τους.

IMG 0851 » (συνέχεια…)

Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο Γ’ τάξη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο, όπου έμαθαν καινούρια πράγματα και πέρασαν πολύ όμορφα.

IMG 0858  » (συνέχεια…)

Επίσκεψη στο Κοινωνικό Παντοπωλείο

Πέμπτη 4 Μαΐου 2023 :  Επίσκεψη και προσφορά ειδών διατροφής στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Χανίων από τη Δ΄τάξη του Σχολείου. Ξενάγηση των μαθητών στο Δημαρχείο, στο Κοινωνικό Παντοπωλείο-Πλυντήριο του Δήμου Χανίων από την κ. Ζερβουδάκη Ελένη Αντιδήμαρχο Κοινωνικής Πολιτικής του Δήμου Χανίων.

IMG 0631 » (συνέχεια…)

Η επίσκεψη της Συντονίστριας στην Στ’ τάξη

Η συντονίστρια επισκέφτηκε τη Στ΄ τάξη με αφορμή την Παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου. Συζητήσαμε, διαβάσαμε, παίξαμε και δημιουργήσαμε. Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία για όλους.

629DE933 DFE6 4157 993F E2A634237BD9 » (συνέχεια…)

Πασχαλινές Δημιουργίες

Οι μικροί μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με τα πασχαλινά έθιμα, φτιάχνοντας Λαζαράκια, τραγουδώντας τα κάλαντα του Λαζάρου και κάνοντας πρωτότυπες κατασκευές.

7A1169B6 2A8D 4229 93C9 F315810ED49D  » (συνέχεια…)